بولتن NO.13

 

خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، تیر1397 ، شماره 13

سخن نخست

برایتان از بانویی سخن می گوییم که همانند زینب علیهاالسلام که برای قیام قربانی داد و خورشید عاشورا را با صبرش تعریف کرد، او هم با قدمهای پرحیاتش، به سرزمین کویری قم حیات بخشید و در رگ ایرانیان خون حمایت از ولایت را جاری ساخت. از بانویی سخن می گوییم که به یمن حضورش، شهر قم، مرکز صدور علم و دانش علوی شد و محل رشد و بالندگی. برایتان از بانویی سخن می گویم که بارگاه زیبایش، پناهگاه دل های عاشقی است که در آن بیتوته می کنند. دورادور سر بر آستان حرم حضرت دوست می ساییم و برای ظهور گل نرگس دعا می کنیم و از بانوی کرامت، برای شکوفه دادن درخت اجابت استمداد می طلبیم.

خجسته باد میلاد بانوی مطهره، فاطمه معصومه علیهاالسلام که بارگاه نورانی‏اش قم محل دایمی نزول فرشتگان بر زمین و دروازه بهشت است، اینک گروه مالی توسعه تعاون سیزدهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

اخبار سیاسی و اقتصادی

• وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته سند عدم مخالفت با بروزرسانی قوانین مسدودساز را با هدف محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، تصویب کردند.

• اتحادیه اروپا و چین در بیانیه مشترکی اعلام کردند همچنان به تعهدات در برجام پایبند می‌مانند و این توافق را دستاوردی مهم دیپلماتیک می دانند. البته شورای امور خارجی اروپا و پارلمان اروپا هم حق اظهار نظر دارند و می‌توانند با این کار مخالفت کنند. این دو نهاد تا روز 7 آگوست یعنی دو ماه پس از آغاز رسمی فرآیند به روزرسانی، برای اعلام مخالفت با این اقدام فرصت داشتند.

• وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا در نامه‌ای به وزیران اقتصاد انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام کردند فشار تجاری بی‌سابقه‌ای بر ایران وارد خواهند کرد.

• ترامپ و نخست وزیر بریتانیا بر ضرورت مهار ایران تاکید کردند و گفتند: توافق کردیم که ایران نباید هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

• وزیر امور خارجه از شکایت ایران از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری به خاطر اعمال غیرقانونی دوباره تحریم‌های یکجانبه خبر داد.

• مقام معظم رهبری در دیدار آقای روحانی و اعضای هیات دولت با تأکید بر توانایی ایران برای عبور از مشکلات اقتصادی، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را اعلام کرد.

• سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر قرار باشد مذاکره‌ای با آمریکا صورت گیرد و بر خلاف وضعیت حاکم ایران باشد، شورای نگهبان ورود پیدا می‌کند.

• رییس سازمان برنامه و بودجه طی نامه ای به رییس جمهور در بسته ای پیشنهادی ۱۲ محور مختلف برای مقابله با تحریم‌ها را ارائه کرد.

• سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در واکنش به سخنان مشاور بین الملل مقام معظم رهبری مبنی بر آمادگی رئیس جمهور روسیه برای سرمایه گذاری در ایران (وعده ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نفتی) گفت: نمی توانم این مساله را تایید کنم.

• یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا گفت: بعید است دولت این کشور مجوزی صادر کند که بر اساس آن به شرکت های ایرباس و ای تی آر اجازه دهد تا به ارائه خدمات هوانوردی به ایرلاین های ایرانی ادامه دهد.

• درخواست فرانسه از امریکا برای معافیت تحریم های ایران رد شد.

• پالایشگاه‌های هندی، نفت آمریکا را جایگزین نفت ایران و ونزوئلا می‌کنند به طوریکه در برابر واردات 8 میلیون بشکه ای سال گذشته میلادی، تاکنون 15 میلیون بشکه از پالایشگاه های آمریکا وارد هند شده است.

• مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری با اعلام نظر درباره حضور ایران در سوریه و عراق و بسته شدن تنگه هرمز گفت :ایران تمایلی به مذاکره با آمریکا ندارد. آمریکا به دنبال تجزیه عراق به 3 بخش و سوریه به 5 بخش است.

• ترامپ، رییس جمهور امریکا: ایرانی ها نهایتا در نقطه مشخصی با من تماس خواهند گرفت و درخواست توافق خواهند کرد و ما نهایتا توافق خواهیم کرد.

• به نقل از واشنگتن فری بیکن، مقامات دولت ترامپ در تلاش هستند تا مانع از آن شوند که آلمان 300 میلیون یورو را به تهران منتقل کند.

• مدیر کشتیرانی فرانسه اعلام کرد: بعد از اقدام ترامپ مبنی بر وضع تحریم علیه شرکت های فعال در ایران، از بازار این کشور خارج می شویم.

• ترزا می نخست وزیر انگلیس به دنبال استعفای بوریس جانسون از سمت وزارت خارجه، جرمی هانت را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد.

• کمیته اطلاعات سنای آمریکا از شواهدی خبر داده که مهر تأییدی است بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری و حضور دونالد ترامپ در این کشور.

• دونالد ترامپ،رییس جمهور امریکا :روسیه و آمریکا برای کمک به تضمین امنیت اسرائیل با هم همکاری می‌کنند.

• پوتین، رییس جمهور روسیه: ما درباره مسائل منطقه‌ای صحبت کردیم. درباره سوریه. حل مشکل سوریه می‌تواند نشان دهنده این باشد که یک مشکل بین‌المللی چطور با همکاری قابل حل و فصل است.اینک همه شرایط همکاری موثر در سوریه فراهم است.

• محمود صادقی، نماینده تهران با تاکید بر اینکه مجموعه نظام به این تصمیم رسیده که لوایح مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند گفت: در مجلس به نظر رهبری استناد می‌کنند.لایحه FATF نداریم، چهار لایحه است که سه لایحه آن تصویب شده که دو مورد مربوط به قانون داخلی مبارزه با پولشویی است که قبلا تصویب شده و الان لایحه اصلاحیه‌ آن آمده است. قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم هم است که اصلاحیه‌ آن هم تصویب شده است. دو کنوانسیون است که کنوانسیون پالرمو تصویب شده و یکی مانده که هنوز تصویب نشده است. شورای نگهبان درباره اصلاحیه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفته این لایحه ماهیت قضایی دارد و باید قوه قضاییه نظر دهد، این نظر شورای نگهبان است. بر اساس قانون اساسی هم اگر لایحه‌ای ماهیت قضایی داشته باشد به قوه قضاییه ارجاع داده می‌شود. یعنی روی ماهیت هم اظهارنظر نکردند و از نظر شکلی گفتند.

• دکتر تیمور رحمانی، اقتصاددان : نقدینگی فعال شده است و آمارها نشان از رشد بالای نقدینگی است که حالا دارد کار خود را می‌کند و فرآیندی را که سه سال به تعویق افتاده بود، عملیاتی می‌کند.

با مراجعه به آمارهای سال‌های 94 تا 96 مشاهده می‌کنیم که متوسط نرخ تورم سالانه 10 درصد بوده است. اگر برای ساده‌سازی این ارقام را به طور جبری با هم جمع کنیم، نرخ تورم سه سال منتهی به 96 در مجموع 30 درصد یا کمی بیشتر می‌شود (در هر حال میزان رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده در این سه سال بیشتر از 40 درصد نیست) اما در هر یک از این سه سال، رشد نقدینگی بالاتر از 20 درصد و بعضاً تا 30 درصد بوده است. کل نقدینگی موجود در اقتصاد ایران از پایان سال 1393 تا بهمن 1396 نزدیک به 90 درصد رشد کرده است. مرور آمارهای پایه پولی هم نشان می‌دهد رشد این شاخص به طور خزنده رو به افزایش بوده است. یعنی رشد بالای نقدینگی، پایه پولی را هم به دنبال خود کشانده است. چراکه بانک‌ها به دلیل مشکلاتشان مجبور به اضافه برداشت از بانک مرکزی شده‌اند یا از این بانک خط اعتباری گرفته‌اند و در نتیجه عملاً رشد پایه پولی را -که ابتدا سعی می‌شد حول و حوش 10 درصد حفظ شود-با افزایش مواجه کرده‌اند.به نظر من دولت ناچار است (نه اینکه داوطلبانه این کار را خواهد کرد) در سیاست‌های مالی خود انقباض را در پیش بگیرد. البته منظور از دولت، کل حاکمیت است. انقباض مالی یک ضرورت است و هیچ برنامه کنترل تورمی بدون سیاست مالی انقباضی به سرانجام نخواهد رسید.

• نماینده ایران در اوپک در نامه ای از ترامپ خواست تا به جای توسل به ذخیره راهبردی نفت آمریکا برای کاهش بهای نفت، به تحریم صادرات نفتی ایران پایان دهد.

• درپی اعلام بررسی درخواست های مشتریان نفت ایران برای معاف شدن از تحریم های جدید از سوی آمریکا، قیمت نفت کاهش یافت.

• یک مقام رسمی پالایشگاه خصوصی چین اعلام کرد: پیرو تعیین تعرفه‌های دولتی بر واردات نفت آمریکا، خرید نفت خام از این کشور را متوقف و از این پس از ایران نفت خام وارد می کند.

• عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه شرایط مناسبی برای راه‌اندازی بورس نفت برقرار نیست، گفت: بورس نفت ماهیت بین المللی دارد اما بازار سرمایه ایران بین‌المللی نیست.

• به نقل از سی ان بی سی، یکی از مدیران شرکت مدیریت سرمایه مریل لینچ گفت: قطع کامل صادرات نفت ایران بسیار مشکل خواهد بود و با به صفر رساندن صادرات نفت ایران، احتمالا قیمت ها به بیش از 120 دلار خواهد رسید.

• وزیر دارایی آمریکا میگوید برخی واردکنندگان نفت ایران مجوز تداوم واردات بعد از ماه نوامبر را دریافت خواهند کرد. اکنون همزمان شاهد رشد تولید عربستان و افزایش صادرات به آمریکا هستیم.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• براساس آمار خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌ها، دارایی‌های خارجی بانک‌ مرکزی در پایان سال گذشته به 407 هزار و 760 میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال 95 به میزان 20.1 درصد افزایش داشته است.

• در سال گذشته بدهی دولت 2.8 درصد و بدهی شرکت‌های دولتی 14.3 درصد کاهش یافته است.سپرده قانونی بانک‌ها و موسسات اعتباری نزد بانک مرکزی در دوره یک ساله 23.1 درصد رشد داشته است.همچنین سپرده‌های بخش دولتی نزد بانک مرکزی 25.9 درصد رشد داشته است.بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی اما با 32.4 درصد رشد به عدد 132 هزار و 30 میلیارد تومان رسیده است. با این حساب در طول سال گذشته بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 32 هزار و 340 میلیارد تومان رشد کرده است.در این میان بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی با 62.5 درصد کاهش 4 هزار و 510 میلیارد تومان شد. بدهی بانک‌های تخصصی دولتی هم 4.5 درصد کاهش یافت و به 47 هزار و 210 میلیارد تومان رسید. بخش عمده بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی خط اعتباری مسکن مهر است.

• با تعلیق ثبت سفارش کالاهای تامین ارز نشده، واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی متوقف شد و روحانی درحالی دستور خارج کردن غده فساد با شروع از بدنه دولت داده که وزیر صنعت درباره نعمت زاده افشاگری کرد.

• سامانه جامع تجارت اعلام کرد: 8 دفتر معاونت صنایع وزارت صنعت به عنوان مجوز دهنده جهت سهمیه‌ بندی تخصیص ارز دولتی اضافه شدند.

• دبیر انجمن صنفی صنعت پتروشیمی از عرضه ۱.۵ میلیارد دلار شرکت های پتروشیمی در نیما خبر داده در حالی که تا پایان خرداد 3.5 میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی صادر شده است.

• مشاور بانکی اتاق بازرگانی ضمن اعلام نرخ توافقی ارز در بازار ثانویه بین صادرکنندگان و واردکنندگان در اولین روز کاری از وجود دو نقصان در این بازار خبر داد.(تامین ارز بخش خدمات هنوز وارد بازار ثانویه نشده و دولت برای ارز مسافرتی فعلا تمهیدات مناسبی را در نظر نگرفته است.)

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• دیپلم افتخار سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در سطح ملی به اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون اهدا شد. در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی که توسط انجمن متخصصان روابط عمومی در هتل ارم تهران برگزار شد از برترین‌های این حوزه‌ها تقدیر به عمل آمد.بر این اساس دیپلم افتخار سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در سطح ملی به اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون اهدا شد. امسال بر پایه فراخوان انجمن متخصصان روابط عمومی بیش از 2000 اثر در 33 شاخه فعالیتی از سوی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و شرکت‌ها به دبیرخانه جشنواره واصل شد. در این دوره شاخه‌های ارزیابی جدیدی نیز با توجه به شرایط و نیازهای روز روابط عمومی کشور نظیر فیلم‌های ویدئویی کوتاه، موشن گرافیک، هدایای انتشاراتی و... اضافه گردید. گفتنی است آثار انتشارات روابط عمومی در بخش برنامه انتشاراتی،انتشارت اصلی، هنرهای تجسمی شامل پوستر، عکس و صفحه‌آرایی، رسانه‌های دیداری و شنیداری فیلم، تیزرو کلیپ، تبلیغات مکتوب و رپرتاژآگهی، تحلیل محتوا و پژوهش‌های بنیادی و کارشناس برتر انتشارات مورد ارزیابی قرار گرفتند.

• بانک توسعه تعاون و کمیته امداد امام خمینی (ره) باهدف پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. آقای مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون بابیان اینکه کمیته امداد در توانمندسازی مددجویان نقش قابل‌توجهی دارد گفت: بانک توسعه تعاون آمادگی دارد با پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی و ضمانت‌های آسان با کمیته امداد همکاری کند. مدیرعامل بانک توسعه تعاون همچنین اعلام کرد: بانک توسعه تعاون نهایت توان و انرژی خود را صرف طرح‌های اشتغال‌زایی دولت نموده است و در این راستا همکاری بانک و کمیته امداد باعث می‌شود تسهیلات اشتغال‌زایی به جامعه هدف اختصاص یابد. در ادامه پرویز فتاح رئیس کمیته امداد با تأکید بر اهمیت تسهیلات اشتغال‌زایی در خودکفایی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد، پرداخت این‌گونه تسهیلات را از مصادیق گسترش کار خیر در جامعه دانست و گفت: با همکاری مطلوب دولت، مجلس و بانک‌های عامل شاهد حفظ و ارتقا عزت‌نفس خانوارهای تحت حمایت این نهاد هستیم. وی از همکاری بانک توسعه تعاون در سال جاری برای اعطای تسهیلات اشتغال به مددجویان این نهاد خبر داد و افزود: بانک توسعه تعاون سال گذشته به ۹۵درصد از تعهدات خود در این زمینه عمل کرد.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 68 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 6140 دلار)

بنظر می رسد قیمت مس وارد روندی نزولی شده باشد که حمایت آن 5600 و مقاومت آن 7200 می باشد.

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2547 دلار)

قیمت روی کانال صعودی خود را شکسته است و هدف این شکست قیمت 2400 می باشد. ممکن است در این مقطع وارد روندی خنثی و فرسایشی و یا حتی بشکل کوتاه مدت صعودی شود ولی نهایتا بازگشت قیمت به سطوح بالای قبلی در حال حاضر بعید بنظر می رسد.

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1227 دلار)

• از تیر 1390 تا تیر 1396 در کانال نزولی قرار داشته است که موفق به شکست آن شده است.

• در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که تا 2 هفته قبل کف این کانال قرار داشت و با شکست این سطح همانطور که در بولتن شماره قبلی اشاره شد وارد روند نزولی گردید. شایان ذکر است با عنایت به اینکه خرید و فروش سکه در ایران اثر مستقیم از نرخ ارز می پذیرد ممکن است تحلیل فوق در آن خصوص کارایی لازم را نداشته باشد و یا با سرعت کمتری اتفاق افتد.

مقایسه وضعیت شاخص کل:
شاخص کل :

در تصویر فوق نمودار 2 ساله شاخص کل رویت می شود. با توجه به مقاومت مهمی که درRSI وجود داشته ، رشد شاخص متوقف گردیده است. اکنون شاخص کل درگیر روند کوتاه مدت نزولی شده است که مقاومت مهم آن 110 هزار واحد می باشد و مهمترین حمایت نیز 100هزار واحد است.لازم به ذکر است اندیکاتورها نشانه ای برای صعود یا نزول در حال حاضر نشان نمی دهند.

ذکر این نکته مهم است که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران همبستگی شدیدی با قیمت جهانی نفت و فلزات دارد و باید نگاه جدی به روند قیمتی آن موارد نیز داشت.

در انتها لازم به اشاره است که همچنان هدف بلند مدت شاخص کل 130هزار واحد است.

وضعیت بازار سرمایه

• با تصمیم روز یکشنبه هفته گذشته دولت ، عوارض صادرات گندله سنگ‌آهن از ۱۵درصد به ۵ درصد می‌رسد و طبق مذاکرات انجمن سنگ‌آهن با وزارت صنعت، احتمال صفر ماندن عوارض صادرات کنسانتره سنگ‌آهن برای سال جاری و توقف اخذ عوارض برای صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده همچنان وجود دارد. درخواست صفر شدن عوارض گندله با توجه به تقاضایی که در منطقه وجود دارد از سوی بخش خصوصی سنگ‌آهن و معدنی‌ها عنوان می‌شود و انتظار فعالان بخش خصوصی محصولات‌بالادستی سنگ‌آهن در این زمینه از دولت این است که رقم عوارض گندله تا ۳ ماه آینده به صفر برسد و دلیل هم دارد ‌چون در اواخر شهریور و اوایل مهر در زمینه تولید گندله خودکفا خواهیم بود و تا پایان سال جاری در این زمینه تولید مازاد بر نیاز داخلی خواهیم داشت.

• پروژه توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا در اصفهان امروز با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد بهره برداری قرار می گیرد. طرح توسعه فولاد سبا در زمینه تولید کلاف نورد گرم، ورق‌های فولادی و ورق آجدار فعالیت دارد و با بهره‌برداری از این فاز توسعه ای ظرفیت تولید از 750 هزار تن به 1. میلیون تن افزایش خواهد یافت.

• اما امروز گزارش حسابرسی شده سال مالی قبل "خساپا" منتشر و مشخص شد زیان هر سهم 12 درصد دیگر بیشتر شده و به 290 ریال و به بیش از 1.1 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که بنابر اعلام شرکت ناشی از کاهش سایر درآمدهای عملیاتی است. از سوی دیگر سود دو شرکت سرمایه گذاری سایپا و رنا هم 64 و 13 درصد کم شد و زامیاد هم برای سال مالی اسفند قبل به ازای هر سهم 147 ریال زیان شناسایی کرد.

• شرکت پژوسیتروئن اعلام کرد: تحت تاثیر تحریم های جدید آمریکا علیه ایران فروش محصولات این شرکت فرانسوی در خاورمیانه طی نیمه نخست سال جاری میلادی ۲۶ درصد کاهش داشته است.

• معاون اول رئیس‌جمهور بخشنامه معرفی مشمولان واجد بهره‌مندی از امهال تسهیلات به بانک‌ها را ابلاغ کرد.

• بانک حکمت 600 میلیارد تومانی حاضر در بازار دوم معاملات فرابورس که به دلیل وجود ابهام در اطلاعات منتشره با توقف دو روزه نماد روبرو شده ، درآمد هر سهم مالی قبل را با تعدیل منفی 256 درصدی به 50 ریال زیان تبدیل کرد تا با این وضعیت منفی مجمع سالانه را (که هنوز زمان آن را اعلام نکرده است) برگزار کند.

• هند با تاسیس شعبه بانک حاضر در بورس ایران موافقت کرد.

• بانک پارسیان درحالی برای هر سهم سال مالی اسفند جاری 20 ریال زیان پیش بینی کرده بود که این متغیر مهم را با تعدیل 290 درصدی به سود تبدیل و اعلام کرد پیش بینی سود هر سهم 38 ریال است که عمدتا ناشی از کنترل هزینه های عمومی و اداری و وصول مطالبات است.

• بزرگترین بانک ژاپن هم اعلام کرد به دلیل اعمال نگرانی از جرایم مالی ناشی از تحریم‌های آمریکا در مردادماه، مبادلات بانکی با ایران را متوقف و از این کشور خارج خواهد شد.

• احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف نرخ شیرخام پس از ماه ها کش و قوس به باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به نامه وزیر جهاد کشاورزی به روحانی و پیشنهاد افزایش نرخ شیر خام بر پایه 1700 تومان،این نرخ به تصویب نرسید چرا که آقای روحانی با افزایش بیش از 10 درصد مخالف بود. نهایتا افزایش 9 درصدی نرخ خرید شیرخام از دامدار به تصویب رسید که در نهایت این نرخ پس از امضای وزرا ابلاغ خواهد شد. نرخ 1570 تومان برای خرید هر کیلو شیرخام از دامدار به تصویب رسیده و با ابلاغ این مصوبه دیگر دامدار زیانی را متحمل نخواهد شد.

• شرکت های قندی رکورد ۱۲۳ ساله ایران را زدند: میزان نیشکر تولیدی نیز در سال 96 با 21 درصد رشد نسبت به سال 92 به عدد 7 میلیون و 921 هزار و 404 تن افزایش یافته است. شکر تولیدی از چغندر در سال 92،¬ 506 هزار و 601 تن بوده که این میزان در سال 96 به یک میلیون و 143 هزار و 226 تن افزایش یافته است. شکر تولیدی از نیشکر نیز از 616 هزار و 159 تن در سال 92 به 872 هزار و 133 تن در سال 96 رسیده است.

• پتروشیمی پارس چهارشنبه گذشته با عرضه اولیه 300 میلیون سهم و کشف قیمت 2400 تومانی وارد بورس شد و روز سه شنبه به دو هزار و 217 تومان رسید و طبق دستورالعمل و به طور خودکار با توقف نماد روبرو شد .مدیران "پارس" که از قبل از موضوع توقف خودکار نماد به علت نوسان بیش از 20 درصدی قیمت سهام مطلع بودند، بلافاصله بعد از توقف نماد اقدام به توضیح نمودند تا با توجه به برگزاری مجمع سالانه(ساعت 10 یکشنبه 31 تیر)،امکان بازگشایی نماد فراهم شود. همچنین درحالی اکثر شرکت های تازه وارد به دلیل اقبال بازار با رشد بیش از 20 درصدی قیمت سهام در 5 روز کاری روبرو و با توقف نماد روبرو می شوند که یک مقام مسئول در سازمان بورس به بورس پرس گفت : این دسته شرکت ها از این قاعده مستثنی می شوند و قرار است با اعمال نکات فنی در سیستم معاملات، از عرضه اولیه های بعدی شرکت های جدید به دلیل رشد 20 درصدی در 5 روز کاری متوقف نشوند.

مقاله اقتصادی برگزیده
ریسک‌های سمت عرضه و تقاضا
شماره روزنامه: ۴۳۷۷ تاریخ چاپ: 1397.04.27 شماره خبر: ۳۴۱۵۱۶۱
دکتر سلمان خادم‌المله عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

رویدادهای مرتبط با سیاست خارجی و تصمیم‌گیری‌های بعضا نادرست و بی‌موقع داخلی منجر به افزایش قیمت ارز در چند ماه اخیر شد. افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت دارایی‌های مرتبط با آن و میل به به‌روز کردن ارزش دارایی‌ها متناسب با کاهش ارزش پول ملی و حرکت بخشی از نقدینگی به سمت بازارهای رقیب و از جمله بازار مسکن، در چند ماه گذشته منجر به افزایش قابل‌توجه قیمت ملک در کشور (نسبت به دوره‌های قبلی) شد. افزایش تقاضای مصرفی (برای جابه‌جایی ملک موجود با ملک مناسب‌تر) و تا حدودی تقاضای سرمایه‌گذاری مسکن (نسبت به دوره‌های قبلی) به دلیل بالا رفتن جدی قیمت‌ها همراه با آغاز نشانه‌های رکود و کاهش حجم معاملات شده است. ریسک‌های سمت عرضه و تقاضا آمارها نشان می‌دهد، بالاترین تورم ملکی ۵ سال گذشته در بازار مسکن شهر تهران، برای خرداد ماه امسال به ثبت رسیده است. گزارش‌های رسمی حاکی از آن است که ماه گذشته متوسط قیمت مسکن در تهران به‌رغم افت معنادار حجم خرید آپارتمان، نیم میلیون تومان در هر مترمربع افزایش پیدا کرد. سطح فعلی میانگین بهای فروش واحدهای مسکونی براساس آمار اعلام شده، از مترمربعی ۶ میلیون تومان گذشته و به ۶میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسیده است. اردیبهشت ماه امسال، سطح قیمت میانگین، به مرز ۵ میلیون تومان (در مترمربع) رسیده بود. قیمت مسکن در ماه پایانی بهار ۹۷، رقمی معادل ۸درصد نسبت به ماه میانی این فصل افزایش یافت و جهش ۴۲ درصدی نسبت به ماه پایانی بهار ۹۶ را تجربه کرد. این میزان «تورم ماهانه» و «تورم نقطه‌ای» مسکن در خرداد امسال، از اوایل سال ۹۲ تاکنون، بی‌سابقه است. تورم ماهانه مسکن در اردیبهشت سال ۹۲ تحت تاثیر نقطه اوج سفته‌بازی‌های ملکی و البته خریدهای مصرفی، بیشترین شیب را پیدا کرد و میزان آن (رشد ماهانه قیمت) به ۵/ ۹درصد رسید. اما بعد از آن، به دلیل شکل‌گیری رکود و تخلیه حباب مسکن، شیب رشد ماهانه قیمت مسکن همواره کمتر از سطح ۵/ ۹ درصد قرار داشت. تورم نقطه‌ای مسکن نیز تا شهریور سال ۹۲ در سطح بالای ۵۰ درصد قرار داشت و سپس با کم شدن شیب رشد ماهانه، شیب تغییرات نقطه‌ای نیز فروکش کرد.با این حال، پرش‌های پی در پی قیمت مسکن طی ۶ ماه گذشته باعث شد در خرداد امسال، میزان افزایش نقطه‌ای قیمت، رکورد بیشترین سطح از شهریور ۹۲ تاکنون را به ثبت برساند. در این شرایط به دلیل افزایش بهای تمام‌شده ساخت (و ابهام در به ثبات رسیدن قیمت‌ها به دلیل نوسانات دائمی نرخ ارز) مانند آنچه در دوره‌های رکود تورمی (که چیزی شبیه به آن را طی سال‌های گذشته مشاهده کرده بودیم) اتفاق می‌افتد، هم طرف عرضه آسیب ‌دیده (و خواهد دید) و هم طرف تقاضا آسیب دیده (و خواهد دید). در طرف عرضه مباحثی مانند تامین مالی ساخت، بالا رفتن قیمت تمام‌شده (که همراه با ابهامات فراوانی درخصوص قیمت انواع مصالح، کالاها و اجناس مرتبط با بازار مسکن است و نیز ابهام جدی در افزایش حامل‌های انرژی) و هزینه فرصت خواب سرمایه (ناشی از خانه‌های فروش نرفته و اجاره داده نشده) مطرح است. در طرف تقاضای مسکن تغییر جدی مثبتی در وضعیت مالی عمده خریداران به وجود نیامده است (و به دلایل تورمی کاهش جدی در توان مالی اغلب دهک‌ها مشاهده می‌شود). همچنین طرح‌های پیشنهادی و اجرا شده قبلی بانک مسکن (به‌عنوان یکی از متولیان حوزه مسکن) به دلایل مختلف از جمله عدم اقدام به موقع در شرایط بحرانی، پایین بودن مبلغ وام تخصیص‌یافته برای خرید یا ساخت به نسبت ارزش کلی ملک، شرایط محدود‌کننده تخصیص اعتبار از جمله نیاز به سپرده اولیه یا خرید اوراق به قیمت بالا و تعیین شرایط سختگیرانه در اعطای وام که دایره استفاده‌کنندگان از وام‌های جذاب را محدود می‌کند، موفقیت موثری نداشته است. از طرف دیگر با توجه به افزایش جدی قیمت مسکن اگر هدف سیاست‌گذار کمک ‌به دهک‌های میانی جامعه است باید با عنایت به متغیرهای واقعی اقتصاد تصمیم‌گیری کرد. از آنجا که شرایط خاص اقتصادی و سیاسی نشان از تحولات جدی در آینده نزدیک دارد و حداقل در شرایط موجود چشم‌انداز مناسبی از وضعیت آتی به چشم نمی‌خورد و همچنین توان خرید مسکن (و حتی توان اجاره مسکن در شهر تهران) در برخی دهک‌ها به شدت کاهش یافته و احتمال بالایی برای خروج مستاجران با توان مالی پایین از شهر تهران و سکونت در حاشیه‌های شهر تهران بالا است) وجود دارد.از طرف دیگر تشدید رویدادهای ناخوشایند، احتمالا منجر به افزایش سطح رکود و فراگیرتر شدن بیکاری خواهد شد، که در این میان دهک‌های پایین و میانی جامعه جدی‌تر از قبل با آسیب مواجه خواهند شد. با توجه به رویدادهای نامعلوم و احتمالا ناخوشایند آتی (که جدای از کاهش توان مالی مالکان و مستاجران است)، میل به سکونت در شهرهای بزرگ و خصوصا شهر تهران کاهش یافته و حتی در آینده‌ای نه‌چندان دور ممکن است شاهد کاهش قیمت (اسمی یا واقعی) ملک در شهر تهران و برخی شهرهای بزرگ (هم به دلیل شرایط نامناسب احتمالی و هم به دلیل تقاضا برای فروش ملک و تبدیل آن به وجه نقد) باشیم. از این رو به‌نظر می‌رسد تقویت توان مالی طبقاتی که هنوز امکان سرمایه‌گذاری در آنها باقی مانده است در خانه‌های کوچک متراژ یا خانه‌های بیرون از شهر تهران و ترجیحا در مناطق خوش آب و‌هوا با فاصله اندک از تهران، اگر مدنظر قرار گیرد موثرتر خواهد بود. از آنجا که طبیعتا قیمت ملک در مناطق حاشیه‌ای اطراف تهران مناسب‌تر از قیمت‌ها در شهر تهران است، تخصیص زمین به قیمت مناسب و تقویت عرضه مبتنی بر تقاضا (هم تقویت مالی و هم سایر مشوق‌ها از جمله مشوق‌های مالیاتی) برای ساخت مسکن (وبه تبع آن ایجاد اشتغال بیشتر) در مناطق حاشیه‌ای اطراف تهران و شهرهای خوش آب‌و‌هوای نزدیک به تهران می‌تواند سیاست درستی برای سیاست‌گذاران و گزینه مناسبی برای مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران باشد. تعلل در انجام این امر در گذر زمان منجر به افزایش بیشتر قیمت‌ها در مناطق مذکور و جا ماندن دهک‌های مدنظر این سیاست از رسیدن به اهداف خواهد شد.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع