بولتن NO.15

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، شهریور 1397 ، شماره 15

سخن نخست

سلام بر حسین (ع) و فرزندان فرزانه و اصحاب عزیزش و سلام بر تو اى کربلا.سلام بر تو اى دشت پر بلا.سلام مرا با گلوى بغض فروخورده‌ات و چشمان مواج از دریاچه اشک دل‌تنگی‌ات و با جگر سوخته‏‌ات و قلب پاره‌پاره‌ات پاسخ‌گو...

کربــلا! می‌خواهم که با تو سخن بگویم! می‌‏خواهم بقچه حرف‌هاى بر دوش مانده‏‌ام را براى تو پهن کنم؛ نمى‏‌دانم، نمى‏‌دانم تاب شنیدن حرف‌هایم را دارى یا نه؟ با تو سخن می‌گویم، تویی که آن محزون‌ترین روز را در خود دیدی! تویی که از غم مولایت از ازل تا به ابد عزاداری! کربلا، از غروب عاشورا بگو... براستی آن روز چه کشیدی؟ شنیده‌ام که غروب روز عاشورا براى تو سخت التهاب‌آور بود؟ یقین دارم که اگر در اسارت خاک نبودی هر آن لباس رزم بر تن می‌کردی و غران و آتش‌فشان بار، بر آن ملعونان و نفرین‌شدگان ابدی، حمله می‌بردی! کربلا! بگو که آن سه روز و دو شبى که پیکرهاى شقایق رنگ قافله عشق بر پیشانى پینه‌ بسته‌ات میهمان بودند با آنان چه‌ها گفتى؟ کربلا، برایم از اصحاب بگو! آنان که باوفاترین اصحاب تاریخ بودند. از چهره‌های برافروخته و هیجان‌زده‌شان برای تکه تکه شدن در راه حسین (ع) بگو... کربلا! از علی‌اکبر (ع) بگو که شبیه‌ترین بنی‌هاشم به رسول‌الله (ص) بود، آن‌قدر که آن ملعونان لحظه‌ا‌ی پنداشتند مبادا رسول خدا (ص) به میدان آمده! از داغ شهادت فرزند بگو؛ چگونه قلب سیدالشهدا (ع) را جریحه‌دار کرد!از لحظه‌ای بگو که سر در کنار پیکر دردانه‌اش گذاشت و ملتمسانه منتظر بود تا فرزند، بار دیگر پدر را صدا بزند! عزیز زهرا (س) بگو! بگو برایم چگونه جوانان بنی‌هاشمی بدن علی اکبر (ع) را به خیمه‌ها بازگرداندند! بگو...

ضمن تسلیت ایام محرم، گروه مالی توسعه تعاون پانزدهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

اخبار سیاسی و اقتصادی

• رئیس جمهور آمریکا زمینه های اجرای تحریم های نفتی ایران را فراهم می کند. دو دیدار مهم در دستور کار این هفته ریک پری وزیر انرژی آمریکا قرار دارد نخست دیدار با وزیر انرژی عربستان در واشنگتن و دیگری دیدار با وزیر انرژی روسیه در مسکو است . هدف از این دیدارها آماده‌سازی شرایط برای تحریم‌های نفتی ایران اعلام شده است.

• علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بازسازی رآکتور تهران به روزنامه ایران گفت: رآکتور تهران دیگر رآکتور دو سال پیش نیست و کاملاً بازسازی شده و با یک کشور اروپایی درباره استحکام آن قرارداد بزرگی بسته‌ایم. مثال دیگر، فرمانی است که در خصوص پیشران هسته‌ای صادر شد که پروژه 10 الی 15 ساله بوده و تاکنون به‌خوبی پیش رفته است. البته هر دوی این اقدامات در چارچوب برجام است.

• رسانه صهیونیستی در تحلیلی از عملیات موشکی جدید ایران علیه تروریست‌ها اعلام کرد این حمله قدرت نمایی ایران در مواجهه با تحریم‌ها و بیان این است که هرچه را بخواهد، انجام می‌دهد. عملیات موشکی سپاه علیه مقر تروریست‌ها در کردستان عراق از موشک‌های نوع «فاتح» استفاده شد. موشک‌های پرتاب فاتح، دقیق‌ترین موشک ایرانی هستند.

• دکتر روحانی: آمریکایی ها از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر هر روز از طرق مختلف پیغام می‌فرستند که بیایید مذاکره کنیم.

• وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به نام ، حمله به ساختمان کنسولگری ایران در بصره را محکوم کرد.

• سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: ترامپ ۲۶ سپتامبر پرونده ایران را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد و و رئیس جمهور ایران هم می تواند در این جلسه سخنرانی کند.

• رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه پایان مهلت ۲۰ روزه FATF به معنای حضور نام ایران در فهرست سیاه نیست،گفت: مقام معظم رهبری در مورد لوایح چهار گانه FATF مجلس و دولت را مامور کردند. اول اکتبر یعنی ۲۱ روز دیگر مهلت FATF به ایران برای تصویب لوایح چهارگانه و بدنبال آن خروج از لیست خاکستری و ورود به منطقه سبز ایمن مبادلات مالی بانکی پایان می‌یابد اما هنوز تکلیف ۳لایحه مشخص نیست.

• استیضاح وزیر صمت اکنون در کمیسیون صنایع و معادن است و احتمالا نخستین هفته مهر در دستور کار کمیسیون قرار گیرد.

• مشاور سیاست خارجی‌ سابق ترامپ به علت دروغ گفتن به پلیس فدرال آمریکا، ۱۴ روز زندانی و کار اجباری و جریمه ۹.۵ هزار دلاری محکوم شد و اعتراف کرد در مورد ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دروغ گفته است.

• به نقل از بی بی سی، باراک اوباما در انتقادی شدید از ترامپ با لحنی کم سابقه به گزارش‌های چند روز گذشته درباره هرج و مرج و ترس و اختلاف‌نظر در کاخ‌سفید اشاره و اعلام کرد: چیزهای عجیب و غریب که درباره کاخ‌سفید شنیده می‌شود، عادی نبوده و خطرناک هستند.

• جنگ تجاری چین و ایالات متحده اثرات خود را در ماه آگوست نشان داد رشد صادرات چین از ۱۲.۲ درصد در ماه ژولای به ۹.۸ درصد و رشد واردات نیز از ۲۷.۳ به ۲۰ درصد کاهش یافته است. با این حال مازاد تراز تجاری چین با آمریکا ۲.۹۶ میلیارد دلار افزایش یافته است و به ۳۱.۰۵ میلیارد دلار رسیده است.

• انتخابات مجلس آمریکا ۲ ماه دیگر برگزار میشود و رقابت روندی افزایشی دارد.انتشار داده های دستمزد و اشتغال، شاخص انتظار رشد بهره در ماه دسامبر را بالا برده و هیچ تردیدی در رشد مجدد بهره دلار توسط فدرال رزرو در سال 2018 باقی نمیگذارد.

• بررسی عملکرد سامانه نیما نشان می دهد فقط 3.5 میلیارد دلار از 19 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات(حدود یک پنجم) در 5 ماهه نخست سال به سامانه نیما تزریق شده است.

• کمیته فنی اوپک و تولید کنندگان غیراوپکی نفت اواخر ماه جاری میلادی پیشنهادات مربوط به تعیین سهم هر کشور از افزایش تولید را به بحث خواهد گذاشت. بعد از توافق اوپک بر سر تعدیل توافق کاهش تولید در ماه ژوئن، سهمیه بندی افزایش تولید یک موضوع چالشی محسوب می شود.

• این کمیته فنی که مسئولیت نظارت بر اجرای توافق کاهش تولید را بر عهده دارد، 17 سپتامبر پیشنهادات در مورد تعیین سهم هر کشور از افزایش یک میلیون بشکه ای تولید را مورد بررسی قرار خواهد داد.یکی از پیشنهادات این است که افزایش تولید به نسبت سهم هر کشور از تولید این گروه توزیع شود. اما بعید است روسیه و عربستان با این پیشنهاد موافقت کنند زیرا در آن صورت روسیه و عربستان سهمی کمتر از 300 و 400 هزار بشکه ای که خواستار هستند به دست خواهند آورد.این پیشنهادات قرار است بعدا به وزرای حاضر در نشست کمیته نظارت که روز 23 سپتامبر که در الجزایر برگزار خواهد شد ارائه شود.

• به نقل از رویترز، با توجه به کاهش ذخایر نفت آمریکا به کمترین میزان از سال 2015 و با توجه به تنش‌های تجاری چین و آمریکا و ضعف اقتصادی بازارهای نوظهور، قیمت نفت افزایش یافت.در همین راستا دبیرکل اوپک گفت: مصرف نفت جهان خیلی زودتر از آن‌چه قبلا پیش‌بینی شده بود و در اواخر سال جاری به ۱۰۰ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

• داده های مصرف چین چندان امیدوارکننده نیست52% مس چین در بخش انتقال برق مصرف میشود و سرمایه گذاری امسال دولت در این حوزه 16.6%- کاهش دارد.بخش مسکن نیز که 8% مصرف مس چین را تشکیل میدهد، عملا تکان جدی نخورده و لذا بازار از تامین نیازخود در کوتاه مدت مطمئن است.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• بر اساس تصویب نامه هیات وزیران ؛ به پیشنهاد گمرک ایران ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص جهت واردات کالا به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع اعلام شده است. همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آنها اول مرداد ماه سال جاری می باشد بدون رعایت سقف ارزشی واردات بلامانع است. گمرک ایران گر چه صرفا مجری سیاست‌ها و دستورالعمل‌های تجارت خارجی است و در حوزه مقررات و قوانین ورود و خروج کالا تصمیم گیرنده نیست اما در هفته‌های اخیر به دستور رئیس کل گمرک از تمامی ظرفیت های قانونی استفاده کرده تا واردکنندگان و صادرکنندگان در شرایط ویژه اقتصادی با کمترین مشکلات مواجه شوند که ارائه اینگونه راهکارها از جمله این اقدامات است.

• براساس آمار متغیر‌های پولی و بانکی بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان تیر ماه امسال به 1602 هزار و 250 میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته 20.1 درصد و نسبت به پایان سال گذشته 4.7 درصد رشد داشته است. بر این اساس، حجم شبه پول 1387 هزار و 340 میلیارد تومان و سهم پول 214 هزار و 910 میلیارد تومان است.در یک سال منتهی به تیر ماه سال جاری شبه پول 18.1 درصد و میزان پول 34.7 درصد رشد داشته است. میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در 12 ماه منتهی به تیر ماه امسال با 21.7 درصد 41 هزار و 560 میلیارد تومان محاسبه شده است.

• رئیس کل بانک مرکزی از وزیر کشور درخواست کرد شرایط آسان شدن واردات ارز و طلا از سوی بانک ها، صرافی‌ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم کند.

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: عملکرد بانک توسعه تعاون در پرداخت تسهیلات طی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از 29 درصد رشد برخوردار بوده است. آقای مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در همایش تعاون، راه سوم (تعاون، کشاورزی و روستا) در هتل المپیک تهران گفت: عملکرد کلیه شعب بانک در دو طرح اشتغال پایدار روستایی و اشتغال فراگیر به‌صورت روزانه رصد می‌شود و تلاش بر این است کلیه استان‌ها بر اساس برنامه مشخص ابلاغی حرکت نموده و این طرح‌های ملی را به سرانجام برسانند. آقای مهدیان افزود: اولین راهبرد از راهبردهای هفتگانه بانک توسعه تعاون در سال جاری پیشبرد مناسب طرح اشتغال پایدار روستایی و اشتغال پایدار فراگیر می‌باشد و بر این اساس شش تفاهم‌نامه با سازمان‌های توسعه‌ای منعقد گردیده است. مهدیان ضمن اشاره به نقش بانک توسعه تعاون در میان بانک‌ها و موسسات مالی مشمول در طرح اشتغال پایدار روستایی اظهار کرد: بانک آماده همکاری با دستگاه‌های استانی برای اجرای هر چه‌بهتر این دو طرح مهم ملی می‌باشد. گفتنی است همایش تعاون، راه سوم (تعاون، کشاورزی و روستا) با موضوع نقش تعاونی‌ها در توسعه بخش کشاورزی و اقتصاد روستا در سه محور اشتغال، بهره‌وری، بازار و صادرات، بهره‌وری آب در بخش کشاورزی و توسعه روستایی صبح و عصر چهارشنبه چهاردهم شهریور در هتل المپیک تهران برگزار شد.

• جلسه اختتامیه ممیزی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 با حضور آقای عصارزاده عضو هیئت‌مدیره، مدیران ستادی و تیم ممیزی و کارشناسان واحدهای مختلف بانک برگزار گردید. آقای عصارزاده ضمن قدردانی از تیم ممیزی سیستم مدیریت کیفیت و مدیران و کارکنان بانک بر اهتمام تمام واحدهای صف و ستاد بر پیاده‌سازی و استقرار سیستم مدیریت کیفیت تأکید نمود. آقای عصارزاده گفت: ایزو 9001 نسخه 2015 بر نحوه مدیریت سازمان جهت تأمین نیازمندی‌ها و انتظارات مشتری نظارت دارد و کسب این گواهینامه مستلزم مهارت و تخصص می‌باشد تا بتوان با تمرکز بر کلیه فرآیندها و فعالیت‌های موثر در کسب‌وکار در راستای موفقیت و تعالی بانک قدم‌های گسترده‌ای را برداشت. شایان‌ذکر است موسی پور سرپرست تیم ممیزی سیستم مدیریت کیفیت عملکرد بانک را مثبت و روبه‌جلو ارزیابی نمود.

• جلسه بررسی عملکرد شعب استان خراسان رضوی با حضور آقای عصارزاده عضو هیئت‌مدیره، مدیریت اداره شعب و برخی از مدیران ستادی برگزار شد در این جلسه آقای عصار زاده ضمن تقدیر و تشکر از کارکنان استان نکاتی را در خصوص افزایش بهره‌وری شعب، سوددهی شعب، تکریم ارباب‌رجوع، تلاش در راستای تحقق برنامه‌های ابلاغی و همچنین افزایش سهم بازار بانک بیان نمود. در ادامه جلسه عملکرد شعب استان به‌صورت یک‌به‌یک و در تمامی شاخص‌های ابلاغی موردبررسی قرار گرفت و نقاط ضعف و قوت شعب مشخص گردید. همچنین مدیران ستادی نیز نقطه نظرات و راهکارهای خود را جهت بهبود عملکرد و ارتقاء شاخص‌های بانکی تبیین نمودند. شایان‌ذکر است در این جلسه مدیران امور شعب، طرح و برنامه، مالی، اعتباری و سرمایه‌گذاری، حقوقی و مشاورین مدیرعامل حضور داشتند.

• جلسه بررسی عملکرد شعب بانک توسعه تعاون استان اصفهان با حضور عضو هیئت‌مدیره و مدیران ستادی در راستای ارزیابی عملکرد شعب بانک توسعه تعاون استان اصفهان برگزار شد. آقای عصارزاده عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در این جلسه اظهار داشت: بانک توسعه تعاون بانک دولتی و توسعه‌ای است که طبق اصل 44 قانون اساسی که قانونی برای خصوصی‌سازی و تقویت بخش خصوصی در کشور بوده و درزمانی که تعدادی از بانک‌های دولتی به خصوصی تبدیل می‌شدند بانک توسعه تعاون باهدف و رویکرد توسعه‌ای و در راستای حمایت از بخش تعاون تأسیس شد. وی افزود: بانک توسعه تعاون به دنبال ایجاد روحیه کسب‌وکار بالا و تقویت بخش تعاون است و باید دارای بنیه و چارچوب مستحکم و بادوامی باشد و با صورت‌حساب‌های مالی قوی و استاندارد بتواند به‌خوبی از بخش تعاون حمایت کند و لذا مکلف هستیم که با بهره‌وری به دنبال خلق ارزش‌ها باشیم. عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در خصوص اشتغال پایدار در جمع روسای شعب استان اصفهان اظهار داشت: اشتغال پایدار روستایی با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت 6 درصدی موردتوجه ویژه دولت قرار دارد و بانک باید با توان فنی و تخصصی و با مصرف صحیح منابع، در زمان و وقت مناسب و در جای درست هزینه نماید که به اشتغال پایدار و ماندگار منتهی شود. وی در ادامه افزود: اهمیت اول این طرح کمک به اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت به شهرها می‌باشد و عملکرد مثبت بانک در انجام این تکلیف ارزشمند به‌طورحتم کمک به اثبات توانمندی‌های تخصصی توسعه‌ای بانک خواهد بود و اهمیت دوم این طرح تمرین رفتار توسعه‌ای است و با تمرین و تمرکز بر توسعه‌ای بودن و مصرف درست منابع بانک و با اثبات توانمندی‌ها بانک به موفقیت‌هایی بیشتری دست پیدا خواهد کرد. عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در همین زمینه اظهار داشت: در سال‌های اخیر طبق ارزیابی‌های صورت گرفته بانک توسعه تعاون عملکرد مطلوبی داشته و توان ظرفیت خدمت‌رسانی بالایی دارد و با رشد و تقویت مصارف خوب و کیفی، کاهش مطالبات غیر جاری، کیفت بهبود منابع، افزایش حجم عملیات بانکی گام‌های مثبتی را در سال‌های آینده شاهد خواهیم بود. در ادامه ابراهیم عالی محمودی مدیر شعب بانک توسعه تعاون استان اصفهان افزود: استان اصفهان دارای قابلیت‌ها و توانایی فراوانی است و در جهت تحقق برنامه‌های باید تمام تلاش خود را به‌کارگیریم. وی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های این استان خاطرنشان کرد: راهبردهای 7 گانه بانک شامل، جذب منابع ارزان‌قیمت، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها، بازدید از شعب، توجه به نیروی انسانی، شناسایی مشتریان و احیاء مشتریان قدیمی ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای دولتی خصوصاً دستگاه‌های زیرمجموعه وبرطرف کردن مشکلات ظاهری شعب، پیگیری مطالبات غیر جاری و همچنین درنهایت تمرکز بر دو طرح اشتغال پایدار روستایی و فراگیر ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های این استان به شمار می‌آید. گفتنی است در این جلسه غلامحسین عرب حسنخانی مشاور مدیرعامل، کریم میرزاخانی مدیر امور شعب، حسن شریفی مدیر امور طرح و برنامه، محمد ذوالفقاری مدیر امور مالی حضور داشتند.

• مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: منابع بانک توسعه تعاون در پنج سال گذشته نسبت به‌کل ادوار فعالیت صندوق تعاون و بانک توسعه تعاون از بدو تأسیس 6 برابر شده است. به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی؛ آقای مهدیان در جلسه شورای هماهنگی سازمان‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی افزود: گستردگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب شده است که زمینه‌های تعامل و همکاری بین دستگاه‌های زیرمجموعه بیش‌ازپیش فراهم شود. وی اضافه کرد: بانک توسعه تعاون به‌منظور بهره‌مندی از این فرصت‌ها و درراستای تقویت همکاری‌ها و تعامل دوسویه نگاه به درون را در اولویت فعالیت‌های کاری خود قرار داده است. مدیرعامل بانک توسعه تعاون ضمن اشاره به سابقه فعالیت این بانک اظهار داشت: این بانک 20 سال در قالب صندوق تعاون (از سال 68 تا 88) فعالیت داشته و از 15 مرداد سال 88 تا به امروز به مدت 9 سال است که در قالب بانک توسعه تعاون فعالیت دارد. وی ادامه داد: در این 9 سال فعالیت، حجم دارایی‌ها، منابع بانک، اعطای تسهیلات و تخصیص منابع با جهش‌های بسیار خوبی مواجه بوده است که براین اساس در این پنج سال بر اساس آمار؛ منابع بانک 6 برابر شده است. مهدیان در ادامه به برخی تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اشاره کرد و افزود: تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید ازجمله تفاهم‌نامه‌هایی است که خوشبختانه بانک توسعه تعاون در اجرای آن‌ها روسفید شده است. مدیرعامل بانک توسعه تعاون به عملکرد این بانک در اجرای طرح‌های تکلیفی اشاره کرد و گفت: عملکرد مناسب سال‌های قبل بانک توسعه تعاون موجب شد تا تکالیف بیشتری را برای بانک توسعه تعاون مقرر شوند. مهدیان اظهار داشت: از سال 94 به بعد که بانک توسعه تعاون مجری طرح رونق تولید بنگاه‌های کوچک و متوسط شد باوجوداینکه بانک توسعه تعاون از حیث تعداد و گستردگی جزو بانک‌های نوپا به شمار می‌رود ولی عملکرد مناسب بانک موجب شد تا بانک توسعه تعاون در زمره پنج بانک برتر کشور قرار گیرد. وی تعداد شعب و باجه‌های بانک توسعه تعاون در سطح کشور را 450 باب خواند و اظهار داشت: بانک توسعه تعاون به همت چهار هزار و 300 نیروی جوان و زبده موفق شده است در اجرای طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی عملکردی قابل‌قبول ارائه نماید. مدیرعامل بانک توسعه تعاون اجرای طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی و طرح اشتغال فراگیر را فرصتی مغتنم برای شرکت‌های تعاونی خواند و افزود: متأسفانه در ماه‌های گذشته شرکت‌های تعاونی بسیار محدودی برای بهره‌مندی از این فرصت استثنایی اقدام کرده‌اند که امیدواریم افزایش یابند. وی به اجرای طرح چشمه تعاون اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح بانک توسعه تعاون به دنبال شرکت‌های تعاونی رفت که در بانک حساب فعال ندارند از این حیث خوشبختانه میزان مشتریان از بخش تعاون کشور از 60 درصد به 70 درصد رسید که در نوع خود ارزشمند است اما امیدواریم این میزان را در کمترین زمان ممکن افزایش دهیم. این گزارش حاکی است، جلسه شورای هماهنگی سازمان‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون و به میزبانی مدیریت شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی برگزار شد.

• بانک توسعه تعاون در برگزاری بیست و نهمین همایش بانکداری اسلامی با موضوع بانکداری اسلامی: چالش‌های حاکمیت شرکتی و مدیریت منابع و مصارف در شبکه بانکی کشور مشارکت نمود. در مراسم افتتاحیه این همایش که آقای مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه دیگر مدیران ارشد حوزه بانکی حضور داشتند دکتر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی و دکتر باقری معاون امور بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی به ایراد سخن پرداختند. گفتنی است دریکی از نشست‌های تخصصی این همایش مقاله «چالش‌های قانونی حاکمیت شرکتی در سوپرمارکت‌های مالی و موانع پیش روی» تدوین‌شده توسط آقای فتاحی عضو هیئت‌مدیره و آقای دهقان رئیس دایره منابع خاص بانک توسعه تعاون ارائه شد. شایان‌ذکر است همایش بانکداری اسلامی همه‌ساله هم‌زمان با هفته بانکداری اسلامی در راستای طرح مقالات و ایده‌ها با موضوع نوآوری‌های مالی در عقود و بانکداری اسلامی و بررسی عملکرد نظام بانکی در این حوزه برگزار می‌شود.

• همزمان با گرامیداشت هفته تعاون، مدیران و کارکنان بانک توسعه تعاون با آرمان‌های بلند بنیان‌گذار انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند. مدیران و کارکنان بانک توسعه تعاون به همراه سایر مدیران و کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ضمن حضور در مرقد مطهر آن امام همام با نثار تاج گل به روح ملکوتی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی به مقام شامخ حضرت امام خمینی (ره) ادای احترام نمودند.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 69 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 5946 دلار)

همانطور که در بولتن های گذشته اشاره شد قیمت مس وارد روندی نزولی شده است که حمایت آن 5600 و مقاومت آن 7200 می باشد.

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2350 دلار)

همانطور که در بولتن های گذشته اشاره شد قیمت روی کانال صعودی خود را شکسته بود و هدف این شکست قیمت 2400 بود که به حوالی این قیمت رسید.در مقطع فعلی نزولی بیش از این بعید بنظر می رسد.

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1193 دلار)

• از تیر 1390 تا تیر 1396 در کانال نزولی قرار داشته است که موفق به شکست آن شده است.

• در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که تا 2 هفته قبل کف این کانال قرار داشت و با شکست این سطح همانطور که در بولتن های گذشته اشاره شد وارد روند نزولی گردید. شایان ذکر است با عنایت به اینکه خرید و فروش سکه در ایران اثر مستقیم از نرخ ارز می پذیرد ممکن است تحلیل فوق در آن خصوص کارایی لازم را نداشته باشد و یا با سرعت کمتری اتفاق افتد.

روند شاخص کل بورس اوراق بهادار:
شاخص کل :

کانال سبز رنگ که عمری حدود 6 ماه را دارد در تصویر دیده می شود و حمایت و مقاومتهای احتمالی شاخص کف و سقف این کانال خواهد بود و اکنون نزدیک به سقف کانال در حال معامله است.

درrsi همچنان نشانه های برای صعود با شیب کمتر دیده می شود.

• دلار ثانویه :

شیب صعود بسیار زیاد بوده است و ادامه روند بنظر میرسد اما در صورت نزول نیز بعید است قیمتی کمتر از روز اول معامله در بازار ثانویه (9000 تومان) را شاهد باشیم و این در حالیست که مهمترین حمایت قیمت دلار در حال حاضر قیمت 12هزار تومان است.

وضعیت بازار سرمایه

• وزیر بهداشت ضمن اعلام تصویب افزایش ۹ تا ۱۲ درصدی قیمت داروهای داخلی و علت آن گفت: قیمت داروهای خارجی که مشابه داخل نداشته باشند، تغییر نمی‌کند.

• هیات وزیران با کاهش حقوق ورودی و سود بازرگانی لاستیک خودروهای سواری موافقت کرد.

• افزایش نرخ 18 تا 25 درصدی در صنعت شوینده ها به صورت رسمی اعلام شد.

• مرتضی لطفی درباره علت عدم واگذاری شرکت های شستا گفت: عدم تایید صلاحیت بسیاری از شرکت های شستا در فرابورس ، مانع واگذاری آنها شده است. شستا عملیات خروج از بنگاه داری و سهامداری را از سال گذشته آغاز و 106 بنگاه را برای واگذاری شناسایی کرد و به دنبال آن دی سال گذشته عملیات قیمت گذاری این شرکت ها آغاز شد. وی ادامه داد: پس از آنکه فروش 40 شرکت، عرضه این شرکت ها در سه نوبت از طریق جراید عمومی انجام شد. ضمن آنکه در پنج نوبت عرضه سهام این شرکتها در پنج استان توسط استانداران و اتاق های بازرگانی استانی انجام شد. قانون احراز صلاحیت که جزو قوانین فرابورس است، در عرضه سهام شرکت های قابل واگذاری شستا برای ما مشکلاتی پیش آورد تا جایی که بسیاری از شرکت های شستا که قیمت آنها اعلام شده بود، از تابلو پایین کشیده شدند.این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به قانون فرابورس بسیاری از شرکت های آماده واگذاری شستا به دلیل بدهی به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی احراز صلاحیت نشده اند و همین مساله مانع عرضه سهام آنها در فرابورس شده است.بنابراین گزارش، لطفی آذر سال گذشته در نشست خبری اعلام کرده بود خروج شستا از بنگاه داری با واگذاری 130 شرکت آغاز می شود و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تا سال ٩٨ این شرکت ها واگذار خواهند شد.

• ترکیب جدید اعضای حقیقی هیات مدیره بورس تهران شامل محمد ابراهیم محمد پورزرندی به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران و محمود رضا خواجه نصیری به نمایندگی از شرکت کارگزاری خبرگان سهام به عنوان رییس هیات مدیره و نائب رییس هیات مدیره بورس تهران معرفی گردید.به این ترتیب علی اکبر امین تفرشی به نمایندگی از شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد، عباس نعیمی به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی، محمد بحرالعلوم به نمایندگی از شرکت کارگزاری بورس بیمه ایران، وحید رجبیان به نمایندگی از کارگزاری صبا تأمین و خانم سولماز وزیر زاده به نمایندگی از شرکت بانک آینده به عنوان اعضای حقیقی هیات مدیره بورس تهران معرفی شدند.هیات مدیره بورس تهران نیز در نخستین جلسه رسمی خود آقای صحرایی را به عنوان مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران برای مدت دو سال انتخاب نمود.

• فریبرز کریمایی، قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از احتمال تغییر در نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی‌ خبر داد و به صدا و سیما گفت: ارقام فعلی مربوط به دورانی بود که پتروشیمی ها ارز صادراتی را با دلار 4200 تومانی در نیما عرضه می کنند اما از 16 مرداد با اجرای سیاست های جدید ارزی و امکان ارز صادراتی با قیمت روز در بازار ثانویه، نرخ خوراک هم باید تغییر می کرد. وی ادامه داد:کسی انتظار ندارد پتروشیمی ها نرخ خوراک را با نرخ تسعیر 3800 تومان دریافت کنند اما ارز صادراتی را با ارز بازار ثانویه بفروشند. اگر تغییری در نرخ ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها ایجاد شده ، قطعا باید نرخ تسعیر خوراک آنها نیز تغییر کند. در این میان بعد از تغییر سیاست های ارزی و تشکیل بازار ثانویه، هنوز صورت حساب خوراک برای واحدهای پترشیمی صادر نشده است.این مقام مسئول افزود: آخرین صورت حساب صادره خوراک گاز و خوراک اتان مربوط به سه ماه قبل است و باید منتظر ماند و دید وزارت نفت در صورت حساب جدید، چه نرخی را منظور خواهد کرد. البته محصولات شرکت های پتروشیمی در بازار داخلی همچنان با دلار 4200 تومانی عرضه می شود و اگر قرار باشد تغییری در نرخ خوراک منظور شود، باید خوراک تعهدات داخلی شرکت ها از قیمت گذاری های جدید مستثنا شوند.کریمایی درباره برخی پیشنهادات مطروحه مبنی بر عرضه خوراک به صورت ارزی هم توضیح داد: طبق تبصره دو ماده یک قانون هدفمندی یارانه ها، باید نرخ خوراک صنایع داخلی براساس نرخ تسعیر ارز و به صورت ریالی محاسبه شود. بنابراین دریافت قیمت خوراک بصورت ارزی اقدامی غیرقانونی است. اگر همه چیز براساس ارز برنامه ریزی شود ، پول ملی تخریب می شود. بنابراین نرخ خوراک باید بصورت ریالی محاسبه اما قطعا با توجه به نرخ تبدیل ارز اصلاح شود.

• مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو در خصوص عرضه محصولات در بورس کالا نیز گفت: با توجه به اینکه اساس بورس، عرضه و تقاضا است مخالف قیمت‌گذاری دستوری دولت هستیم تا عرضه تقاضای واقعی مبنای قیمت‌گذاری تعیین شود. وی افزود: خوشبختانه با تصمیمی که در خصوص آزادسازی قیمتها در بورس کالا گرفته شده دست دلالان و واسطه‌ها از این بازار کوتاه شده و شاهد رسیدن کالا و محصولات به دست مصرف‌کنندگان واقعی هستیم. سیدی اضافه کرد: بخش خصوصی در اقتصاد حرمت دارد، بنابراین نباید با قیمت‌گذاری دستوری و دخالت‌های دولت در اقتصاد مانع رشد و اثرگذاری بخش خصوصی در اقتصاد شویم. این مقام مسئول تصریح کرد: در صورتی که قیمت‌گذاری دستوری محصولات بویژه فولاد در بورس ادامه پیدا می‌کرد شاهد ورشکستی و از میان رفتن صنعت فولاد در کشور بودیم که خوشبختانه با آزادسازی قیمت‌ها جلوی این اتفاق گرفته شد.

مقاله اقتصادی برگزیده
استمرارطلبی در برنامه‌های اقتصادی
شماره روزنامه: ۴۴۱۵ تاریخ چاپ:1397.06.13 شماره خبر: ۳۴۳۵۳۴۷
دکتر طهماسب مظاهری
وزیر اسبق اقتصاد و رئیس کل اسبق بانک مرکزی
روزنامه دنیای اقتصاد

سوال از رئیس‌جمهوری دارای مبنای قانونی روشن و واضح است و نیازی به تفسیر و تعبیر خاصی نیست. این ابزار از اختیارات مجلس بوده و در قانون اساسی نیز پیش بینی شده است تا نمایندگان مجلس در مواقعی که لازم باشد، سوال از رئیس‌جمهوری را به جریان بیندازند تا ابهامات رفع شده یا مقدمه اقدامات دیگری باشد. وقتی بحث سوال از رئیس‌جمهوری مطرح می‌شود، باید دید مراحل و مقدمات سوال از رئیس‌جمهوری توسط مجلس طی شده است یا خیر. منطق موضوع برای استفاده از این حق مجلس این است که نمایندگان مجلس مراحل پیش از سوال از رئیس‌جمهوری که سبک تر و ساده تر است را طی کرده باشند. شواهد نشان می‌دهد این مراحل طی یک سال گذشته انجام شده است. استمرارطلبی در برنامه‌های اقتصادی اما آن چیزی که مجلس نسبت به آن ابهام داشته و با محوریت پنج سوال مطرح کرده است عمدتا مربوط به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه است که به لحاظ قانونی در قانون اساسی با توجه به مسوولیت ماهیتی رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، ابزاری برای سوال کردن از آنان فراهم نبوده و نگرانی‌های به‌وجود آمده برای مجلس همچون بیکاری، رکود، نرخ ارز و سیستم بانکداری عمدتا متوجه مسوولیت بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه است که نمی‌توان از آنان سوال کرد و زیر نظر نظارتی رئیس‌جمهوری قرار دارند و بنابراین کسی که می‌توان از او سوال کرد رئیس‌جمهور است. اگر بپذیریم نمایندگان مجلس می‌توانند از وزیر اقتصاد به‌صورت مع الواسطه، ابهامات و سوالات خود را از نهادهایی همچون بانک مرکزی و سازمان برنامه مطرح کنند، راه خطایی نرفته ایم و شاهد بودیم که وزیر اقتصاد نیز مورد سوال قرار گرفته بود و در کمیسیون‌ها نیز بارها حضور پیدا کرد و در نهایت نیز استیضاح شد. همچنین نکته جالب توجهی که حتی می‌توان از آن چنین نتیجه گرفت که حرکت مجلس کاملا طبیعی بوده است، این است که در زمان استیضاح وزیر اقتصاد، رئیس‌جمهور آقای کرباسیان را همراهی نکرد و این عدم همراهی رئیس‌جمهوری با وزیر اقتصاد در جلسه استیضاح که عمده محورها و دلایل استیضاح هم مربوط به عملکرد بانک مرکزی و سازمان برنامه بود یک شائبه‌ای را به‌وجود آورد که رئیس‌جمهور در این زمینه نمی‌خواهد مسوولیت قبول کند، در حالی که مسوولیت بر عهده ایشان بوده است و این عدم همراهی معنی خوبی نداشت. ممکن است بهانه‌های زیادی برای این عدم همراهی بیان شود، اما همراهی رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد یکی از کارهای اصلی و اصولی رئیس‌جمهور است و تنها گذاشتن وزیر در جلسه استیضاح معنی خوبی ندارد و به‌طور طبیعی با استیضاح وزیر در مرحله بعدی باید خود رئیس‌جمهور پاسخگو باشد. در جلسه هفته گذشته پرسش نمایندگان از رئیس‌جمهور نکته بارزی که در سخنان حسن روحانی به چشم می‌خورد این بود که شرایط اقتصادی کشور در ۴ سال ابتدایی دولت وی (از سال ۹۲) خیلی خوب بود و تمامی شاخص‌های کلان اقتصادی در وضعیتی مناسب قرار داشتند، به نحوی که نرخ رشد تولید حدود ۴ درصد و تورم تک رقمی شده بود و ناگهان این آرامش با حوادث دی ماه به کلی بر هم خورد! از همان ابتدای روی کار آمدن ایشان بسیاری از کارشناسان به دولت و شخص رئیس‌جمهور گوشزد کرده بودند که سیاست فشاری و سرکوب قیمتی نمی‌تواند روش درستی در مواجهه با اقتصاد باشد. زیرا شاید در کوتاه‌‌مدت توفیقی کسب کنید اما دیر یا زود بلاشک از کنترل شما خارج خواهد شد و دیگر نخواهید توانست در مقابل این نیروی فشرده شده مقاومت کنید. چه بسا بعد از رها شدن این فنر، به سقفی بالاتر از سطح طبیعی خود هم افزایش یابد. از سویی سرعت این جهش، به غیرقابل کنترل‌تر شدن امور نیز خواهد انجامید و نتیجه این می‌شود که بخش کثیری از فعالان اقتصادی از ادامه فعالیت بازمی‌مانند و با مشکلاتی نظیر ورشکستگی، کاهش فروش و ... مواجه خواهند شد، در حالی که بخشی دیگر بدون انجام زحمت خاصی به درآمدهایی هنگفت دست پیدا خواهند کرد. زمانی که شما تورم را با قیمت‌های دستوری پایین نگه می‌دارید، در حالی که مدام نقدینگی سنگینی را به بدنه اقتصاد پمپاژ می‌کنید، در این شرایط به قیمت قبول رکود گسترده و به‌هم‌ریختگی در پایه اقتصادی مملکت، خوراک تبلیغاتی خود را تامین می‌کنید؛ اما روزی که از اختیار شما خارج شود، تمام دستاوردها و منافع کسب شده از جانب افکار عمومی را از دست خواهید داد و نه تنها موجب نارضایتی در اقشار مختلف می‌شوید بلکه تامین معیشت آنان را نیز با مشکل مواجه کرده‌اید. کارمندانی که حقوقشان متناسب با تورم سرکوب شده تعدیل می‌شد، ناگهان با شوک قیمتی و افزایش مخارج مواجه و در تصمیم‌گیری برای حفظ دارایی خود دچار سردرگمی می‌شوند. این تذکر بارها به آقای روحانی داده شد اما گوش شنوایی وجود نداشت و حتی به‌عنوان تبلیغی سوء علیه دولت تعبیر و تفسیر شد. آنچه از جواب رئیس‌جمهور در مجلس استنباط می‌شود این است که ایشان کماکان از این تجربه درس نگرفته‌اند. اما هنوز هم برای دولت دیر نیست و این مساله اصلاح‌پذیر است، کاری که باید انجام گیرد اینکه بر اساس نرخ‌های آزاد شده جدید، نقاط تعادلی بازار را به‌دست آورند و با اجرای سیاست‌های حمایتی در خصوص اقشار آسیب‌پذیر، برای آینده تدابیری اندیشیده شود تا تولید نقدینگی با مراقبت بیشتری صورت گیرد. در زمینه پرداخت سودهای موهوم به سپرده‌گذاران از محل درآمدهای کسب نشده بانک‌ها نیز باید تدابیری انجام گیرد تا جلوی آن گرفته شود و اساسا امکان ایجاد نقدینگی موهوم و دارایی مسموم برای بانک‌ها سلب شود. در شرایط فعلی اولویت اول اقتصاد قطعا جلوگیری از تولید دارایی‌های موهوم است و دولت باید تمام هم و غم خود را بر این مساله قرار دهد. همچنین باید با کسب مجوز از مجلس، سرمایه‌گذاری مناسبی در بخش‌های زیربنایی کشور صورت بگیرد تا با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، بخشی از نقدینگی در کنترل قرار بگیرد و البته مابقی نقدینگی موجود به‌صورت طبیعی آثار خود را بر بازارها اعمال کند تا مجددا شاهد التهابات اقتصادی اخیر نباشیم.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع