بولتن NO.11

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، خرداد 1397 ، شماره 11

سخن نخست

شانه به شانه صف مي‌ کشند و دست‌هاي نياز که به سمت آسمان بلند مي‌شود، زمزمه «اللهم اهل الکبرياء و العظمة و اهل الجود و الجبروت» اوج مي‌گيرد. احساس مي‌کني پاهايت از زمين خاکي جدا شده است و در فضاي ديگري سير مي‌کني؛فضاي خلوص، تسليم و تقوا. اين حس، پاداش يک ماه روزه‌داري خالصانه پرهيزکاران است که نصيب مؤمنان حقيقي مي‌شود. شيريني که به دهان مي‌بريم و کاممان در روز عيد شيرين مي‌گردد، نشانه اين است که در بقيه ايام سال نيز بايد به شيريني‌ها، خوبي‌ها و خلوص رمضان وفادار بمانيم و اجازه ندهيم تلخي گناهان ريز و درشت، دامن زندگي و ثانيه‌هايت را بگيرد. خوب بودن فقط مختص يک ماه نيست. خوب باشیم و خوب بودن را در سراسر زندگي به همراه داشته باشیم.

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و با تبریک عید سعید فطر اینک گروه مالی توسعه تعاون یازدهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

اخبار بین الملل (سیاسی و اقتصادی)

• کمیسیون اروپا در حمایت عملی از برجام و ایران، قانون بروز شده انسداد و مجوز وام خارجی را تصویب کرد تا در صورت موافقت پارلمان و شورای اروپا از اواسط مرداد و مصادف با اعمال تحریم های آمریکا اجرا شود. با این حال مفهوم این امر الزام بانک سرمایه‌گذاری اروپا در حمایت مالی از طرح‌های اروپایی در ایران نیست و تصمیم گیری بر عهده هیات مدیره بانک سرمایه گذاری اروپا است.

• سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از آغاز غنی‌سازی در فردو و نصب ماشین‌های جدید در نطنز پس از خروج از برجام و همچنین نزدیک‌شدن به مرحله ساخت رآکتور اراک خبر داد.

• رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل: ملاقات ترامپ و رهبر کره‌شمالی به معنی عدم بازگشت ایران به میز مذاکرات و هسته ای شدن ایران است اما ترامپ حمله نمی‌کند و این کار به دوش اسرائیل می‌افتد.

• رسانه کانادایی با اشاره به توییت وزیر خارجه آمریکا در ستایش اقدام ضدایرانی نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد: لازم است کاری کنیم ترودو بر سر رأی بماند.

• مجلس عوام کانادا تصویب کرد کلیه مذاکرات با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور قطع شود.

• در توافق امضاء شده میان آمریکا و کره شمالی، ترامپ متعهد به ارائه ضمانت های امنیتی به رهبر کره شمالی و وی هم متعهد به خلع سلاح کامل شبه جزیره کره شد.

• کره شمالی بعد از تخریب بخشی از تاسیسات هسته‌ای متعهد شد روند خلع سلاح کامل هسته‌ای را ادامه دهد. آمریکا و کره شمالی متعهد شدند بقایای سربازان کشته یا مفقود شده جنگ را شناسایی کرده و به کشور بازگردانند.

• دبیرکل سازمان ملل در ادعایی می گوید بخشی از موشکهای شلیک شده به سمت عربستان از یمن ساخت ایران بوده است ولیکن نمیتواند تایید کند آیا این قطعات بعد از تاریخ 16 ژانویه 2016 (تصویب برجام) به یمن حمل شده باشد.

• درحالی که تنش‌ها بر سر کسری تجاری آمریکا با اکثر شرکای تجاری این کشور، شامل چین، بالا گرفته، هفته گذشته ترامپ اعلام کرد تعرفه‌های سنگینی را بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات چین به آمریکا وضع خواهد کرد که از ۶ جولای اجرایی می‌شود. کالاها شامل عمده کالاهای تکنولوژی ساخت چین در استراتژی ۲۰۲۵ نیز میشود تا مانع ارتقای فناوری چینی ها شود و چین هم روز جمعه اعلام کرد با وضع تعرفه بر صادرات آمریکا به چین که شامل نفت خام هم می‌شود، این اقدام را تلافی خواهد کرد.این تعرفه ها بر 34 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی است. با توجه به سطح بسیار پایین بیکاری و عدم فشار تورم، اقتصاد آمریکا اثرپذیری اندکی از تعرفه های چین خواهد داشت و آمریکا تهدید کرده اگر چین تلافی کند، اقدام متقابل بروی سطح بیشتری از کالا انجام میدهد.

• ترامپ با بیانیه پایانی نشست گروه ۷ مخالفت کرد و از آمادگی اعمال تعرفه‌های بیشتر بر واردات خودورهای کشورهای عضو خبر داد. در حالی نخست‌وزیر کاناد از امضاء بیانیه پایانی نشست گروه 7 توسط همه اعضا خبر داده بود که ترامپ با تکذیب این موضوع در توئیتر ، اظهارات ترودو را اشتباه خواند و وی را فردی ضعیف و غیرقابل اعتماد معرفی کرد.ترامپ با اعلام اینکه کانادا تعرفه‌های سنگینی بر شرکت ها، کشاورزان و کارگران آمریکایی اعمال کرده به نمایندگان خود در گروه 7 دستور داد تا بیانیه پایانی نشست را تایید نکنند. وی همچنین تهدید کرد تعرفه‌های بیشتری بر واردات خودرو کشورهای عضو گروه 7 اعمال خواهد کرد. نخست‌وزیر کانادا به عنوان میزبان و رئیس نشبت گروه 7، گفته بود به رغم تنش‌های تجاری، تمام کشورهای عضو بیانیه و تفاهمنامه پایانی را امضا کرده اند. در این بیانیه بر ضرورت تجارت آزاد، عادلانه و پایاپای و اهمیت مبارزه با سیاست حمایت‌گرایی تاکید و با حمایت از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و از روسیه خواسته شده تا به نقض دموکراسی پایان دهد.

• صدراعظم آلمان حمایت نکردن ترامپ از بیانیه پایانی نشست سران گروه 7 را دلسردکننده خواند و گفت: اروپا نباید به واشنگتن تکیه کند. وی درخصوص مقابله با طرح ترامپ برای وضع تعرفه بر خودروهای آلمانی و اروپایی گفت: اول از همه اینکه سعی خواهیم کرد ببینیم آیا می توان از آن جلوگیری کرد یا نه در غیر این صورت امیدواریم اتحادیه اروپا باز هم با حفظ اتحاد به آن پاسخ دهد. اتحادیه اروپا همانند کانادا و در چارچوب قوانین سازمان تجارت جهانی در برابر تعرفه های فولاد و آلومینیوم دست به اقدامات متقابل می زند.

• با درخواست نمایندگان مجلس بررسی FATF برای دو ماه و تا زمان تا روشن شدن نتیجه مذاکرات ایران با اروپا مسکوت ماند و نهایتا از دستور کار خارج گردید.

• در پی اجرای سیاست ارزی دولت و اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی، وضعیت صادرات غیرنفتی طی دو ماه ابتدایی سال ۹۷ بررسی شد که حکایت از افزایش خام‌فروشی دارد.

• دوره ۵ ساله ریاست آقای سیف بر بانک‌مرکزی کمتر از ۴ ماه دیگر پایان می‌یابد و گمانه‌زنی‌ها در مورد جایگزین احتمالی وی از جمله رئیس سازمان بورس و یا یک مدیر بانک دولتی ادامه دارد.

• تعدادی از فعالان سیاسی با نوشتن نامه‌ای خطاب به مسئولان عالی‌رتبه نظام خواستار بازنگری در تصمیمات اساسی و مذاکره مستقیم با آمریکا شدند.

• روزنامه عبری‌زبان «معاریو» نیز روزگذشته از سرقت اسناد سری از خودروی فرمانده تیپ کماندوهای ارتش اسرائیل خبر داده بود.

• گونن سیگو، وزیر پیشین انرژی اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران تحت تعقیب قرار گرفت.

• درپی بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن و تهدید چین بر وضع تعرفه بر واردات نفت آمریکا، قیمت نفت خام به شدت سقوط کرد. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین آمریکا دابلیوتی‌آی با سقوط سنگین ۱.۲۲ دلاری یا ۱.۹ درصدی، نسبت به قیمت بسته شده قبلی به ۶۳.۸۴ دلار رسید.قیمت شاخص بین‌المللی نفت، برنت، هم ۷۹ سنت یا ۱.۱ درصد سقوط کرد و به بشکه‌ای ۷۲.۶۵ دلار رسید.

• قیمت برنت بیشتر نسبت به این واکنش نشان داد که تولیدکنندگان برتر جهان، عربستان سعودی و روسیه، احتمالا تولید را افزایش خواهند داد. رئیس جمهور روسیه و ولیعهد عربستان درباره تمدید توافق کاهش نفت اوپک برای مدت نامحدود به توافق رسیده اند. اوپک در نشست رسمی 10 آذر سال 95 در وین، برای نخستین بار از سال 2008 با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سطح تولید بکاهد. تولید ونزوئلا به روند نزولی خود ادامه میدهد و جالب اینکه تعداد حلقه چاه نفت نیز کاهشی است.

• یورو بدترین هفته طی 19 ماه گذشته و از زمان Brexit را داشت و بدین ترتیب در بازارهای جهانی ایندکس دلار همچنان روندی رو به رشد دارد.

• سیاست فدرال رزرو آمریکا در افزایش 0.25%+ بهره در هفته جاری و سیگنال 2 بار رشد بهره دیگر در ادامه سال 2018.

• سیاست منفعلانه بانک مرکزی اروپا در عدم رشد بهره تا تابستان 2019 و کاهش چشم انداز رشد اقتصادی.

• تعیین نهایی فهرست 50 میلیارد دلار تعرفه گمرک آمریکا بروی کالای چین در روز جمعه (اروز 15 ژوئن).

• بورس آمریکا نیز چشم انداز مثبتی نسبت به گذشته ارائه نموده و سرمایه گذاران بین المللی در حال خرید دلار و انتقال بخشی از داراییهای خود به آمریکا هستند که محرکی برای رشد دلار شده است.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• وزیر صنعت، فهرست 16 صفحه ای محصولات پتروشیمی و معدنی مشمول واریز ارز را به رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد.

• تخفیف ۴۰۰ تومانی دلار برای صادرکنندگان پتروشیمی و احتمال توزیع رانت.

• با تصمیم جدید ارزی دولت، سامانه‌ای طراحی شده که بر اساس آن سه نرخ رسمی برای دلار در آن در نظر گرفته شده است. این سامانه که بر اساس بخشنامه ارزی اسحاق جهانگیری در اردیبهشت ماه سال جاری طراحی خواهد شد، قرار است با سه نرخ، وارد عرصه تعاملات ارزی کشور شود. این نرخ در سامانه سماصا که سامانه ویژه صادرکنندگان است، لحاظ خواهد شد.

• رئیس سازمان بازرسی از ورود به ۴ بازار خودرو، سکه، مسکن و ارز خبر داد و گفت: ۳۸۰ هزار قطعه سکه به ۵۰ نفر فروخته شده و با هک سایت وزارت صنعت، ۵ هزار خودروی مدل‌بالا روانه بازار شده است. در این راستا مجموعاً 7.6 میلیون قطعه سکه طلا در مراحل مختلف و با سررسیدهای یک ماهه الی 2 ساله پیش فروش شد. تاکنون و با سررسید شدن موعد تحویل سکه‌های یک‌ماهه، حدود 800 هزار قطعه سکه طلا به خریداران تحویل داده شده و 6.8 میلیون قطعه سکه طلا از کل میزان پیش‌فروش شده باقی مانده که در مواعد سررسید به مردم تحویل داده می شود. معاون اقتصادی بانک مرکزی جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق را اعلام کرد. وی با اشاره به تصمیم بانک مرکزی برای ایجاد امکان نقدپذیری سکه‌های پیش فروش افزود: حدود 10 هزار و 800 میلیارد تومان سکه در این طرح به فروش رفت که این رقم حدود 5.1 درصد پایه پولی 96 است.

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• بر اساس گزارش سازمان برنامه‌وبودجه کشور بر مبنای تسهیلات مصوب به کل منابع تجهیز شده، بانک توسعه تعاون بهترین عملکرد را داشته است. جناب آقای مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون در جلسه بررسی عملکرد استان‌های زنجان، قزوین و گیلان در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی با تأکید بر اهمیت و ضرورت ایجاد اشتغال در کشور خاطرنشان کرد: امروزه بحران بیکاری یکی از معضلاتی است که بیشتر خانواده‌ها در کشور با آن درگیر هستند و برای رفع این معضل دو طرح اشتغال پایدار روستایی و فراگیر در اواخر سال گذشته ابلاغ شد. وی افزود: پس از ابلاغ این طرح بانک توسعه تعاون به‌عنوان بانک عامل با تشکیل کارگروه ویژه اشتغال نهایت توان خود را در سرعت بخشی و افزایش کیفیت اجرای این طرح‌ها به کاربست و آن را ازجمله راهبردهای اصلی بانک در سال جاری قرارداد.آقای مهدیان اجرای این طرح‌ها را فرصتی مغتنم در جهت همسویی باسیاست‌های نظام، دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود و افزود: ایجاد اشتغال ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های دولت به شمار می‌آید و بانک توسعه تعاون به‌عنوان تنها بانک تخصصی بخش تعاون اهتمام ویژه‌ای در اجرای هرچه بهتر آن خواهد داشت. مهدیان بر هماهنگی مضاعف بین ستاد و صف در تسریع روند پرداخت تسهیلات تأکید کرد و افزود: کلیه شعب در سراسر کشور باید با افزایش تمرکز و دقت بر روی این پرونده‌ها پرداخت این تسهیلات را سرعت بخشند.

• به‌منظور تسهیل فرآیند و کاهش زمان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، بانک توسعه تعاون تا سقف 60 میلیارد ریال به مدیریت شعب استان‌ها تفویض اختیار کرد. آقای فتاحی عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در جلسه بررسی عملکرد استان‌های زنجان، قزوین و گیلان در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و فراگیر با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون به‌عنوان یکی از بانک‌های عامل در پرداخت این تسهیلات، سعی نموده است تا با تدوین آیین‌نامه‌های جدید، پرداخت این تسهیلات را سهل و راحت نماید و براین اساس علاوه بر تفویض اختیار به استان‌ها تا سقف 60 میلیارد ریال، وثایق را نیز به‌صورت مرحله‌ای از متقاضیان اخذ خواهد نمود. عضو هیئت‌مدیره بابیان این مطلب که بر اساس گزارش سازمان مدیریت بانک توسعه تعاون رتبه اول را در پرداخت تسهیلات در حوزه اشتغال کسب کرده است خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون در این خصوص سعی نموده است تا با استفاده از مشاوران و کارشناسان اعتباری و سرمایه‌گذاری متقاضیان را در دریافت تسهیلات یاری نماید. وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های ملی در استان‌ها خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات در سطح ملی تا سقف 15 میلیارد تومان می‌باشد که اجرای این طرح‌ها در استان‌ها اثرات مثبتی بر تولید داخلی و افزایش اشتغال جوانان خواهد داشت.

• طی حکمی از سوی آقای مهدیان مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره فرشید طهمورثی به‌عنوان رئیس اداره مدیریت ریسک و تطبیق انتخاب گردید.آقای عصارزاده عضو هیئت‌مدیره در این جلسه که با حضور فرزین مشاور مدیرعامل و ارجمند مدیر امور سرمایه انسانی و کارشناسان این اداره برگزار شد با آرزوی موفقیت برای وی درسمت جدید خاطرنشان کرد: اداره ریسک ازجمله ادارات مستقل و مهم در بانک به شمار می‌آید که نقش مهمی در پیشبرد اهداف بانک دارد. وی با اشاره به اینکه مدیریت ریسک باید در تمام فرایندهای سازمان جاری و ساری باشد افزود: اداره ریسک به‌عنوان یک واحد تخصصی در بانک دارای جایگاه ویژه‌ای می‌باشد و باید در تمام زوایای بانک ازجمله رفتار سازمانی و فرهنگ‌سازمانی جایگاه واقعی خود را ارتقاء دهد و با ارائه گزارشات تحلیلی از بروز خسارت‌های احتمالی در سازمان جلوگیری نماید. عضو هیئت‌مدیره بانک انجام این مهم را مستلزم ارائه گزارشات سازنده از سوی این اداره خواند و افزود: مدیریت ریسک باید در تمام فرایندهای جاری سازمان نیز رویت گردد. در ادامه فرزین مشاور مدیرعامل انتصاب طهمورثی را تبریک گفت و انتصاب وی با توجه به تجارب مختلف ایشان در بخش‌های مختلف بانک را ارزشمند ارزیابی نمود.

• عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از پرداخت تسهیلات با نرخ میانگین 6 درصد در قالب طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی خبر داد. به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی، آقای عصار زاده صبح امروز در نشست مشترک مدیران شعب بانک توسعه تعاون استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل با موضوع بررسی روند اجرایی طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی افزود: یکی از مهم‌ترین طرح‌های حمایت از اشتغال در کشور طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی است که می‌تواند به رفع معضل بیکاری و توسعه پایدار روستاهای کشور منتهی شود. وی با اشاره به تاریخچه تصویب و اجرای این طرح اذعان داشت: این طرح پس از تصویب و تبدیل به قانون؛ در نیمه دوم سال 96 با تدوین و تصویب آئین‌نامه‌ها به مرحله اجرا درآمد.آقای عصار زاده افزود: بر اساس این طرح بالغ‌بر 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی و امید برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری تخصیص‌یافته است. وی ادامه داد: بر اساس تخصیص‌های صورت گرفته بانک توسعه تعاون 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ چهارتا 10 درصد در بخش‌های مختلف و در مسیر ایجاد فرصت‌های جدید شغلی روستایی و عشایری پرداخت می‌کند. این عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در ادامه با تأکید بر اینکه اجرای طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی اولویت نخست بانک توسعه تعاون در سال جاری است اظهار داشت: بانک توسعه تعاون با توجه به اهداف و مأموریت‌های ذاتی خود با تمام توان در مسیر توسعه بخش گام برمی‌دارد. وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات در قالب طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی فرصتی ارزشمند برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است که بانک توسعه تعاون تلاش دارد با ارائه عملکردی مناسب از خود نهایت بهره‌مندی از فرصت ایجاد اشتغال در شرکت‌های تعاونی روستایی و عشایر را فراهم کند. وی ادامه داد: منابع مناسب این طرح فرصتی مغتنمی را برای توانمندسازی شرکت‌های تعاونی پیش روی بخش تعاون قرار داده است. وی اضافه کرد: رویکرد تعاون یک رویکرد جهانی است و در دنیای امروز بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند قرن پیش روی بشر قرن تعاونی‌ها است. این صاحب‌نظران حل بسیاری از چالش‌های جهان را در سایه الگوی اقتصادی اجتماعی تعاون جستجو کنند. این گزارش حاکی است، نشست مشترک مدیران شعب بانک توسعه تعاون استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل با حضور عضو هیئت‌مدیره بانک و برخی مدیران ستاد در تبریز برگزار شد.

• عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون گفت بانک توسعه تعاون تمامی منابع، امکانات و موجودیت خود را برای پیشبرد طرح اشتغال‌زایی به کار گرفته است. آقای فتاحی عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در جلسه بررسی مسائل طرح اشتغال و آموزش سامانه جامع نظارت اعتباری بابیان این مطلب خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون به‌منظور تسهیل و پیشبرد اجرای طرح اشتغال تفویض اختیارات به شعبه و مدیریت‌های استانی را به بالاترین سطح ممکن رسانده است تا در چارچوب مقررات و مطابق اصول دستگاه‌های نظارتی پرداخت تسهیلات سهل‌تر صورت گیرد. وی افزود: بر اساس گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بانک توسعه تعاون در بحث حجم پرونده‌های بررسی‌شده و تسهیلات پرداختی جایگاه اول را در میان بانک‌های عامل این طرح دارا می‌باشد. در این جلسه آقای البرزی مدیر امور اعتباری نیز خاطرنشان کرد: همکاری کامل استان‌ها سبب افزایش کیفیت و سرعت در پرداخت این تسهیلات خواهد شد. مدیر اعتباری به‌عنوان نماینده اصلی نظام بانکی در کارگروه ملی افزود: در جلسات مهمی که در سطح کارگروه‌های ملی برگزارمی شود مسائل و مشکلات در ارائه این تسهیلات تشریح می‌گردد و راه‌حل‌های لازم جهت اجرای هرچه بهتر طرح ارائه می‌گردد که در این خصوص بانک توسعه تعاون روند مناسبی را دنبال نموده است. در این جلسه که عضو هیئت‌مدیره و تعدادی مدیران ستادی حضور داشتند مدیران شعب استان‌ها نیز به‌صورت ویدئوکنفرانس با طرح مسائل و ابهامات فضای تعاملی خوبی را برای تبیین و شفاف‌سازی موارد مطرح نمودند. در ادامه آموزش سامانه جامع نظارت اعتباری توسط همکاران اداره نظارت بر اعتبارات به‌صورت ویدئوکنفرانس جهت مدیران و همکاران استانی انجام شد.

• آقای نجفی عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون: شناسایی ظرفیت‌های استان‌ها از اولویت‌های بانک در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی است نجفی در جلسه بررسی عملکرد استان‌های فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی بابیان این مطلب خاطرنشان کرد: شناسایی ظرفیت‌ها و راهکارهای تسریع در فرایند اجرائی کردن طرح و ایجاد اشتغال می‌تواند منجر به افزایش تعامل و تحقق اهداف باشد. وی افزود: اولویت و هدف اصلی طرح ایجاد اشتغال است نه صرفاً پرداخت تسهیلات، بنابراین این تسهیلات صرفاً برای طرح‌هایی که ایجاد اشتغال می‌نماید پرداخت گردد که بتواند اشتغال واقعی را ایجاد نماید. آقای نجفی خاطرنشان کرد: اطلاعات کامل همکاران در وقت پرداخت تسهیلات می‌تواند در بهینه نمودن اجرای طرح موثر باشد. وی با اشاره به طرح‌های معرفی‌شده از سوی کارگروه گفت: علاوه بر دقت، همکاران بانک در شعب به‌سرعت این طرح‌ها را بررسی نمایند و برای هر استان حداقل یک طرح ملی شناسایی و معرفی گردد. آقای نجفی افزود: برای رفع نواقص و کاستی‌های احتمالی همکاران تلاش نمایند که در کوتاه‌ترین زمان موانع را منعکس نمایند تا راهکارهای جانشین پیش‌بینی گردد. وی گفت: سقف اختیارات شعب برای تسریع فرایند افزایش داده‌شده است که می‌بایست نظارت و کنترل بیشتری هم صورت گیرد و در این راستا صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون هم یکی از ظرفیت‌های مناسب است که می‌تواند مشکل وثایق متقاضیان را حل نماید. وی با اشاره به‌ضرورت الگوسازی گفت: برخی از استان‌ها مدل و الگوهای خوبی برای اجرای این طرح ارائه داده‌اند که انتظار داریم همه استان‌ها نیز از این الگوها استفاده نمایند و با کارگروه ارتباط بهتری برقرار نمایند تا بتوانند در سایه تعامل و انتخاب طرح‌های مناسب زمینه را برای تحقق اهداف فراهم نمایند. در این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دبیر اتاق تعاون استان فارس و مدیران شعب استان‌های فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد نیز به بیان عملکرد و نقاط قوت و موانع موجود در فرایند اجرائی طرح اشتغال پایدار روستایی اشاره کردند.

• عضوهیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون گفت: تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر بانک توسعه تعاون با هدف رفع معضل بیکاری و توسعه پایدار روستاهای کشور پرداخت می‌گردد. آقای عصار زاده در نشست مشترک مدیران شعب بانک توسعه تعاون استان‌های مازندران، سمنان و گلستان با موضوع بررسی روند اجرایی طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی با اشاره به تاریخچه تصویب و اجرای این طرح اذعان داشت: این طرح پس از تصویب و تبدیل به قانون؛ در نیمه دوم سال 96 با تدوین و تصویب آئین‌نامه‌ها به مرحله اجرا درآمد. وی افزود: اولویت و هدف اصلی طرح ایجاد اشتغال است نه صرفاً پرداخت تسهیلات، بنابراین این تسهیلات صرفاً برای طرح‌هایی که ایجاد اشتغال می‌نماید پرداخت گردد که بتواند اشتغال واقعی را ایجاد نماید.آقای عصار زاده خاطرنشان کرد: اطلاعات کامل همکاران در وقت پرداخت تسهیلات می‌تواند در بهینه نمودن اجرای طرح موثر باشد. عضوهیئت‌مدیره خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح بالغ‌بر 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی و امید برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری تخصیص‌یافته است. وی ادامه داد: بر اساس تخصیص‌های صورت گرفته بانک توسعه تعاون 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ چهارتا 10 درصد در بخش‌های مختلف و در مسیر ایجاد فرصت‌های جدید شغلی روستایی و عشایری پرداخت می‌کند. عصار زاده در ادامه با تأکید بر اینکه اجرای طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی اولویت نخست بانک توسعه تعاون در سال جاری است اظهار داشت: بانک توسعه تعاون با توجه به اهداف و مأموریت‌های ذاتی خود با تمام توان در مسیر توسعه بخش گام برمی‌دارد.

• به‌منظور بسط و گسترش همکاری‌های فی‌مابین، توسعه خدمات بانک و ارائه خدمات بانکی به اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی بانک توسعه تعاون با اتحادیه‌های سراسری تاکسی‌داران کشور، تولیدکنندگان فرش دستباف، تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی و صنعت مرغداری کشور تفاهم‌نامه منعقد گردید. آقای مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون در جلسه هم‌اندیشی مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون با اتحادیه‌های سراسری ضمن تشریح تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و فراگیر به‌عنوان اولین اولویت‌های بانک در سال جاری خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون به‌عنوان یکی از بانک‌های عامل در اجرای این طرح 17 درصد از سهم تسهیلات را که مبلغی معادل 20 هزار میلیارد ریال می‌باشد را به خود اختصاص داده است که جهت تحقق این امر اتحادیه‌های تعاونی سراسر کشور می‌توانند نقش مهمی را ایفا نمایند. مدیرعامل بانک توسعه تعاون با تأکید بر اهمیت و ضرورت اطلاع‌رسانی شرایط جهت آشنایی همه مردم و تمامی اقشار جامعه خاطرنشان کرد: اتحادیه‌های سراسری می‌توانند با استفاده از ظرفیت به وجود آمده، شرکت‌های تعاونی و فعالان اقتصادی در شهرهای زیر ده هزارنفررا برای دریافت این تسهیلات هدایت و راهنمایی نمایند تا این منابع به‌صورت صحیح و درراستای توسعه اشتغال در استان‌ها هزینه گردد. آقای مهدیان با تأکید بر ضرورت تسریع در پرداخت این تسهیلات افزود: بر اساس مدت‌زمان تعیین‌شده می‌بایست تا پایان شهریورماه کل تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی پرداخت گردد اما در خصوص اشتغال فراگیر محدودیت زمانی وجود ندارد. گفتنی است در ادامه این جلسه مدیران عامل اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی دیدگاه‌ها، نقطه نظرات و توقعات خود از بانک توسعه تعاون را مطرح کردند و مراسم پس از انعقاد 4 تفاهم‌نامه با اتحادیه‌های سراسری به اتمام رسید.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 67 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 6810 دلار)

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2991 دلار)

محصولات پتروشیمی - اوره

(قیمت اوره : اکنون 243 دلار)

محصولات پتروشیمی - متانول

(قیمت متانول : اکنون 400 دلار)

• طلا

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1269 دلار)

• از تیر 1390 تا تیر 1396 در کانال نزولی قرار داشته است که موفق به شکست آن شده است و در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که اکنون کف این کانال قرار دارد و قیمت مقداری به زیر این سطح نفوذ کرده است.باید منتظر شکل گیری روند ماند و در صورت تثبیت روند نزولی اقدام به فروش نمود با این حال بمنظور جلوگیری از ریسک بالا ، بهتر است در خرید یا فروش انس طلا صبر نماییم.شایان ذکر است با عنایت به اینکه خرید و فروش سکه در ایران اثر مستقیم از نرخ ارز می پذیرد ممکن است تحلیل فوق در آن خصوص کارایی لازم را نداشته باشد.

مقایسه وضعیت شاخص کل:
شاخص کل :

همانطور که در شماره های گذشته بولتن گفته شد شاخص از دی 1396 داخل کانال نزولی قرار گرفته بود و طی ماه جاری(خرداد)موفق به خروج از کانال شد. هدف آن100.000 واحد بود که پیش بینی می شد پس از چند روز معامله در حدود 94.800 به سمت بالا حرکت نماید که این اتفاق با شتاب زیادی رخ داد.هدف کلی و بلند مدت شاخص 130هزار واحد خواهد بود و با این حال پیش بینی می گردد خرید سهام با وضعیت بنیادی مناسب می تواند منجر به کسب بازدهی گردد.

وضعیت بازار سرمایه

• شرکت فولاد مبارکه از ثبت رکورد کاهش مصرف آب تا ۳.۸ مترمکعب بر تن تولید خبر داد که در مقایسه با سایر فولادسازان داخلی و خارجی بی نظیر است.

• رییس انجمن قطعه‌سازان با اعلام تاثیرات مثبت موضع اخیر رنو بر دیگر شرکت‌ها مبنی‌بر باقی ماندن در ایران گفت: پژوسیتروئن نیز به ادامه همکاری با ایران تمایل دارد و به‌دنبال راه‌های تحقق این موضوع است معاون فروش ایران خودرو از برنامه عرضه تدریجی ۲۲۰ هزار دستگاه با هدف تنظیم بازار خبر داد و با تکذیب شایعه دپو ، آمار تولید سه ماه اخیر را اعلام کرد. او ظرفیت پارکینگ های ایران خودرو را حدود 6 هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: تولید روزانه ایران خودرو میانگین 2500 دستگاه است و اگر درحال حاضر 3500 دستگاه در انبارها موجودی داریم از انباشت خودروهایی نشات می گیرد که در این چند روز تعطیلات گذشته عرضه نشده است. به طور متوسط خودروهای ساخت داخل شرکت ایران خودرو که مشمول قیمت گذاری هستند مجوز افزایش 7.18 درصد را دریافت کرده اند، افزود: برای خودروهای سایپا هم به طور متوسط افزایش 7.01 درصدی تعیین شده است.در بخش خودروهای مدیران خودرو هم به طور متوسط افزایش 5.62 مورد تأیید مرکز ملی رقابت قرارگرفته است. شیوا در خصوص زمان اجرای افزایش قیمت ها گفت: از اول تیر سال جاری خودروسازان می توانند حداکثر به میزان درصدهای اعلامی قیمت محصولات را افزایش دهند.

• رییس سازمان بورس و اوراق بهادار 29 خرداد ماه، در خبر ساعت 21 شبکه یک عوامل رشد بازار سرمایه در چند روز گذشته را تشریح کرد و اقدامات لازم برای کاهش ریسک های سرمایه گذاری در بورس را برشمرد. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گوی خبری شبکه یک سیما چشم انداز بورس را ترسیم کرد و با اشاره به دلایل رشد تاریخی چند روز گذشته بازار سرمایه گفت: افزایش سودآوری شرکت ها، انتقال نقدینگی از سایر بازار ها به بورس و پایداری، تنوع و شفافیت، عوامل ورود منابع جدید به بازار سرمایه است. دبیر شورایعالی بورس با اشاره به اینکه چشم انداز سودآوری بالای صنایع از دلایل مهم اقبال جامعه به این بخش مهم اقتصادی است، گفت: همواره در بازار سرمایه با تحلیل های صحیح می توان سود مناسبی شناسایی کرد. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار به اقدامات لازم برای کاهش ریسک های سرمایه گذاری در شرایط صعودی بازار سرمایه اشاره کرد و بیان داشت: نخستین اصل سرمایه گذاری تشکیل سبدی از سهام است. با تشکیل سبد سهام تعادل لازم در هنگام کاهش و افزایش قیمت سهام ایجاد و ریسک سرمایه گذاری به میزان قابل توجهی کنترل می شود. دکتر محمدی به سرمایه گذاران تاکید کرد اطلاعات را تنها از سامانه های مرجع و قانونی مانند کدال استخراج کنند و گفت: ضروری است سرمایه گذاران و علاقه مندان به بازار سرمایه از مشاوران متخصص، کارگزاران، شرکت های مشاوره و کارشناسان خبره برای خرید سهام مشورت و راهنمایی بگیرند و به شایعات و سیگنال های سودجویان توجه نکنند. سخنگوی سازمان بورس تعیین بازه زمانی سرمایه گذاری را از دیگر اصول ورود به بازار سرمایه دانست و‌ گفت: نوسان قیمت سهام، ذات بازار سرمایه است و هنگام کاهش قیمت ها باید از رفتار های هیجانی پرهیز کرد و با نگاه بلند مدت به افق بازار سرمایه به آن وارد شد. دکتر محمدی همچنین با اشاره به اینکه افراد بخشی از دارایی های خود را در اوراق با درآمد ثابت و بازار بدهی سرمایه گذاری کنند، گفت: واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز گزینه های مناسب و کم ریسکی برای سرمایه گذاران غیر حرفه ای است.

مقاله اقتصادی برگزیده
متهم اصلی گرانی
شماره روزنامه: ۴۳۵۲ تاریخ چاپ: 1397.03.28شماره خبر: ۳۴۰۱۷۲۸
دکتر تیمور رحمانی

در طول سال‌های گذشته به‌رغم تداوم رشد‌های بالای نقدینگی، نرخ تورم ابتدا روند نزولی داشته و سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نرخ تورم تک‌رقمی حدود ۹ درصد ثبت شد. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی این وضعیت را عجیب و ناهماهنگ با نظریات رایج اقتصادی می‌دانستند و حتی برخی به این نتیجه رسیده‌اند که ارتباط رشد نقدینگی و نرخ تورم از اساس وجود نداشته و آنچه در این سال‌ها رخ داده است بطلان این نظریه رایج اقتصادی است. گرچه دانش آموخته‌های اقتصاد باید به دور از جزم اندیشی باشند و رابطه متغیرهای اقتصادی را در طول زمان قانونی آهنین و غیرقابل تغییر ندانند و این امکان را در نظر بگیرند همان‌گونه که بسیاری از پدیده‌های طبیعی از قبیل ساختار بیولوژیک جانداران، واکنش درمان بیماری‌ها به دارو و اقلیم و محیط زیست دچار تغییر هستند، روابط پدیده‌های اقتصادی نیز دستخوش تغییر می‌شوند. اما در این خصوص بارها ثابت شده گسست دوره‌ای به معنای بی‌ارتباطی مطلق نیست. در واقع گسست رابطه رشد نقدینگی و نرخ تورم اولا پدیده‌ای تازه نیست و در نوشتار دیگری در همین روزنامه قبلا دوره‌های زمانی این گسست و دلیل آنها را ذکر کرده‌ام و ثانیا به نشانه‌هایی از اعاده این رابطه و تخلیه شدن اثر رشد‌های بالای نقدینگی بر سطح قیمت‌ها اشاره کرده بودم. در طول حدود ۵ سال گذشته که نرخ تورم با وجود رشد بالای نقدینگی کاهش یافته و تک‌رقمی شده است، عامل گسست نرخ رشد نقدینگی و نرخ تورم وجود نرخ بالای سود و شیوه خلق نقدینگی در کنار کنترل نسبی نرخ ارز بوده است. بالا بودن نرخ سود که به‌طور چشمگیری خود را در افزایش شدید نسبت شبه‌پول به نقدینگی و بنابراین افزایش شدید ضریب فزاینده خلق نقدینگی نشان داده (و در نتیجه کاهش قابل‌توجه نسبت پول به نقدینگی و ضریب فزاینده خلق پول)، سبب شده است مخارج مصرفی و سرمایه‌گذاری به‌عنوان مهم‌ترین بخش تقاضای کل در حال کاهش یا رشد اندک باشند و به همین دلیل فشار رشد نقدینگی بر سطح قیمت‌ها موقتا به تاخیر بیفتد. در واقع، اگر به آمار کمیت‌های پولی توجه شود با وجود رشد‌های بالای نقدینگی، رشد پایه پولی و به‌ویژه حجم پول ملایم‌تر بوده و به‌عبارت دیگر بخش سیال نقدینگی رشد نسبتا کمتری در مقایسه با شبه‌پول داشته است. آشکار است تا زمانی که رشد نقدینگی عمدتا مرتبط با اجزای غیرسیال آن باشد، فشار آن بر سطح قیمت‌ها محدود است. نکته دیگر آن است که رشد‌های بالای نقدینگی به شدت مرتبط با تنگنای اعتباری و پدیدار شدن دارایی‌های منجمد در ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری بوده است. در شرایط وجود چنین دارایی‌هایی در ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری، آنها ناچار بوده‌اند با نرخ سود بالا سپرده‌گذاران را ترغیب کنند تا سپرده‌های غیردیداری نگهداری کنند و برای رسیدن به این هدف ناچار به پیشنهاد نرخ سود بالاتر و وارد شدن در جنگ قیمتی روی نرخ سود بوده‌اند. این از یک طرف به معنی کاهش مخارج کل اقتصاد و از طرف دیگر به معنی افزایش دارایی بانک‌ها عمدتا به شکل امهال وام‌ها و تسهیلات غیرقابل‌بازپرداخت (و نه اعطای تسهیلات جدید) و شناسایی سود روی پروژه‌ها و افزودن آن به دارایی‌ها در ترازنامه بوده است؛ بدون آنکه چنین سودی تحقق یافته باشد. به همین دلیل است که با وجود رشد‌های بالای نقدینگی، کمبود نقدینگی یکی از مشکلات اساسی بنگاه‌ها در تداوم فعالیت جاری و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری بوده است. حال پرسش این است که آیا این شیوه رشد بالای نقدینگی در سال‌جاری و سال‌های آتی نیز امکان تداوم دارد و آیا سیاست‌گذار که تاکنون با کنترل نسبی پایه پولی شاهد کنترل تورم و احساس توفیق در سیاست‌گذاری خود بوده است، می‌تواند همچنان به پایین بودن نرخ تورم مطمئن باشد. واقعیت آن است که براساس روند تاریخی کمیت‌های پولی و رابطه آنها با سطح قیمت‌ها امکان تداوم وضع موجود بسیار اندک است. در طول دوره زمانی ۱۳۹۵-۱۳۳۸ نرخ رشد پایه پولی و حجم پول سالانه حدود ۲۱ درصد و نرخ رشد نقدینگی سالانه حدود ۲۲ درصد بوده و تفاوت چندانی بین رابطه آنها با سطح قیمت‌ها وجود نداشته است. این به آن معنی است که اگر در طول پنج سال گذشته با وجود رشد بالای نقدینگی، رشد پایه پولی به‌طور نسبی کنترل شده، در آینده چنین وضعیتی غیرقابل تداوم است. به‌عبارت دیگر، از همان ابتدا مشخص بود که کم‌توجهی به رشد بالای نقدینگی با این استدلال که رشد پایه پولی برای کنترل تورم کافی است، سیاستی مناسب نبوده است و در آینده کنترل بر رشد پایه پولی نیز به‌طور اجتناب‌ناپذیر از دست خواهد رفت. دلیل اصلی این موضوع هم توسل به انتشار پول برای پرهیز از بحران فراگیر بانکی و کاستن از شدت تنگنای اعتباری در اقتصاد است. در واقع، اگر به داده‌ها توجه شود، آشکار است که حتی مداخلات محدود بانک مرکزی برای سامان دادن به مشکلات سپرده‌گذاران موسسات اعتباری و همچنین ممانعت از دشواری بانک‌ها سبب فشار روی پایه پولی در سال‌های اخیر شده؛ به‌گونه‌ای که عامل مسلط در رشد پایه پولی همین عامل بوده است. این وضعیت در سال‌جاری و سال‌های آتی کماکان وجود خواهد داشت. به‌طور خلاصه، اگر در طول سال‌های گذشته رشد نقدینگی بالا با رشد نه چندان بالای پایه پولی و حجم پول همراه بوده است، در سال‌جاری و سال‌های آتی به‌تدریج با رشد‌های بالاتر پایه پولی و حجم پول همراه خواهد شد. اما اگر رشد‌های بالای نقدینگی به‌تدریج خود را به رشد‌های بالای پایه پولی و حجم پول منتقل و سهم سیال نقدینگی شروع به افزایش کند، آن‌گاه فشار رشدهای بالای نقدینگی سال‌های گذشته بر سطح قیمت‌ها به‌تدریج پدیدار خواهد شد. نشانه‌هایی از این پدیدار شدن در قیمت مسکن و نرخ ارز خود را نمایان ساخته است و انتظار می‌رود که به قیمت کالاها و خدمات نیز سرایت کند. فشارهای برخی اصناف برای افزایش قیمت کالاها و خدمات خود (که تا حد زیادی به شکل شبه‌دستوری کنترل شده است) در طول ماه‌های اخیر علامتی از پدیدار شدن اثر رشد‌های بالای نقدینگی سال‌های گذشته بر قیمت کالاها و خدمات است. علم اقتصاد راجع به پدیده‌هایی صحبت می‌کند که پیش‌بینی دقیق را بسیار دشوار می‌کند (گرچه در بسیاری از علوم مانند پزشکی، هواشناسی، زمین‌شناسی و امثالهم نیز وضع بر همین منوال است)، اما مجموعه شرایط حاکی از آن است که احتمال افزایش قابل‌توجه تورم بسیار بالاتر از تداوم وضع موجود آن است. در طول سال‌های گذشته دولت تلاش زیادی کرده است که تورم را کنترل کند و البته کنترل تورم فی‌نفسه سیاست کاملا صحیحی است؛ چراکه با وجود تورم‌های بالا امکان دستیابی به رشد اقتصادی بالا و پایدار ناممکن است و از این جهت این تلاش قابل‌تقدیر است؛ اما کنترل پایدار تورم بدون کنترل رشد نقدینگی بسیار کم احتمال است. نویسنده در طول چند سال گذشته نگرانی خود را از این شیوه رشد بالای نقدینگی بیان کرده است که هم امکان برگشت تورم را محتمل می‌سازد و هم بانک‌ها را دچار دشواری اساسی می‌کند. به هر صورت، اقتصاد ایران در طول پنج سال گذشته وضعیتی را تجربه کرده که مشابه دقیق آن در ایران و جهان وجود نداشته است و شاید به همین دلیل نیز بسیاری از اقتصاددانان تاثیرگذار در سیاست‌گذاری با صرف کاهش نرخ تورم به وضعیت خوش‌بین بودند و نگرانی زیادی از رشد بالای نقدینگی از خود نشان نمی‌دادند. با توجه به اینکه پدیدار شدن اثر رشدهای بالای نقدینگی سال‌های گذشته کم‌وبیش همزمان با تشدید تحریم‌های غیرمنصفانه بر ملت ایران شده است، نیاز به درایت و هوشیاری فزاینده‌ای را در سیاست پولی و حل مشکلات بانکی به‌وجود آورده که جای چندانی بر‌ای سعی و خطا باقی نگذاشته است. امید داریم که دستگاه تصمیم‌گیری کشور بتواند با پرهیز از عدم توجه به نظرات اقتصاددانان طیف‌های مختلف سیاسی و خارج از حلقه تصمیم‌گیری، زمینه کنار آمدن با دوران گذار سخت پیش‌رو را فراهم کند.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع