بولتن NO.12

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، تیر 1397 ، شماره 12

سخن نخست

باز تکه های ابر سیاه در دل آسمان، می خواهند حکایت تلخی را بسرایند، نوری بر دستان مدینه تشییع می شود. اینک امام علم و دیانت و سراینده سرود زیبای خدا پرستی، به سوی معبود می شتابد. اکنون فرزند دیگری از خاندان آل عبا و عالم دین خدا زهر تلخ دسیسه های پلیدان را می نوشد، او امام همه خوبی ها و خانه همه دانش ها، امام جعفر صادق علیه السلام است. اندیشه تشیع در پله ششم، تاریخ را به ماتم می خواند، ماتمِ چشمه جوشان کلام شیعه، ماتم خزانه دار علم علی، فاتح قله های بلند دانش خداوند، وارث بزرگ پدر. اکنون بقیع همیشه گریان، خورشید را در خود جای می دهد.

با عرض تسلیت به مناسبت شهادت جانسوز رئیس مذهب شیعه، حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام، گروه مالی توسعه تعاون دوازدهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

التماس دعا

اخبار بین الملل (سیاسی و اقتصادی)

• معاون وزیر خارجه ایران از احتمال خروج از برجام در هفته‌های آتی خبر داده و معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد قرار است 100 شرکت با طرف‌ های ایرانی وارد مذاکره شوند.

• به نقل از فارس، بوریس جانسون در نامه‌ای به رئیس کمیته امور خارجی مجلس عوام انگلیس بار دیگر بر پایبندی به برجام و بعد از خروج آمریکا را تأکید کرد.

• ترامپ در تهدیدی جدید اعلام کرد: شرکت های اروپایی در صورت تجارت با ایران تحریم خواهند شد.

• وزارت خزانه‌داری آمریکا همه مجوزهای عمومی مربوط به معامله با ایران که بعد از برجام صادر شده بود را لغو کرد.

• رویترز با اشاره به ذخایر ۱۱۲ میلیارد دلاری ایران و تراز حساب های جاری مثبت اعلام کرد:احتمالا ایران تحریم ها را بدون مواجهه با بحران پرداخت های خارجی پشت سر خواهد گذاشت.

• مدیر ارشد اجرایی توتال: اداره یک شرکت بین‌المللی بدون دسترسی به تامین مالی یا سهامداری آمریکا غیر ممکن و این واقعیت جهان است که ما حق معامله با ایران را نداریم.

• آشنا، مشاور رئیس‌جمهور: هدف دشمنی امریکا با ایران مشخص است اما اروپایی قصد همکاری با ایران را دارند اما زور آنها به خزانه‌داری آمریکا نمی‌رسد.

• سفررئیس جمهوری در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی رئیس‌جمهوری سوئیس به «برن».

• صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد متوسط رشد اقتصادی آمریکا در ۵ سال آینده ۱.۴ درصد باشد که کمتر از نصف نرخ رشد پیش بینی شده ۳ درصدی کاخ سفید است.

• دولت اروپا با اعمال تعرفه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری بر کالا های آمریکایی انتقام اقتصادی گرفت.

• آمار تورم و نرخ بیکاری پایین همزمان با شتاب رشد اقتصادی بالا نشان از اوضاع اقتصادی مناسب در امریکا دارد شتاب اشتغالزایی آمریکا به بیشترین سطح 8 ماهه رسیده و وضعیت مطلوب است این موضوع دست ترامپ را برای تداوم جنگتجاری با اروپا و چین بازتر خواهد کرد و انتظار تشدید وضعیت را داریم.

• دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان رکن قضائی اصلی سازمان ملل متحد، زمان رسیدگی به شکایت دو میلیارد دلاری ایران از آمریکا را اعلام کرد.

• گروه ویژه اقدام مالی معروف به FATF تصمیم گرفت ۴ ماه دیگر ایران را از خارج فهرست سیاه نگه دارد و انتظارات و ۹ اقدام را اعلام کرد. این تصمیم در پی مصوبه 20 خرداد مجلس مبنی بر مسکوت ماندن دو ماهه بررسی الحاق ایران بهFATF گرفته شده تا نتیجه مذاکرات ایران با اروپا مشخص شود.

• ایران برای اولین بار از سال 2009 ، وارد این فهرست سیاه شد و در کنار کره شمالی قرار گرفت بر این اساس ، FATF در بیانیه ایی به 37 عضو و دیگر کشورهای جهان پیشنهاد داده موسسات مالی خود نسبت به هوشیاری در روابط و مبادلات با ایران ادامه دهند.

• تاکاکی سوبو سخنگوی شرکت فوجی اویل گفت: این شرکت در مورد خرید نفت از ایران پس از مشورت با دولت ژاپن و دیگر پالایشگاه های ژاپنی اتخاذ تصمیم خواهد کرد.

• وزیر نفت هند: دهلی نو هنوز تصمیم نهایی در مورد خرید نفت از ایران را اتخاذ نکرده است، اما هرگونه تصمیمی در این باره با توجه به منافع هند اتخاذ خواهد شد.

• موضع ترکیه و روسیه درباره تحریم نفت ایران: در عین حال ترکیه نیز به عنوان یکی از مشتریان نفت ایران اعلام کرده است که از تحریم‌های نفتی آمریکا پیروی نخواهد کرد. وجود مرز زمینی بین ایران و ترکیه این امکان را می‌دهد که به دور از چشم ناظران به مبادلات نفتی ادامه دهند.

• در همین حال مقامات دولت روسیه نیز اعلام کردند که قرارداد تهاتر نفتی با ایران معتبر است و روسیه به این قرارداد پایبند خواهد بود. این قرارداد احتمالا فروش لااقل ۵۰۰ هزار بشکه از نفت ایران را تضمین خواهد کرد.

• بر این اساس به نظر می‌رسد اگر میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی در داخل پالایش نشود، مانند دور قبلی تحریم‌ها بیشترین مشکل نه در فروش نفت بلکه در فروش این میعانات را نشان دهد.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• قائم‌مقام بانک مرکزی از اتمام تدوین آیین‌نامه مربوط به تسویه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به پیمانکاران، پیمانکاران به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی خبر داد که تا چند هفته آغاز می‌شود.

• کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه پس از تسویه بدهی‌ها، بدهی بانک‌ها به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی منظور می‌شود آیا برنامه‌ای برای تسویه این بدهی‌ها وجود دارد؟ گفت: بر اساس این مصوبه 100 هزار میلیارد تومان از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کاسته و به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی منظور می‌شود. چرا که بانک‌ها به همان میزان از دولت طلب دارند و به همان میزان به بانک مرکزی بدهکارند اما در بانک مرکزی از این اتفاق خوشحال نخواهیم بود.

• دبیرکل بانک مرکزی با اعلام ساز و کار اجرایی اوراق سکه گفت: از 10 تیر عرضه و معامله تمام حواله‌های پیش فروش شده سکه در بورس تهران فراهم است .

درپی اعلام دبیرکل بانک مرکزی مبنی بر امکان عرضه تمام حواله های پیش فروش شده سکه طلا از هفته گذشته در بورس کالا شنیده ها حکایت از عدم انجام این معاملات تا اطلاع ثانوی دارد. شنیده ها نشان از آن دارد که به علت اختلاف بین بورس کالا و اداره مالیات که سود حاصل از خرید و فروش نمادهای "عسکه" را مشمول مالیات می داند، انجام معاملات تا زمان تعیین تکلیف مالیت در این بورس امکان پذیر نیست.

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• آقای دکتر ربیعی وزیر تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی گفت: بانک توسعه تعاون به‌منظور کاهش اثر تحریم‌ها بر زندگی اجتماعی مردم باید در افزایش مقاومت اجتماعی نقش‌آفرین باشد. به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون؛ دکتر علی ربیعی در دومین همایش سراسری روسای شعب بانک توسعه اظهار داشت: فقرزدایی؛ ایجاد اشتغال و افزایش مقاومت اجتماعی سه برنامه اصلی این وزارتخانه در سال ۹۷هست که در تلاشیم با اهتمام ویژه این مهم را جامه عمل به آن بپوشانیم. وی با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا افزود: تحریم‌های جدید آمریکا مسائل اجتماعی در ایران را نشانه رفته است و در این‌سو نقش وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی و دستگاه‌های وابسته به‌عنوان محافظان اجتماعی نقش جدی و اثرگذار است. مقام عالی وزارت تأکید کرد: در این راستا بانک توسعه تعاون در کنار ایفای نقش مالی و اعتباری خود باید با تبیین نقش اجتماعی در راستای مقاومت اجتماعی و نشاط اجتماعی مردم تلاش کند چراکه در بعد جامعه هدف این بانک این سیاست‌ها می‌گنجد. دکتر ربیعی ایجاد زنجیره خدمت را امری مهم دانست و بیان کرد: بانک توسعه تعاون که دارای پایگاه اجتماعی در میان مردم است باید مردم را از خدمات ارزنده اقتصادی مبتنی بر اصول اجتماع‌محور چون اشتغال فراگیر روستائیان آگاه و به ماندگاری مردم در روستاها و مرزها کمک کند. به گفته رئیس مجمع بانک توسعه تعاون روسای شعب بانک توسعه تعاون به نقاط روستایی سفرکرده و با حضور در این مناطق ضمن تبیین خدمات شکل‌گرفته در زمینه شکل‌گیری اشتغال فراگیر؛ به‌عنوان مشاوران اجتماعی عمل کرده تا بتوان در آینده‌ای نزدیک سهم بسزایی را در جذب منابع بیشتر برای بانک قائل شویم. وی تأکید کرد: بانک توسعه تعاون به سبب اساسنامه خود و برخورداری از نام عظیم تعاون می‌تواند در راستای تعمیم اهداف یک نظام مالی و اعتباری با رویکرد اجتماع‌محور کارهای ارزنده و ماندگاری را برای مردم جامعه انجام دهد. به گفته دکتر ربیعی؛ با این اقدام می‌توان به‌راحتی تغییر اذهان مردم را به بانک با نگاه بانک مهربان شکل داد زیرا این نهاد اقتصادی جزئی از حریم خانواده‌ها است. وی افزود: اجتماع‌محور؛ خانواده محور و مشکل‌گشایی در دستور کار باید قرار بگیرد؛ چراکه ظرفیت این بانک بیش از این است و باید از آن بهره‌برداری صورت بگیرد. مقام عالی وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی به‌سلامت اداری در این نهاد اشاره کرد و گفت: خوشحالم که در این بانک شاهد تخلفاتی نیستیم که جایگاه سلامت اداری را تحت شعاع قرار بدهد؛ این امر به‌خوبی نشان‌دهنده نیروی انسانی توانا که جزو دارایی نامشهود بانک به شمار می‌رود که باید برای تقویت آن تمام توان را به کاربرد. وی تأکید کرد: آیین اثربخشی جایگاه تعاون از وظایف بانک توسعه تعاون است؛ بدانیم ساختار اجتماعی فراتر از ساختار مالی است پس از همین‌الان باید چنین دیدگاهی را در این نهاد به‌منظور خدمت به مردم برقرار کرد.

• آقای مهدیان، مدیرعامل بانک توسعه تعاون: تمام اهتمام روسای شعب در سراسر کشور در سال جاری پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر باشد. آقای مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون در کارگاه آموزشی روسای شعب سراسر کشور که باهدف تبیین دو طرح ملی اشتغال برگزار شد بابیان این مطلب خاطرنشان کرد: عملکرد مثبت بانک توسعه تعاون تاکنون باعث شده است تا طرح‌های ملی و اثرگذار از سوی دولت به این بانک سپرده شود. وی بر استفاده از ظرفیت‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون و صندوق توسعه ملی تأکید کرد و خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های این صندوق‌ها برای بانک فرصتی است که باید از آن‌ها در جهت ارائه خدمات بهینه به مشتریان استفاده نمود. آقای مهدیان شجاعانه و عاشقانه کار کردن را ازجمله ویژگی‌های یک بانکدار خوب عنوان نمود و افزود: برای انجام کارهای بزرگ و موفقیت‌های روزافزون باید شجاعانه و آگاهانه حرکت نمود. وی افزود: بانک توسعه تعاون از ظرفیت‌های کافی جهت بررسی دقیق، سریع و کارشناسی پرونده ها برخوردار می‌باشد چراکه با توجه به جنس کار تعاونی‌ها در حوزه‌های مختلف خدماتی، کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و عمران بانک توسعه تعاون این ظرفیت را دارا می‌باشد. مدیرعامل بانک توسعه تعاون همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به عدم مشکل نقدینگی، بانک آمادگی لازم جهت پرداخت تسهیلات به متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را دارد.

• آقای مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در نشست هم‌اندیشی مدیران عامل تعاونی توسعه و عمران کشور در محلات گفت: سهم این بانک برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی 20 هزار میلیارد ریال است و براین اساس این میزان تسهیلات به جامعه هدف پرداخت می‌گردد.آقای مهدیان بابیان اینکه 320 هزار میلیارد ریال برای تحقق برنامه‌های اشتغال محور روستایی در بودجه پیش‌بینی‌شده است اظهار کرد: بر اساس طرح اشتغال پایدار روستایی، بالغ‌بر 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید برای ایجاد اشتغال فراگیر تخصیص‌یافته است. مدیرعامل بانک توسعه تعاون افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در بانک توسعه تعاون، 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ چهار تا 10 درصد در بخش‌های مختلف برای ایجاد فرصت‌های جدید شغلی روستایی و عشایری پرداخت می‌کند. آقای مهدیان در ادامه گفت: تخصیص این میزان اعتبار در تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی بی‌سابقه است اما از این ظرفیت و امکانات تاکنون در حد مطلوب بهره‌برداری نشده است وی افزود: تنها حدود 10 درصد متقاضیان درخواست تسهیلات در سامانه کارا را تعاونی‌ها تشکیل می‌دهند درحالی‌که قبل از تصویب و تخصیص این میزان بودجه، تقاضاهای بسیاری برای دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت ارائه‌شده بود. مهدیان گفت: 70 درصد تسهیلات اعتباری این بانک در بخش تعاون و 30 درصد نیز در سایر بخش‌ها پرداخت می‌شود.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 73 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 6400 دلار)

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2757 دلار)

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1256 دلار)

مقایسه وضعیت شاخص کل:
شاخص کل :

در تصویر فوق نمودار 2 ساله شاخص کل رویت می شود.در مربع قرمز رنگ سمت راست تصویر، روند شاخص کل طی 2 هفته اخیر به نمایش درآمده است.با توجه به مقاومت مهمی که درRSI وجود داشته ، رشد شاخص متوقف گردیده است.اگرچه نزول بیشتر همچنان بعید بنظر می رسد اما برای صعود نیز 114هزار مقاومت جدی محسوب خواهد شد.

هدف کلی شاخص 130هزار واحد خواهد بود و با این حال پیش بینی می گردد خرید سهام با وضعیت بنیادی مناسب می تواند منجر به کسب بازدهی گردد.

وضعیت بازار سرمایه

• مرکز آمار نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد را ۸.۲ درصد اعلام کرده اما بانک مرکزی از تورم ۹.۴ درصدی در این ماه خبر داده است.

• معاون وزیر اقتصاد میزان بدهی دولت به بانک مرکزی را ۱۶۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این وزارتخانه قصد دارد اطلاعات بدهی ها را پس از ساماندهی، از حالت محرمانه خارج کند.

• 65 نماینده مجلس، طرح استیضاح وزیر اقتصاد را با اعلام 16 دلیل تقدیم هیات رئیسه کردند.

• براساس ابلاغیه وزیر صنعت، ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ ردیف تعرفه‌ای کالا که شامل بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا است ممنوع شد که در این بین خودرو نیز جزو کالاهای ممنوعه قرار دارد.

• فهرست سه گانه کالاهای اساسی، واسطه‌ای و مصرفی که بر اساس تصمیم دولت شامل دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی می شوند، اعلام شد.

• معاون اول رییس جمهور در راستای اجرای دستور یکسان سازی نرخ ارز، ضوابط ۴ گانه چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به چرخه اقتصادی را ابلاغ کرد.

• رئیس سازمان غذا و دارو از تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار و مطالبات ۲.۹ هزار میلیارد تومانی این شرکت ها از بیمارستان ها خبر داد.

• فولاد مبارکه از تولید محصولی جدید با گریدی خاص خبر داد که برای برای اولین بار در ایران رخ داده است. (تختال با ضخامت۲۵۰ میلیمتر)

• فعلا از معاملات محسوس و قابل توجه در بورس کالا و بازار خبری نیست و بنظر میرسد که در حال حاضر عمده تقاضای موجود؛ همان تقاضای اضطراری و بیشتر آدرس های پروژه ای باشد، چراکه صاحبان کالای انباری اکنون خود نیز به خیل فروشندگان بازار و جمع عرضه‌کنندگان پیوسته اند و حسب ظاهر فعلا از خرید و تجدید موجودی صرفنظر می نمایند.

• وزارت نفت، خوراک 3800 تومانی شرکت های پتروشیمی‌ها را ابلاغ کرد .

• درپی اعلام رسمی شرکت سایپا سیتروئن در اردیبهشت ماه مبنی بر عدم امکان صلح حواله خودرو، شنیده ها حکایت از پلمپ دفاتر فروش شرکت پرشین پارس دارد.

• یک مسئول فرانسوی با اشاره به کارشکنی های آمریکا در برجام گفت: شرکت پژو تلاش می کند تا چراغ خاموش در ایران حضور داشته باشد.

مقاله اقتصادی برگزیده
شش بهانه ریزش بورس
شماره روزنامه: ۴۳۶۰ تاریخ چاپ: 1397.04.06 شماره خبر: ۳۴۰۵۷۱۹
روزنامه دنیای اقتصاد

روند صعودی قیمت‌ها در بازار سهام پس از یک‌دوره پرشتاب در جریان معاملات دیروز متوقف شد. صف‌آرایی متقاضیان سهام که در روزهای اخیر رکوردشکنی‌هایی در شاخص کل، ارزش معاملات و مشارکت گسترده خریداران خرد را به‌دنبال داشت، طی معاملات دو هفته گذشته، از حرکت بازایستاد. به این ترتیب شاخص کل بورس تهران پس از ۹‌روز حرکت شتابنده در مسیر صعودی، در پایان دادوستدهای روز انتهای دو هفته گذشته بیش از ۱۶۴۷ واحد (معادل ۴۳/ ۱ درصد) کاهش یافت. در عقب‌نشینی دماسنج بازار پس از رشد ممتد قیمت‌ها می‌توان ۶ بهانه را برشمرد که دیروز به روند صعودی قیمت‌ها خاتمه دادند. شناسایی سود پس از روند بی‌وقفه صعودی، برداشت نادرست از سیاست‌های جدید ارزی، زمزمه‌های افزایش نرخ سود سپرده بانکی، افت نسبی قیمت مواد خام در بازارهای جهانی، رسیدن قیمت‌ها به سطوح مقاومتی از دیدگاه برخی تحلیلگران تکنیکی و فضاسازی‌های نابه‌جا از سوی برخی فعالان بازار که بر جریان عمومی اثرگذارند، عوامل ۶ گانه‌ای هستند که به‌نظر می‌رسد، زمینه را برای ریزش بیش از ۴/ ۱ درصدی شاخص مهیا کردند.

ایستگاه حفظ سود بازار سهام

طی روزهای اخیر در نتیجه اشتیاق شدید متقاضیان یکی از درخشان‌ترین ادوار خود را به لحاظ بازدهی و رونق معاملاتی پشت سر گذاشت. شتاب نقدینگی به سمت بورس چنان قدرتی داشت که رکورد ارزش معاملات را پس از ۵۰ ماه شکست و همزمان شرایط را برای رشد بیش از ۲۰ درصدی شاخص کل، آن هم تنها در ۹ روز معاملاتی فراهم کرد. این موج سنگین تقاضا موجب شد تا قیمت سهام در مقیاس وسیع افزایش پیدا کند. به این ترتیب شناسایی سود در کنار ۵ عامل برشمرده دیگر موجب تشدید فشار فروش سهام شدند. واقعیت این است که اغلب فعالان و تحلیلگران انتظار چنین رفتاری را از سوی بازار داشتند. معمولا ذهن‌ها پس از یک دوره رشد دل‌چسب و بی‌وقفه قیمت‌ها به جست‌وجوی بهانه‌ای برای حفظ سود کسب‌شده از گزند ریسک‌های آتی می‌گردد. بنابراین، در چنین شرایطی که بسیاری از سهام رشد قیمتی بیش از ۳۰ یا ۴۰ درصدی را تجربه کردند اغلب فعالان بهترین فرصت را در فروش سهام و شناسایی سود دانستند و در نتیجه، به فشار عرضه‌ها در بازار دامن زدند.

سوءبرداشت از ابلاغیه‌های ارزی

اما این تنها عامل منفی اثرگذار بر شاخص در هفته های گذشته نبود و قیمت‌ها از جوانب دیگری هم مستعد افت بودند. یکی از عواملی که معاملات سهام را طی روزهای اخیر به شدت تحت‌الشعاع قرار داده بود التهاب بازار ارز و سیاست‌های حاکم بر این حوزه بود. «دنیای اقتصاد» روز سی‌ام خردادماه خبری مبنی بر شکل‌گیری بازار دوم برای ارز منتشر کرد که بر اساس آن صادرکنندگان کالاهای غیرپایه(اغلب کالاهای سنتی) ارز خود را از طریق اظهارنامه صادراتی و با نرخ توافقی عرضه کنند. مطابق این خبر و بر اساس اظهارات رئیس سازمان توسعه و تجارت، شکل‌گیری بازار دوم ارز، گرچه شامل ارز شرکت‌های صادرکننده کالاهای پایه نفتی، پتروشیمی و مواد فلزی و معدنی نمی‌شد اما این گمانه را تقویت کرد که دولت از سیاست پیشین خود در بازار ارز عقب‌نشینی کرده است و این امکان وجود دارد که دایره این سیاست به‌تدریج دیگر صادرکننده‌ها را هم در بر بگیرد و گشایش ارزی در افق وسیع‌تری انجام شود. بنابراین بنگاه‌های بزرگ و صادراتی بورس تهران که عمدتا زیر عنوان سهام کالایی دسته‌بندی می‌شوند، در نتیجه این چشم‌انداز مثبت وارد مدار صعودی شدند. پس از این تصمیم و با تشدید فضای هیجانی در بازارها و جاماندن سهام از قافله جهش‌های فزاینده در بازارهای رقیب، موجی از پول‌های تازه روانه بازار سهام شد و معاملات را رونق بخشید. اما موضوعی که به نظر می‌رسد فشار فروش در معاملات دیروز را تشدید کرد انتشار ابلاغیه‌ای از‌سوی معاون اول رئیس‌جمهوری در رسانه‌ها بود. گرچه محتوای این خبر حاوی تصمیم جدیدی در زمینه ارز نبود اما عملا تاثیر منفی بر دادوستد سهام بر جا گذاشت. به‌نظر می‌رسد که برداشت نادرست از آخرین تجدیدنظرهای ارزی دولت، یا شاید خوش‌بینی نسبت به شکل‌گیری بازار دوم ارز و آزاد شدن دلارهای بنگاه‌های بورسی از چارچوب‌های جدید ارزی-در قالب سامانه نیما- منجر به واکنش حاد فعالان سهام در روز گذشته شد. این در حالی است که محتوای ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهوری همان اظهارات پیشین رئیس سازمان توسعه و تجارت بود.

زمزمه‌های افزایش نرخ سود

موضوع دیگری که طی روزهای اخیر، به‌ویژه با تشدید التهابات در بازار ارز در بین فعالان اقتصادی قوت گرفته است، افزایش نرخ سود سپرده‌ها برای مهار نقدینگی افسارگسیخته و کنترل دامنه نوسان نرخ‌ها در بازارهای ارز و سکه است. تجدیدنظرهای دولت در حوزه سیاست پولی و ارزی طی یک‌سال گذشته به تقویت چنین گمانه‌زنی هایی دامن زده است. با این حال و با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر اقتصاد و فشار سنگین هزینه‌ها در صورت‌های مالی بانک‌ها چنین تصمیمی دور از انتظار است. اما به نظر می‌رسد این امر در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران اثرگذار بوده است.

بازارهای پرتنش جهانی

معامله‌گران بازارهای جهانی فضای پرتنشی را در این ایام تجربه می‌کنند. وضع تعرفه‌های وارداتی از سوی آمریکا بر کالاهای شرکای بزرگ این کشور، از جمله چین، اتحادیه اروپا و همسایگان این اقتصاد و تهدیدهای بی‌پایان ترامپ برای وضع محدودیت‌های جدید موجب نگرانی در بازارهای جهانی و ابهام در چشم‌انداز تقاضا شده است. قیمت اغلب مواد خام در این شرایط افت نسبی را تجربه کرده‌اند که در بین این کالاها می‌توان به کاهش قیمت فلزاتی نظیر مس و روی اشاره کرد. امری که معاملات سهام وابسته در بورس تهران را متاثر کرده است. در شرایطی که تب معاملاتی در بازارهای داخلی تشدید می‌شود برخی فعالان در فضایی غیرتحلیلی اقدام به مشارکت در بازار می‌کنند بنابراین بازار به دنبال بهانه برای تغییر مسیر می‌گردد. از آنجا که قیمت مواد خام در بازار جهانی نیز به‌عنوان عامل بنیادی در سودآوری سهام وابسته نقش دارد،یک تغییر محسوس موجب واکنش سهامداران می‌شود.

مقاومت تکنیکی قیمت‌ها

چنان که گفته شد اغلب قیمت‌ها طی ۹ روز کاری اخیر رشد فزاینده بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد را ثبت کردند. این روند حاوی پیام‌هایی معنادار برای تحلیلگرانی است که عمدتا قیمت‌ها را نه بر اساس متغیرهای واقعی و اثرگذار-به‌اصطلاح بنیادی- که بر حسب گذشته آن ارزیابی و پیش‌بینی می‌کنند. بر اساس این رویکرد، قیمت‌ها سطوح حمایتی-کف قیمتی- و سطوح مقاومتی-سقف قیمتی- دارند؛ بنابراین از دیدگاه تحلیلگران تکنیکی رسیدن شاخص به سطوح مقاومتی خود عامل دیگری برای عقبگرد قیمت‌ها ارزیابی می‌شود.

فضاسازی جامانده‌ها

عامل دیگری که به نظر می‌رسد معاملات دیروز را تحت تاثیر قرار داده است عاملیت و اثرگذاری فعالانی است که از بازدهی دلچسب چند روز اخیر جا مانده‌اند و در عین حال، می‌توانند جریان عمومی را با خود همراه کنند. کسانی که در برابر روندها مقاومت کرده و میل به افت قیمت‌ها و خرید در سطوح پایین‌تر دارند و بنابراین بهتر می‌توانند بر خلاف جریان عمومی بازار حرکت کرده و بخشی از فضای بازار را به خود مشغول کنند. واقعیتی که در سال گذشته نیز شاهد آن بودیم. در آن مقطع نیز بسیاری از فعالان در برابر روند صعودی قیمت مقاومت کردند اما در نهایت بازنده این بازی شدند. این دسته از فعالان می‌توانند با تمرکز بر برخی ریسک‌ها و بزرگنمایی یا به تعبیر دقیق‌تر کژنمایی عوامل موثر بر سهام دست‌کم از سرعت حرکت بازار بکاهند.

گرچه روند صعودی شاخص متوقف شد اما چنین رویدادی دور از انتظار نبود. ضمن اینکه با در نظر گرفتن تمام این عوامل می‌توان گفت چشم‌انداز امید‌وارکننده‌ای فراروی بازار سهام پیداست. وضعیت نرخ‌ها در بازار ارز و همچنین سطح مناسب قیمت نفت، فولاد و دیگر مواد خام در بازارهای جهانی و همچنین موضوع مهم ارزش جایگزینی بنگاه‌های بورسی عوامل حمایتی از سهام به شمار می‌‌روند که می‌توانند حاوی پیام‌هایی مثبت برای فعالان سهام باشند.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع