بولتن NO.14

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، شهریور 1397 ، شماره 14

سخن نخست

مسافران یک به یک، به میعادگاه عشق نزدیک می شوند و آن گاه فرمانی از سوی قادر متعال نازل می گردد و پیامبر رحمت بر تمامی اهل زمین مژده می دهد: « الیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینُکُم» و دستان مهربان پیامبر (ص) ، دستان با صلابت علی (ع) را بر فراز آسمان بلند می کند و نوری عظیم این کره خاکی را فرا می گیرد. مژده باد بر اهل زمین مژده باد بر اهل آسمان ها. او زمین را از عدل پر خواهد کرد و عشق الهی را در دل های مومنان جای خواهد داد. او بعد از پیامبر رحمت و رافت یگانه حاکم بزرگ بر قلب مسلمین خواهد بود.پیامبر (ص) فرمود: «هر کس من مولای او بوده ام علی مولای اوست» و این گونه بود که خاکیان با نور پیمان بستند و دستان خود را به سوی او بلند کردند. در روزی که خداوند آن را بزرگ داشته و ملایک در آسمان ها به جشن و سرور پرداختند، علی (ع) امام اول شیعیان، امیر مومنان ، جانشین پیامبر (ص) شد، در سرزمینی که غدیر نام داشت و غدیر در روزی که بوسه بر قدم های آنان می زد، شاهد بزرگ ترین و عظیم ترین حادثه تاریخ بود، و این گونه بود که غدیر میعادگاه عشق نام گرفت وعلی (ع) به سوی مسلمین دست بیعت بلند کرد و اینک بعد از سالیان دراز و از فرسنگ ها فاصله هنوز هم نوایی می آید. خوب گوش دهید؛ هنوز هم می توان صدای شادی ملایک را شنید. هنوز هم می توان ندای جبرییل بر پیامبر رحمت، که در تمامی گستره آسمان ها بلند بود، را شنید. خوب بنگرید، چشم هایتان را باز کنید؛ هنوز هم می توان دستان مهربان علی (ع) را، که برای بیعت گرفتن به سوی ما بلند شده، ببینیم و لبخند مهربان او را، وقتی می خواهد ما را به سر منزل مقصود برساند. دست هایتان را بلند کنید تا رسیدن به نور چیزی باقی نمانده است. خوب بنگرید؛ او هنوز آن جاست، آن جا بر فراز نور ایستاده است و به ما می نگرد، و دستانش، هنوز برای بیعت بالاست. او هنوز آن جا ایستاده، تنها و منتظر، بیایید به سویش رویم، نه به سویش پرواز کنیم. بیایید، ذره ناچیز وجودمان را در اقیانوس بی انتهای رحمتش غرق کنیم. بیایید بر دستان منتظرش بوسه زنیم و به او بگوییم که دیگر تنها نخواهد بود. بیایید با او پیمان ببندیم، پیمان عشق ودل هایمان را به پیش گاه مقدسش هدیه کنیم.

اینک ضمن تبریک عید غدیر خم، گروه مالی توسعه تعاون چهاردهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

اخبار سیاسی و اقتصادی

• رئیس جمهور ساعت ۸ صبح روز سه شنبه برای پاسخگویی به 5 سوال نمایندگان در صحن علنی مجلس حضور یافت و آنان ازپاسخهای رئیس‌جمهور درباره مسائل مختلف قانع نشدند و این سوال‌ها پس از بررسی در کمیسیون ها در صورت قانع نشدن به قوه قضاییه ارجاع داده می شود.

• رسانه های ترکیه اعلام کردند رجب طیب اردوغان با هدف حضور در نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه هفتم سپتامبر (16 شهریور) به تهران می رود.

• اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه یک بسته 18 میلیون یورو کمک اقتصادی به ایران را به تصویب رساند تا بخشی از اعتبار ۵۰ میلیون یورویی مرتبط با ایران در بودجه خود را اجرایی کند.

• سعد الحریری، نخست وزیر لبنان در تعطیلات آخر هفته رایزنی‌هایی با برخی از رهبران لبنان داشته و به آنها گفته که قصد دارد کابینه را تا پیش از ۱۵ سپتامبر تشکیل دهد.

• وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه مرتبط با ترور یک جاسوس دوجانبه روس در لندن آغاز خواهد شد.

• وزارت دفاع روسیه مدعی شد آمریکا و فرانسه و انگلیس آماده حمله جدید شیمیایی به سوریه می‌شوند و اقداماتی را انجام داده اند.

• آمریکا و چین اعمال تعرفه روی ۱۶ میلیارد دلار کالاهای یکدیگر را پنج‌شنبه گذشته آغاز کردند. تعرفه ۲۵ درصد روی کالاها دوشنبه گذشته طی پیش‌نویسی و در نیمه شب به وقت واشنگتن و ظهر به وقت پکن آغاز شد. تعرفه آمریکا روی کالاهای چینی شامل پمپ، وسایل برش‌ و دیگر ماشین‌های صنعتی، الکترونیکی و قطعات چشم‌پزشکی اعمال شد.

• عربستان در پی توقف عرضه اولیه ۵ درصد سهام شرکت ملی نفت آرامکو در بورس ، دست به دامن بانک های بین المللی برای گرفتن وام ۱۱ میلیارد دلاری شد. هزینه های جانبی دولت عربستان مخصوصا پولی که این کشور برای جنگ در یمن صرف می کند در این بحران تاثیر گذار بوده است. جنگ ائتلاف سعودی خسارت های جانی و مالی زیادی را برای دو عضو فعال این ائتلاف یعنی عربستان و امارات در برداشته به گونه ای که کارشناسان بر این باورند در خوشبینانه ترین حالت هر روز جنگ برای دولت ریاض 200 میلیون دلار هزینه دارد.

• آقای پاول رییس بانک مرکزی آمریکا Fed در کنفرانس بانکهای مرکزی دنیا در جکسون هیل تسلیم فشار آقای ترامپ شد و گفت که "خبری از شتاب تورم به بالای 2% وجود ندارد" و ریسک آن نیز پایین است! بازار این جمله را بعنوان یک تغییر رویکرد فدرال رزرو در نظر گرفت و انتظار رشد بهره را کاهش داد.

• جان مک‌کین سناتور معروف ضدایرانی و رئیس کمیته خدمات مسلح مجلس سنای آمریکا در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

• با مطرح شدن ادعاهای تازه علیه دونالد ترامپ بار دیگر موضوع استیضاح وی بر سر زبان‌ها افتاده است. روند استیضاح باید از مجلس نمایندگان شروع شود و به جریان افتادن آن به رای اکثریت نمایندگان (نصف به علاوه یک) نیاز دارد. در صورت کسب این رای، محاکمه در سنا برگزار خواهد شد. در این مرحله رای دوسوم نمایندگان سنا برای برکناری رئیس جمهور لازم است. در تاریخ آمریکا هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است.

• دکتر سید رحمت الله اکرمی معاون نظارت مالی و خزانه داری کل کشور به عنوان سرپرست وزارت اقتصاد معرفی شد.

• مجموع صادرات غیر نفتی در چهار ماهه اول 97 بیش از 15 میلیارد دلار بوده که 14.7 درصد بیش از دوره مشابه سال قبل می باشد.

• در چهار ماهه اول سال جاری 20 درصد از صادرات غیر نفتی به کشور چین، 18 درصد به امارات و 16 درصد به عراق بوده است.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• در نخستین روز از معاملات هفتگی بازار ارز، لیر در برابر دلار ۳ درصد عقب نشست.ارزش لیر در سال جاری در برابر دلار ۳۸ درصد کاهش یافته است. نگرانی‌ها از دخالت رجب طیب اردوغان-رئیس جمهور ترکیه در سیاست‌های پولی و مناقشه بین آنکارا و واشنگتن بر سر کشیش بازداشت شده آمریکایی از اصلی‌ترین دلایل کاهش ارزش لیر عنوان می‌شود.

• بیشترین تقاضای جدید ورودی به بازار ارز مربوط به افرادی است که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. به گفته برخی صراف ها، در روزهای اخیر تقاضا برای دلار کانادا در بازار آزاد افزایش پیدا کرده است.

• افزایش وجه تضمین آتی سکه به ۱۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان.

• برگزاری مجامع بانک های بورسی.

• رئیسFATF مامور ویژه ترامپ شده و با حضور در شرق آسیا در حال تلاش برای جلوگیری از همکاری بانک‌های خارجی با ایران است.

• بانک مرکزی اعلام کرد: قراردادهای سپرده سرمایه گذاری که درفاصله زمانی ۲ تا ۱۱ شهریور ۹۶ افتتاح شده، در صورت در خواست سپرده گذاران به مدت یک ماه قابل تمدید است.

• وزیر امور خارجه آلمان از ایجاد یک سیستم پرداخت مستقل از آمریکا خبر داد که با این روش شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا نظیر آنچه علیه ایران اعمال شده در امان خواهند بود.

• به نقل از واشنگتن فری بیکن، دو بانک آمریکایی جی.پی مورگان و سیتی بانک عضو شبکه مالی سوئیفت هستند و از پاسخ به تحقیقاتی درخصوص اینکه آیا قصد قطع دسترسی ایران به سوئیفت را دارند یا نه، امتناع کردند.

• معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به رصد ارزهای رمزنگار از سوی این نهاد ناظر گفت: ۴ سیاست بانک مرکزی در حوزه ارز رمزها تا پایان شهریور سال جاری اعلام می شود.

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• مدیرعامل بانک توسعه تعاون در جلسه شورای هماهنگی تعاون، کارورفاه اجتماعی مازندران از کسب رتبه اول بانک در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی خبر داد. آقای مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اعلام این خبر افزود: عملکرد مناسب بانک درسال‌های اخیرمنجر به ورود بانک به طرح‌های ملی در خصوص رونق تولید و اشتغال شده است که بر اساس رتبه‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت در رونق تولید در دو سال گذشته رتبه هشتم را به دست آورده است. وی افزود: در دو طرح بزرگ اشتغال پایدار روستایی و فراگیر بانک توسعه تعاون به‌عنوان بانک عامل تعیین گردیده که در این خصوص بانک تاکنون رتبه اول را در پرداخت این تسهیلات داشته است. آقای مهدیان تعامل و همکاری بیشتردرسازمان‌های زیرمجموعه را ازجمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی دانست که سبب هم‌افزایی و ارائه خدمات بهینه خواهد شد و افزود: تعاونی‌ها در ایجاد اشتغال پایدار دارای مزیت‌های زیادی می‌باشندو بانک آمادگی دارد تا با ارائه تسهیلات به تعاونی‌ها و فعالان اقتصادی آن‌ها را در ایجاد اشتغال ترغیب نماید. مدیرعامل بانک توسعه تعاون خاطرنشان کرد: تاکنون مبلغ 1350 میلیارد ریال مصوب به متقاضیان پرداخت‌شده که سهم استان مازندران 70 میلیارد تومان می‌باشد که از این میزان تاکنون در فاز اول بیش از 50 درصد آن پرداخت‌شده است. وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های منعقده بانک با فنی و حرفه‌ای و بهزیستی افزود: در حوزه بهزیستی در سال گذشته بیش از 81 درصد از مبلغ تفاهم شده در اختیار متقاضیان بهزیستی قرارگرفته است. همچنین در ادامه این سفر آقای نجفی عضو هیئت‌مدیره در نشست با روسای شعب این استان افزود: باید با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هر منطقه طرح‌های ویژه و یونیک ارائه گردد و برای متقاضیان و فعالان اقتصادی به‌ویژه بخش تعاون شرایطی فراهم گردد تا بتوانند از خدمات بانک استفاده نمایند. آقای نجفی برنامه محوری را از نکات برجسته در موفقیت هر سازمان دانست و افزود: هر شعبه باید برای فعالیت‌های خود، با توجه به ظرفیت مشتریان و پتانسیل‌های استان در حوزه تجهیز، تخصیص و کنترل مطالبات معوق علاوه بر برنامه‌های ابلاغی، برنامه خاص خود را داشته باشد.

• سیصد و بیست و ششمین جلسه هماهنگی ادارات کل کارگزینی بانک‌های دولتی به میزبانی بانک توسعه تعاون در مرکز آموزش و پژوهش بانک برگزار گردید.در این جلسه که با حضور روسا و کارشناسان ادارات کل کارگزینی بانک‌های دولتی و نمایندگان شورای هماهنگی بانک‌ها و صندوق بازنشستگی بانک‌ها برگزار شد، ضمن تبادل‌نظر در خصوص مسائل مرتبط با حوزه سرمایه انسانی و رفع ابهامات پیرامون موضوعات مطروحه، تصمیماتی جهت هماهنگی بین بانک‌های دولتی اتخاذ گردید.شایان‌ذکر است کمیسیون هماهنگی ادارات کل کارگزینی هر ماهه به میزبانی یکی از بانک‌های دولتی برگزار می‌گردد.

• آقای عصارزاده عضو هیات مدیره بانک در مراسم معارفه افشین مهر به‌عنوان سرپرست اداره کل زیرساخت امور فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گفت: بانک توسعه تعاون با ساختار منسجم و کارآمد در مسیر توسعه قرار دارد. عضو هیئت‌مدیره بانک با اشاره به عملکرد مناسب امور فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در شبکه بانکی افزود: این انتصاب در راستای تقویت هر چه بیشتر این امور جهت پیشبرد اهداف عالی بانک صورت پذیرفته است. آقای عصارزاده با تأکید بر اهمیت و نقش مهم همکاران فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌های بازاریابی و کسب‌وکار افزود: در حال حاضر رقابت بانک‌ها در ارائه خدمات متمایز و برتر در عملیات بانکی و بهره‌وری بیشتر از بانکداری الکترونیک می‌باشد و امروزه حرکت بانک‌ها در مسیر دستیابی به استانداردهای روز دنیا است. وی شرکت سمات را بازوی توانمند و یاری‌رسان امور فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات خواند و خاطرنشان کرد: با افزایش تعامل و همکاری نزدیک شرکت سمات و بانک می‌توان در مسیر رشد و توسعه و دستیابی به اهداف بانک قدم‌های گسترده‌ای را برداشت. گفتنی است در این مراسم حکم افشین مهر به‌عنوان سرپرست اداره کل زیرساخت توسط آقای عصارزاده عضو هیئت‌مدیره به وی اعطا گردید.

• عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون گفت: این بانک در تمهید زیرساخت فناوری اطلاعات وضعیت خوبی دارد، اما بانک در این حوزه باید دائماً در مسیر توسعه باشد. آقای عصارزاده عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی همکاران فناوری اطلاعات استان‌ها گفت: این بانک در تمهید زیرساخت فناوری اطلاعات وضعیت خوبی دارد و در این حوزه باید دائماً در مسیر توسعه باشیم و باید مطابق استانداردهای روز نقش پیشرانه خود را به نحو مطلوبی ایفا نماییم. وی با اشاره به اهمیت تغییر نقش همکاران فناوری اطلاعات در استان‌ها از یک نیروی فنی به یک کارشناس نقش‌آفرین در حوزه کسب‌وکار بانکی گفت: امروزه همکاران فناوری باید مجهز و مسلط به دانش فناوری اطلاعات بانکی باشند تا بتوانند برای فروش خدمات نوین بانک با مشتریان مذاکره کنند و در مأموریت‌های بانک در حوزه کسب‌وکار نقش موثری ایفا نمایند. عصارزاده مأموریت بانک توسعه‌ای را با مأموریت بانک تجاری متفاوت دانست و گفت: به‌طورکلی حاصل کار یک بانک توسعه‌ای بر تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای کشور و تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط نقش موثری دارد. وی ساختار کارآمد، منسجم و بهره‌ور بانک را برای ایفای نقش توسعه‌ای بانک الزامی دانست و نقش فناوری اطلاعات را در کاستن فاصله تصمیم تا اجرا در بانک را ضروری خواند. در این جلسه همچنین علی یکتا مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: امروزه ویژگی‌هایی نظیر قابلیت اتکا، امنیت و حداکثر توانمندی جزء پیش‌فرض‌های بانک است، پیشرفت‌های فناوری اطلاعات باعث تحول در حوزه کسب‌وکار شده است و در نسل چهارم فناوری اطلاعات زیرساخت‌های بانک با زیرساخت‌های مشتری پیوند زده می‌شود و باعث استحکام رابطه بین بانک و مشتری می‌گردد. گفتنی است در این جلسه رسول ارجمند مدیر امور منابع انسانی، ایرج شیخ‌زاده رئیس مرکز آموزش و پژوهش و محمدرضا اکبری مدیرعامل شرکت سمات با حضور در نشست اختصاصی نکات مهمی را با حاضرین در جلسه در میان گذاشتند.

• بانک توسعه تعاون و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در راستای همکاری برای صدور ضمانت‌نامه تسهیلات فعالیت‌های معدنی، تفاهم‌نامه امضا نمودند. آقای مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه بانک توسعه تعاون و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ضمن ابراز خرسندی از ارتباط ایجادشده میان بانک و صندوق، هدف‌گذاری این ارتباط را یک همکاری مستمر، مداوم و دائمی دانست. آقای مهدیان با اشاره به سابقه چندین ساله همکاری بانک و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، این تجربه در ارتباط بین بانک و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی را هم مهم و مثمر ثمر خواند. وی خاطرنشان کرد: نقش بانک توسعه تعاون از سوی دولت در طرح اشتغال پایدار روستایی و فراگیر بسیار پررنگ دیده‌شده و بر اساس گزارش وزیر کشور به رئیس‌جمهور، بانک توسعه تعاون از دو منظر رتبه اول را در این طرح به خود اختصاص داده است. فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با اشاره به نقش مدیریت مطلوب بانک در جهش مثبت بانک توسعه تعاون در این خصوص گفت: اعمال مدیریت ریسک بهینه درمجموع باعث رعایت منافع بانک و مشتریان می‌شود. وی افزود: با همکاری مساعد صندوق و بانک ضمن رعایت ملاحظات تخصصی معدن، ریسک نکول وام‌ها تا حد زیادی پوشش داده می‌شود.

• به‌منظور اجرای هرچه بهتر طرح اشتغال پایدار روستایی جلسه هم‌اندیشی مدیران عامل بانک‌های عامل به میزبانی بانک توسعه تعاون برگزار شد. آقای مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون در این جلسه با اشاره به عملکرد این بانک در این حوزه، آن را مثبت ارزیابی کرد و افزود: بانک توسعه تعاون از ابتدای شروع طرح با تشکیل کارگروه اشتغال پایدار روستایی متشکل از مشاور مدیرعامل و مدیران ستادی توانست با شناسایی نقطه‌ضعف‌ها و تقویت نقاط قوت روند رسیدگی به پرونده‌ها را تسریع ببخشد. وی همچنین خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون در این مدت با دعوت از استان‌ها از سوی ستاد و بررسی موردی پرونده‌ها عملکرد این استان‌ها را بهبود بخشید تا روند ارائه تسهیلات به‌صورت یکدست در تمامی استان‌ها اجرا گردد .

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 68 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 6000 دلار)

همانطور که در بولتن شماره 13 اشاره شد قیمت مس وارد روندی نزولی شده است که حمایت آن 5600 و مقاومت آن 7200 می باشد.

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2507 دلار)

همانطور که در بولتن شماره 13 اشاره شد قیمت روی کانال صعودی خود را شکسته بود و هدف این شکست قیمت 2400 بود که به این قیمت رسید.در مقطع فعلی نزولی بیش از این بعید بنظر می رسد.

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1199 دلار)

• از تیر 1390 تا تیر 1396 در کانال نزولی قرار داشته است که موفق به شکست آن شده است.

• در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که تا 2 هفته قبل کف این کانال قرار داشت و با شکست این سطح همانطور که در بولتن شماره 12 اشاره شد وارد روند نزولی گردید. شایان ذکر است با عنایت به اینکه خرید و فروش سکه در ایران اثر مستقیم از نرخ ارز می پذیرد ممکن است تحلیل فوق در آن خصوص کارایی لازم را نداشته باشد و یا با سرعت کمتری اتفاق افتد.

روند شاخص کل بورس اوراق بهادار:
شاخص کل :

پیش بینی شاخص 140-130 هزار واحد را داشتیم در خصوص زمان رسیدن به این هدف در تردید بودیم.

کانال سبز رنگ که عمری حدود 6 ماه را دارد در تصویر دیده می شود و حمایت و مقاومتهای احتمالی شاخص کف و سقف این کانال خواهد بود.

درrsi همچنان نشانه های برای صعود با شیب کمتر دیده می شود.

دلار ثانویه :

پس از تشکیل بازار ثانویه ارز قیمت دلار در روز اول به 8500 تومان کاهش یافت (از حدود 11هزار تومان) و سپس راه صعود در پیش گرفت.اگرچه داده های برای تحلیل نمودار کافی نیست اما بعید است قیمتی کمتر از روز اول معامله را شاهد باشیم.

وضعیت بازار سرمایه

• فریدون احمدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس: هفته‌ آینده نقطه نظرات در کارگروه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، جمع‌بندی و به جلسه سران سه‌قوه ارائه می‌شود. نهایت کار این است که تنظیم بازار به تولیدکنندگان، شبکه توزیع و اتحادیه‌ها سپرده شود و دولت تنها نظارت کند.

• گزارش انجمن جهانی فولاد WorldSteel از عملکرد 66 کشور عضو در ماه جولای منتشر شده و در خصوص ایران شاهد کاهش تولید ماه به ماه برای دومین دوره متوالی هستیم که اندکی نگران کننده است.

• بنا بر گزارش استیل مینت، ایران قصد دارد ۴۴۰ میلیون دلار برای واردات الکترود گرافیتی تخصیص دهد و این میزان ارز را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در اختیار فولادسازان قرار خواهد داد تا با ورود الکترود و افت ارزش ریال بتواند از بخش فولاد حمایت کند.

• سال ۲۰۱۷ ایران ۲۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۸۵ درصد آن از طریق کوره‌های قوس الکتریکی بود. حال اگر تولید ایران سال ۲۰۱۸ رشد ۱۰ درصدی داشته باشد تولید فولاد به ۲۴ میلیون تن می‌رسد و ۸۵ درصد این رقم یعنی ۲۰ میلیون تن از طریق کوره‌های قوس الکتریکی تولید خواهد شد اگرچه رشد ظرفیت تولید در سخنرانی مدیران اقتصادی کشور بیش از این ارقام است. اگر فرض کنیم نیاز ایران به الکترود ۱۱۵ هزار تن باشد با ارز تخصیص یافته بخش اعظم آن تامین خواهد شد ضمنا بیشتر واردات الکترود ایران از چین است و با فرض میانگین قیمت ۱۵ هزار دلار برای هر تن هزینه کلی واردات برای ۱۱۵ هزار تن حدود یک هزار و ۷۲۵ میلیون دلار خواهد بود. با توجه به ۴۴۰ میلیون دلار تخصیصی دولت در واقع ۲۹ هزار تن از نیاز کشور تامین می‌شود یعنی رفع نیاز ۳ ماه آینده الکترود کارخانه‌ها.

• شپنا درشفاف سازی خود اعلام کرده است که نرخ فراورده ها نسبت به ماه های قبل 80% تا 100% رشد کرده و در کل 15% از کل فروش این شرکت را شامل می شود.

• شراز هم در شفاف سازی خود اعلام کرده است 24 درصد از فروش این شرکت را فراورده های نام برده شده تشکیل میدهند .

• شتران نیز با اعلام وزن 15 درصدی این فراورده ها در کل فروش این شرکت شفاف سازی مشابه بقیه روانه کدال کرده است.

• در شفاف سازی شبندر عدد 9 درصد از کل فروش به عنوان وزن فراورده هایی که رشد 90 تا 100 درصدی قیمت داشته اند اعلام شده است که به نسبت کمتر از بقیه به نظر میرسد شبندر تاکید کرده است باید تاتعیین تکلیف خوراک منتظر ماند.

• شبریز هم شفاف سازی ارائه نموده است و صرفا به افزایش 90 تا 100 درصدی نرخ برخی فراورده ها اشاره کرده است.

• پس از شفاف سازی های اخیر شرکتهای صنعت پالایش نفت به فاصله دو روز بعد از اعلام آن شرکت ملی پالایش قیمتهایی کمتر را به آنها ابلاغ نمود که منجر به توقف و کاهش قیمت اکثر این شرکتها در بورس اوراق بهادار گردید.

• گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد که در راستای قطع دست دلالان، تنظیم بازار و تامین خودروهای مورد نیاز هم‌وطنان طرح فروش خودروهای تولیدی گروه سایپا هفته آینده آغاز می‌شود. روابط عمومی این خودروسازی به فارس اعلام کرد، قیمت خودروهای داخلی تغییر نکرده و در ثبت نام جدید خودروها با همان قیمت‌های قبلی عرضه می‌شود. همچنین این خودروسازی اعلام کرد: بازرسی از نمایندگی‌ها به طور مرتبط انجام می‌شود و در صورت مشاهده تخلف در عرضه خودرو بالاتر از قیمت مصوب توسط نمایندگی، آن دفتر نمایندگی متخلف بسته می‌شود. براساس اعلام روابط عمومی گروه خودروسازی سایپا روزانه 1500 خودرو توسط این خودروسازی عرضه می‌شود و در هر بار ثبت‌نام پیش‌فروش خودرو بین 15 هزار تا 30 هزار خودرو به متقاضیان عرضه می‌شود. روابط عمومی این خودروسازی همچنین اعلام کرد، دلالان و واسطه‌ها از یک هفته تعطیلات تابستانی خودروسازان سوء استفاده کردند. این خودروسازی همچنین اعلام کرد: احتکار و نگهداری خودروهای تجاری با توجه به اینکه خودروساز موظف به پرداخت جریمه نگهداری است و همچنین با توجه به هزینه نگهداری خودرو اصلا منطقی نیست. گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه‌ای از هم‌وطنان خواسته است تا فقط از نمایندگی های مجاز و همچنین سایت اینترنتی رسمی این گروه به نشانی www.saipacorp.com اقدام به ثبت نام و خرید خودرو مورد نیاز خود کنند و از پرداخت هرگونه وجه اضافی یا واریز به حساب های غیر شرکت سایپا و بالاتر از قیمت های مصوب خودداری کنند. در اطلاعیه گروه سایپا تاکید شده است؛ قیمت‌هایی که در سایت‌های خرید و فروش خودرو یا توسط دلالان اعلام می‌شود، قیمت واقعی نبوده و به جهت سودجویی توسط دلالان اعلام شده، لذا هموطنان عزیز می توانند قیمت های مصوب محصولات گروه خودروسازی سایپا را از طریق سایت رسمی این گروه مشاهده کنند.

بررسی خالص ارزش دارایی های (NAV ) شرکتهای مطرح سرمایه گذاری بورسی

یکی از بهترین روش ارزش‌یابی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه ارزش خالص دارایی‌هایشان (Net asset value)، در هر مقطع زمانی می‌باشد. این روش، ارزش ذاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را برآورد می‌نماید.می‌توان در پایان معاملات هر روز، ارزش خالص دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری را محاسبه نمود که در جدول ذیل 50 شرکت مطرح سرمایه گذاری فعال در بورس اوراق بهادار بررسی گردیده است و طبق عرف بازار سرمایه چنانچه p/nav شرکتی کمتر از 0.7 باشد آن شرکت ارزنده محسوب می گردد و بعبارتی این معنی را می دهد که کمتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله است.

مقاله اقتصادی برگزیده
بازار دوم، شفایت در معاملات
شماره روزنامه: ۴۴۱۰ تاریخ چاپ: 1397.06.06 شماره خبر: ۳۴۳۲۵۹۸
دکتر سجاد برخورداری
روزنامه دنیای اقتصاد

بازار ارز کشور از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ با تلاطم مواجه شد، به‌گونه‌ای که نرخ دلار از ۳۹۰۰ تومان در شهریورماه به بالای ۴۸۰۰ تومان در پایان اسفندماه رسید. تداوم افزایش نرخ ارز در سال ۱۳۹۷، موجب شد دولت سیاست تک‌نرخی کردن ارز را که در آن نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شده بود، از فروردین ۱۳۹۷ به اجرا بگذارد. هر چند دولت تلاش کرد از طریق این سیاست و اعمال برخی محدودیت‌ها بر خرید و فروش ارز از فعالیت‌های سوداگری ارز جلوگیری کند، اما افزایش نااطمینانی در اقتصاد کشور از یکسو و حجم بالای نقدینگی مدیریت نشده از سوی دیگر، موجب شکل‌گیری بازار غیررسمی و رونق قابل توجه آن در ۵ ماه اول سال ۱۳۹۷ شد. بازار دوم؛ شفافیت در معاملات رونق این بازار موجب شد خرید و فروش ارز به‌عنوان یک فعالیت سودآور در اقتصاد کشور شناخته شده و مردم با تلاش وافر،خرید ارزهای مختلف از جمله دلار، یورو و درهم را دنبال کنند. نتیجه این تلاش‌ها، افزایش قابل توجه نرخ ارز و شکل‌گیری تفاوت فاحش بین نرخ اعلامی دولت و نرخ بازار شد. اتفاقات یادشده زمینه شکل‌گیری رانت گسترده برای دلالان و تشدید نااطمینانی در اقتصاد کشور را فراهم کرد و عملا سیاست تک‌نرخی کردن ارز شکست خورد و کنترل بازار ارز از دست دولت خارج شد. ادامه تلاطم در بازار ارز، علائمی دال بر عمیق‌تر شدن بحران ارزی و سرایت آن به کل اقتصاد می‌داد. در راستای کنترل بحران و کاهش انتظارات بدبینانه مردم و فعالان اقتصادی، در مردادماه شاهد تغییر رئیس کل بانک مرکزی و تغییر در مدیریت بخش ارزی کشور بودیم. در کنار این تغییرات، دولت بسته جدید ارزی را برای مدیریت بازار ارز کشور تصویب و از اواسط مرداد ماه به اجرا گذاشت. بسته جدید ارزی با هدف کنترل تلاطم در بازار ارز کشور و کاهش رانت در این بازار مورد توجه قرار گرفت. هر چند اجرای این بسته در شرایط مدیریت ضعیف بخش ارزی کشور را باید به فال نیک گرفت، اما این بسته نیز خالی از اشکال نبوده و برخی از ضعف‌های این بسته در دوره اجرای آن در اقتصاد کشور قابل مشاهده است. در این نوشتار تلاش شده به برخی از نقاط ضعف این بسته با تمرکز بر بازار ثانویه اشاره و راهکارهایی برای رفع این ایرادها ارائه شود. ایرادهای وارد بر بازار ثانویه ارز آنچنان که اشاره شد بسته جدید ارزی، در شرایط فعلی به‌عنوان یک مُسکن برای بازار ارز کشور عمل کرده و توانسته دامنه رانت را در تخصیص منابع ارزی کشورکاهش دهد. یکی از بخش‌های اصلی این بسته، شکل‌گیری و تعمیق بازار ثانویه ارز است.

برخی از ایرادهای وارد بر شکل‌گیری بازار ثانویه ارز و ادامه فعالیت آن از این قرار است:

1.مدیریت و دخالت بانک مرکزی در بازار: محتوای بسته و همچنین مشاهدات نشان می‌دهد بانک مرکزی به‌عنوان بازیگر اصلی در این بازار نقش داشته و در نرخ‌های معاملاتی دخالت می‌کند. با توجه به هدف بازار در راستای شکل‌گیری مکانیزم عرضه و تقاضا برای ارز، نیاز به مدیریتی شبیه به بازار سرمایه در این بازار احساس می‌شود که این امر با حضور بانک مرکزی، عملا اتفاق نمی‌افتد.

۲. ابهام در تعیین نرخ‌های معاملاتی در بازار: شواهد بازار گویای آن است که نرخ‌ها از سوی بانک مرکزی تعیین شده و امکان دستیابی به اطلاعات درباره نحوه تعیین نرخ ارز و همچنین نرخ روز بازار قبل از اعلام بانک مرکزی، وجود ندارد. این امر، بی‌اعتمادی به بازار را از سوی هر دو گروه عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان ارز افزایش داده است.

3. شکاف بین نرخ بازار ثانویه و بازار غیررسمی ارز: شواهد نشان می‌دهد همچنان بین نرخ ارز در بازار ثانویه و نرخ ارز در بازار غیررسمی تفاوت وجود دارد و این امر از یکسو، انگیزه حضور برای تقاضاکنندگان ارز در بازار ثانویه را افزایش داده و از سوی دیگر، انگیزه حضور برای عرضه‌کنندگان ارز را کاهش می‌دهد. با توجه به پیشی‌گرفتن تقاضا از عرضه ارز در بازار ثانویه و کنترل نرخ از سوی بانک مرکزی، عملا هدف شکل‌گیری مکانیزم عرضه-تقاضا در بازار ثانویه شکل نمی‌گیرد.

4.عمق اندک بازار ثانویه ارز: هر چند تمهیدات لازم در بسته جدید ارزی از سوی بانک مرکزی برای حضور صادرکنندگان و عرضه ارز از سوی آنها به بازار ثانویه انجام شده است، اما از یک سو این تمهیدات الزام‌آور نبوده و از سوی دیگر، تفاوت بین نرخ ارز در بازار ثانویه و بازار غیر رسمی، عمل به تعهدات از سوی عرضه‌کنندگان ارز را کاهش می‌دهد.

5.تثبیت نرخ ارز در بازار و علامت‌دهی منفی به تولید: نرخ‌های معامله شده در بازار در بیشتر موارد بیش از دو برابر نرخ ۴۲۰۰ تومانی اعلام شده در بسته قبلی ارزی است، این امر موجب می‌شود عملا تولید‌کنندگان، نیازهای ارزی خود را با نرخ‌های جدید تامین کنند و این امر علامتی منفی برای تولید و فعالیت‌های تولیدی بوده و هزینه‌های تولید را به‌شدت افزایش می‌دهد. راهکارهای پیشنهادی با توجه به موارد یادشده، در راستای افزایش عمق بازار ثانویه و مدیریت کارآی بازار ارز کشور، توجه به نکات زیر ضروری است:

1.هدایت بازار ثانویه به سمت الگوی حاکم بر بازار سرمایه: با توجه به تجربه موفق کشور در بازار سرمایه از یکسو و ماهیت بازار ثانویه از سوی دیگر، ضروری است برای مدیریت بهتر بازار ارز، بازار ثانویه به سمت مدیریت تحت بازار سرمایه انتقال یابد.

2. افزایش شفافیت در معاملات و نرخ‌های بازار ثانویه: با توجه به ابهامات موجود درباره نحوه حضور بانک مرکزی در این بازار، ضروری است در راستای پایداری بازار، تعیین نرخ و نحوه حضور بانک مرکزی با شفافیت بیشتر همراه شود.

3.حمایت از تولیدکنندگان در راستای کاهش هزینه‌های تامین ارز: هر چند نرخ ارز تعیین شده در بازار ثانویه در مقایسه با نرخ غیررسمی بازار ارز کشور پایین‌تر است، اما تولید‌کنندگان برای تامین نیازهای ارزی خود هزینه‌های بالایی را متحمل می‌شوند و این امر فشار هزینه‌ای را برای تولیدات ملی به‌شدت افزایش می‌دهد. از این‌رو، ضروری است در کنار حفظ آرامش در بازار ارز کشور، حمایت‌های لازم از جمله تخفیف‌های مالیاتی و حمایت‌های ریالی از تولیدکنندگان ملی در راستای کاهش هزینه‌های تولید انجام شود.

4.ایجاد مکانیزم رصد و پایش درآمدهای ارزی: با توجه به شرایط تحریم حاکم بر اقتصاد کشور و همچنین عدم‌حضور بانک‌ها در جریان‌های ارزی به کشور، درآمدهای ارزی صادرکنندگان قابلیت رصد دقیق ندارد. این امر موجب می‌شود نظارت بانک مرکزی بر رفتار عرضه‌کنندگان ارز در بازار کاهش یابد. ضروری است مکانیزم رصد درآمدهای ارزی از مبدا مورد توجه بانک مرکزی قرار گیرد.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع