بولتن NO.18

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، آبان1397 ، شماره 18

سخن نخست

"ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در این هویداست. در این ماه بركات خداوند بر زمین فرود آمده است زیرا میلاد رسول خدا (ص) در این ماه است و مى توان ادعا كرد از اول آفرینش زمین، رحمتى مانند آن به خود ندیده چرا كه او داناترین مخلوقات خداوند و برترین آنها و نزدیكترین آنها به خداوند و فرمانبردارترین آنها از او مى باشد، بر خود واجب می دانیم در این ماه به شکرانه ارزانی شدن آن نعمت بزرگ به عبادتی از سر شور و اشتیاق بپردازیم، گرچه عبادات شبانه روزی عالمیان هرگز در خور چنین نعمتی نخواهد بود اما آنچه در توان داریم را دریغ نخواهیم کرد.

ضمن آرزوی قبولی عزاداری ها در ماه محرم و صفر و با تبریک فرا رسیدن ماه ربیع الاول، گروه مالی توسعه تعاون هجدهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

اخبار سیاسی و اقتصادی

• دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد تمامی تحریم‌ها علیه ایران که به موجب توافق هسته‌ای برجام رفع شده بودند، بازگشته‌اند و این تحریم‌ها ، بخش‌های کشتیرانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند و دومین بسته تحریم‌هایی هستند که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه ایران احیا می‌شوند. این موضوع را «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا و «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری این کشور روز جمعه اعلام کردند. آنها با متهم کردن ایران به ادعاهای تکراری گفتند این تحریم‌ها تا زمان پایان حمایت ایران از تروریسم، اتمام حضور این کشور در سوریه و توقف کامل توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران، پابرجا خواهند ماند. «مایک پامپئو» اعلام کرد دولت ترامپ ۸ کشور را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف خواهد کرد. وی گفت که این معافیت‌ها موقت خواهند بود و کشورها بایستی منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند. همچنین خزانه‌داری امریکا نام ۷۰۰ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد. وزیر خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد ۳۰۰ مورد از این تحریم‌ها جدید هستند. ۴۰۰ مورد دیگر نفرات و شرکت‌هایی هستند که تحریم‌ها علیه آنها ذیل برجام رفع شده بود و اکنون مجددا به فهرست تحریم‌ها باز گشتند.

• شرکت ملی نفت ایران بعد از فروش 280 هزار بشکه در 6 آبان به قیمت هر بشکه 74 دلار و 85 سنت اعلام کرد: در مرحله جدید و دوم 700 هزار بشکه نفت خام با قیمت 76 دلار و 29 سنت به ازای هر بشکه در ساعت 14 و 30 دقیقه بیستم آبان ماه عرضه می شود. یکسالگی تهیه و انتشار بولتن سرمایه گذاری از سوی این شرکت ، اینک گروه مالی توسعه تعاون بیستمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

• تازه‌ترین چشم‌انداز بانک جهانی از قیمت نفت نشان می‌دهد این سازمان بین‌المللی انتظار دارد قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ به‌طور متوسط هر بشکه ۷۲ دلار باشد و در سال ۲۰۱۹ نیز به ۷۴ دلار افزایش پیدا کند.

• سخنگوی انجمن قطعه سازان با اشاره به عدم تأمین قطعات سی کی دی برای تولید خودروهای رنو گفت: با اتمام این قطعات،امکان تولید ساندرو دیگر وجود ندارد.

• بانک مرکزی اعلام کرد متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های تهران ۷۰.۱ میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.طبق گزارش مهر ماه معاملات مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شد، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال 1397 به 9.4 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 9.5 و 32.3 درصد کاهش داشته است.ضمنا در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر مربع، 53.2 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• گمرک جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به زیرمجموعه های خود ، نرخ برابری ریالی ارز برای ارزش کالای صادراتی را نرخ بازار ثانویه نیما تعیین و ابلاغ کرد.

• بانک پارسیان افزایش سرمایه 260% را به تصویب هیئت مدیره رسانید.(محل افزایش سرمایه: مطالبات و آورده نقدی)

• فهرست 22 بانک بورسی و فرابورسی مشمول فعالیت سوئیفت یا قطع دسترسی به همراه 15 بانک دیگر دولتی مشخص شد.در پی اعمال دور دوم تحریم های آمریکا از 13 آبان ، برخی بانک های ایرانی مشمول قطع دسترسی به سوئیفت شدند و برخی دیگر نیز همچنان و تا تصمیم بعدی ، می توانند از این شبکه جهانی مبادلات مالی استفاده کنند.بررسی ها نشان می دهد 11 بانک پاسارگاد، خاورمیانه، ایران زمین، کارآفرین، اقتصاد نوین، سرمایه، گردشگری، سامان، شهر، حکمت ایرانیان، رسالت به همراه بانک های کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، کفالت بانک، بانک همکاری های منطقه ای اسلامی، قرض الحسنه مهر ایران و کیش اینترنشنال بانک قادر به استفاده از سوئیفت هستند.اما بانک مرکزی و بانک های تجارت،صادرات، سینا، پارسیان، انصار، ملت، آینده، پست بانک، دی، قوامین ، مهر اقتصاد ، سپه، ملی، توسعه صادرات، صنعت و معدن، ایران و ونزوئلا، EIH ، میربیزنس بانک روسیه و بانک کارگشایی آماده قطع دسترسی به سوئیفت شده اند.

• یک مقام مسئول در بانک پاسارگاد با اعلام آخرین وضعیت صورت های مالی ۹۵ و ۹۶ گفت: سهامداران مطمئن باشند مدیران بانک بیش از دیگران ناراحت طولانی شدن توقف نماد بوده و هر هفته انتظار دارند با رفع موانع ، زمینه بازگشت به بورس این بانک فراهم شود. با این حال به دلیل نظرات دور از ذهن و سخت گیری های بیشتر بانک مرکزی و حسابرس و تاکید بر ذخیره سنگین، بررسی صورت های مالی 96 در جریان بوده و ادامه دارد. در این میان مسئولان بانک با هدف حفظ منافع سهامداران و با ارایه مستنداتی، در حال مقاومت و واقعیت سازی هستند تا صورت های مالی سال قبل هم نهایی و زمینه برگزاری مجمع سالانه برگزار شود.

• با تصمیم بانک مرکزی، از این پس سقف تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای هر یک از پایانه های مجاز به جز کارت خوان شعبه ای، در هر شبانه روز 3 میلیون تومان تعیین شد . همچنین سقف تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای پایانه کارت خوان شعبه ای برای هر کارت با شرط احراز هویت عینی و حضوری، 15 میلیون تومان و برای خرید از طریق کارت 50 میلیون تومان خواهد بود.

• عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در همایش استانداران با اشاره به وجود ١٦ استان مرزی، افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه را به شرط رعایت مواردی، شاه کلید توسعه اقتصاد در شرایط فعلی خواند و ایجاد هماهنگی بین بانک مرکزی و وزارتخانه های کشور، صمت و جهاد کشاورزی را برای مدیریت صادرات در استان های مرزی ضروری دانست.وی با بیان اینکه صادرات وقتی مفید است که موجب ورود ارز یا کالا به داخل شود،ادامه داد: صادرات ریالی به مثابه خروج سرمایه است.به زودی تمهیداتی که برای نحوه برگشت ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد درنظر گرفته شده اعلام می کنیم.با شکست امریکا در به صفر رساندن صادرات نفتی،مذاکرات جدی و مثبت با ٨ کشوری که معافیت خرید نفت از ایران را گرفته اندانجام می شود و امید می رود باتصمیماتی که اتخاذ شده عرضه ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما به زودی افزایش یابد.

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• آقای مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون درنشست با مدیران این بانک گفت : طرح های ملی با رویکرد توسعه ای، سبب بسترسازی مناسب درتوسعه بخش های مختلف اقتصادی کشور خواهد شد و بانک توسعه تعاون به عنوان یک بانک فرابخشی با حضور در این طرح های ملی به افزایش ظرفیت های اشتغال کشور کمک خواهد کرد. آقای مهدیان با اشاره به اینکه حمایت از این طرح ها از جمله وظایف حرفه ای بانک توسعه تعاون به شمارمی آید خاطرنشان کرد: از جمله ویژگی های توسعه ای این بانک ، ارائه تسهیلات ارزان قیمت جهت فعال سازی وحمایت از بخش تعاون می باشد که با حمایت های بیشتر دولت درافزایش سرمایه این بانک ، سهم بخش تعاون دراقتصاد ملی نیزافزایش خواهدیافت. وی افزود: در حال حاضر با توجه به محدودیت منابع، این بانک در ارائه تسهیلات ویژه به تعاونگران تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله دارد، که امیدواریم با حمایت های دولت محترم در افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون، ارتقای سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی نیز تحقق یابد. مدیرعامل بانک توسعه تعاون با بیان این مطلب که پذیرش مسئولیت ها ی مهم و جدی در راستای هم سویی با اهداف کلان دولت از جمله کمک به ایجاد اشتغال جدید و حفظ اشتغال موجود می تواند عامل توسعه و پیشرفت این بانک گردد خاطرنشان کرد : این بانک آمادگی دارد تا با مشارکت در اجرای طرح های بزرگ و ملی دولت به عنوان عامل ، مسیر تعالی و پیشرفت بخش تعاون را هموار سازد . مهدیان از ظرفیت بخش تعاون و تشکل های تعاونی به عنوان یک راهکار اساسی و عملیاتی در اشتغال آفرینی و کاهش نرخ بیکاری یاد کرد و در این باره گفت : اگر بتوانیم علاوه بر شناسائی و استفاده از توانمندی های بالقوه و بالفعل در بخش تعاون از تجارب سایر کشور ها در این حوزه استفاده نمائیم، مسلما در این خصوص از شرایط بهتری برخودار خواهیم شد.

• آقای فتاحی عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون گفت: رسالت و محور اصلی فعالیت‌های بانک توسعه تعاون طبق اساسنامه توسعه تعاونی‌هاست. فتاحی عضو هیئت‌مدیره در جلسه‌ای که با حضور برخی فعالین اقتصادی برگزار شد بابیان این مطلب خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون به‌عنوان تنها بانک تخصصی بخش تعاون 70 درصد تسهیلات خود را به بخش تعاون و 30 درصد را به خارج از این بخش پرداخت می‌کند. وی بابیان این مطلب که تأسیس بانک‌های توسعه‌ای توسط دولت‌ها با اهدافی حمایتی صورت می‌گیرد افزود: این نگاه حمایتی علاوه برتأسیس، در دوران فعالیت بانک‌ها نیز باید ادامه‌دار باشد تا آن‌ها بتوانند درمسیرتوسعه‌ای خود باقی بمانند و به سمت تجاری شدن حرکت نکند. آقای فتاحی با تأکید بر اینکه بانک‌های توسعه‌ای با رویکرد برکیفی سازی، عهده‌دار نقش و مسئولیت‌های دولت در بخش و یا موضوع خاص هستند گفت: هر جا که دولت به‌عنوان سیاست‌گذار بر اساس نیازسنجی و استراتژی کلان ضرورت تکمیل خلأهای کیفی و توسعه‌ای را پیش‌بینی می‌نماید در قالب برنامه ابلاغی و با استفاده از تعریف ظرفیت و سازوکار مناسب و تزریق منابع کافی این ظرفیت را فراهم می‌سازد و در همین راستا بر اساس ابلاغیه اصل 44، بانک توسعه تعاون نقش توسعه‌ای و کیفی بخش تعاون را عهده‌دار شده است. وی بابیان این مطلب که فلسفه وجودی بانک‌ها به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی انتفاعی و سودآوری است خاطرنشان کرد: به‌طورکلی بانک‌های توسعه‌ای در فضایی بین کسب سود و حمایت از بخش باقی‌مانده‌اند و این فاصله و شکاف را دولت‌ها با افزایش سرمایه این بانک‌ها ترمیم می‌نمایند. عضوهیئت‌مدیره بابیان این مطلب که بانک توسعه تعاون از ابتدای تأسیس تاکنون میزان اندکی افزایش سرمایه داشته است خاطرنشان کرد: این بانک دولتی باهدف حمایت از بخش تخصصی تعاون تأسیس گردید اما متأسفانه افزایش سرمایه بانک هنوز صورت نگرفته است . آقای فتاحی با اشاره به الزامات نقش‌آفرینی بانک‌های توسعه‌ای خاطرنشان کرد: تقویت سرمایه پایه به‌منظور افزایش تسهیلات دهی، کاهش سپرده قانونی، معافیت از پرداخت سود دولت و مالیات، انتشار اوراق بهادار با نرخ سود پایین و امکان خرید آن توسط بانک‌های تجاری از محل بخشی از سپرده قانونی سوددهی و بهره‌مندی از خطوط اعتباری ازجمله این الزامات به شمار می‌آید.

• آقای عباس نجفی عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون تلاش برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون از برنامه‌های جدی این بانک محسوب می‌شود. بانک توسعه تعاون به‌عنوان یک بانک صد در صد دولتی به استناد بند (و) ماده 9 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی تشکیل و سرمایه اولیه این بانک از محل حساب ذخیره ارزی توسط دولت برای تأمین منابع سرمایه‌ای بخش تعاون تخصیص داده شد. آقای نجفی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین هدف از تشکیل این بانک به‌کارگیری و استفاده از عملیات بانکی به‌منظور ارتقای ظرفیت توانمندی بخش تعاون باهدف افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی و تخصیص منابع و کمک به تأمین سرمایه کارآفرینان و افراد جویای کار به‌منظور ایجاد اشتغال جدید و کمک به بنگاه‌های اقتصادی موجود و توسعه آن به‌منظور حفظ و بهبود اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید می‌باشد، گفت: تحقق این اهداف مهم و نقش‌آفرینی موثر بانک توسعه تعاون مستلزم ایجاد شرایط مناسب و منطقی از حیث منابع مالی و سرمایه‌ای برای این بانک می‌باشد. آقای نجفی افزود: سرمایه فعلی بانک توسعه تعاون به‌عنوان یک بانک توسعه‌ای دولتی تکاپوی همه نیازهای بخش تعاون با رویکرد بر ارتقای سهم این بخش در اقتصاد ملی نمی‌باشد بنابراین کمک به کاهش نرخ بیکاری با بهره‌گیری از ظرفیت و توانمندی‌های بخش تعاون درگرو تقویت ابزارها و سازوکارهای حمایتی این بخش ازجمله بانک توسعه تعاون می‌باشد. عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به عملکرد قابل‌قبول این بانک در طی دوره فعالیت به‌ویژه در عاملیت اجرای طرح‌های ملی ازجمله اشتغال روستایی و عشایری و اشتغال فراگیر گفت: بانک توسعه تعاون علیرغم حضور ده‌ساله در شبکه بانکی کشور، توانست علاوه بر فعالیت در جهت توسعه بخش تعاون کمک به ایجاد اشتغال جدید و حفظ اشتغال موجود و افزایش تولیدات و خدمات، با استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های تعاونی اقدامات قابل‌توجهی را در بخش‌های مسئولیت اجتماعی ازجمله وام ازدواج و پرداخت وام به جامعه هدف سازمان‌های بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد تعاون زندان و عاملیت اجرای طرح‌های ملی را عهده‌دار باشد که این نشان از قابلیت و توانمندی این بانک در چارچوب اهداف و مأموریت‌های آن می‌باشد که برای بهبود و بهره‌گیری بیشتر از این ظرفیت می‌بایست در جهت افزایش سرمایه این بانک گام‌های اساسی برداشت.

• آقای عصار زاده عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در جلسه شورای عالی تولید محصول و خدمات بانک توسعه تعاون با اعلام این مطلب که محصولات و خدمات بانک توسعه تعاون مبتنی بر کمک به ایجاد اشتغال جدید و حفظ اشتغال موجود می‌باشد گفت: بانک توسعه تعاون بر اساس تکالیف قانون‌گذار و مطابق با اساسنامه مصوب، یک بانک صد درصد دولتی و با کارکرد توسعه‌ای برای بخش تعاون تعریف‌شده است بنابراین رویکرد این بانک در طی این مدت علاوه بر نیازسنجی صحیح از جامعه هدف، تولید محصولات با رویکرد بر کمک به ایجاد اشتغال جدید و مهم‌تر از آن، حفظ اشتغال موجود و کمک به افزایش تولید و کالای ایرانی می‌باشد. عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون با تأکید بر اینکه فعالیت هر بانک در چارچوب اهداف و مأموریت تعریف‌شده می‌تواند باعث کارایی و اثربخشی بیشتر بانک شود. گفت: بانک توسعه تعاون یک بانک توسعه‌ای است که به‌صورت اختصاصی و برابر اساسنامه مصوب می‌بایست حداقل ۷۰درصد از تسهیلات اعتباری این بانک متوجه بخش تعاون و معطوف تعاون گران در بخش‌های مختلف اقتصادی اعم صنعت و معدن، مسکن و عمران، کشاورزی و خدمات و بازرگانی و زیر بخش‌های مربوطه شود، بنابراین به‌صورت منطقی عمده محصولات و خدمات بانک متوجه نیاز شرکت‌ها تعاونی و در قالب کمک به ایجاد اشتغال جدید و حفظ اشتغال موجود با بهره‌گیری از ظرفیت اقتصاد مردمی تعاون خواهد بود. عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به اینکه بخش تعاون و اقتصاد تعاونی کارکرد توأمانی اجتماعی و اقتصادی دارد گفت: بخشی از خدمات و محصولات دیگر بانک توسعه تعاون با توجه به نیاز اقشار مختلف اجتماعی و مسئولیت اجتماعی بانک در قالب تسهیلات اعتباری و وام ارزان‌قیمت و با نرخ سود پائین تخصیص داده می‌شود که به نظر می‌رسد توفیق بیشتر بانک در این بخش و اثرگذاری لازم که بانک توسعه تعاون بتواند از سهم قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار شود در وهله اول معطوف هم سوئی تشکل‌های تعاونی در سوق دادن منابع سپرده‌ای به سمت بانک و متعاقب آن کمک به افزایش سرمایه بانک از مبادی ذی‌ربط می‌باشد.

• آقای عباس نجفی عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون نقش کارکنان مهندسی و پشتیبانی در بانک توسعه تعاون را استراتژیک و دارای اهمیت دانست. ایشان در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی کارکنان حوزه‌های مهندسی و پشتیبانی سراسر کشور گفت: نقش کارکنان این حوزه به‌گونه‌ای است که در همه حوزه‌ها اعم از ساختمان، املاک، تجهیز شعب، تأسیسات، سخت‌افزار و کلیه مسائل جاری بانک تأثیرگذار هستند. مع‌الوصف زحمات و تلاش‌های این همکاران پاک دست و کم‌توقع موردتوجه واقع نمی‌شود. وی نقش قراردادهای مناسب را در پیشبرد امور جاری بانک بسیار حیاتی و تأثیرگذار دانست و افزود بارها شاهد بوده‌ایم که آثار و ثمرات مثبت قرارداد مناسب برای مدت‌ها در بانک باقی می‌ماند.آقای نجفی به همکاران حوزه‌های مهندسی و پشتیبانی توصیه کرد ضمن کنترل هزینه‌ها از هنر چانه‌زنی قیمت به نفع سازمان بهره‌گیری نمایند. وی خطاب به حاضرین خاطرنشان کرد: بودجه با همفکری امور مالی به‌صورت منظم از ابتدای سال مدیریت، طبقه‌بندی و راهبری شود و مخارج با توجه به نیازهای ضروری سازمان صورت پذیرد. نجفی بهره‌گیری از ظرفیت‌های سامانه تدارکات دولت را بسیار مفید عنوان نمود و افزود: علاوه بر تکلیف قانونی این موضوع، به دلیل شفافیت این سامانه شاهد آثار مثبتی در مدیریت هزینه‌ای بانک خواهیم بود. عضو هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به تأثیرات شرایط اقتصادی در عمل پیمانکاران و تأمین‌کنندگان به تعهدات، نقش همکاران مهندسی و پشتبانی را در مدیریت صحیح قراردادهای مرتبط بسیار حساس دانست و همکاران را به هوشیاری در پیشبرد مرحله‌ای اجرای قراردادها فراخواند. وی با اشاره به عملکرد ممتاز بانک توسعه تعاون در طرح‌های توسعه‌ای و اشتغال‌زایی دولت، اهمیت بهره‌گیری از کالا و خدمات را کمک شایانی برای حرکت دولت در اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی دانست. آقای نجفی با بیان اهمیت مسئله فروش اموال مازاد تملیکی، به‌روز نمودن کارشناسی‌های املاک را حائز اهمیت دانست آقای نجفی همسان‌سازی شعب را در مأموریت برند سازی بانک مهم ارزیابی نمود و ادامه داد: شعبی که محیط آن‌ها مطابق با طرح مصوب همسان‌سازی شده‌اند محیط ویژه‌ای دارند که به مشتری کاملاً القا می‌شود که در بانک توسعه تعاون حضور دارد و شعبی که این قاعده در آن‌ها رعایت نشده هیچ‌وجه تمایزی با سازمان‌های مشابه ندارند. در ابتدای جلسه آقای تاجیک مدیر امور مهندسی و پشتیبانی بانک توسعه تعاون با اشاره به اهمیت فروش اموال مازاد تملیکی در ایجاد نقدینگی در صورت‌های مالی بانک گفت از همه ظرفیت‌های قانونی موجود برای انجام این مهم به نفع سازمان بهره خواهیم جست.

• آقای معادی مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی بازرسان این بانک اظهار داشت: فرآیندهای بازرسی در این بانک باهدف پیشگیری هوشمند گردیده است. وی با اشاره به این‌که ذات بازرسی آمیخته به آموزش، اصلاح و تغییر است گفت نقش مجموعه بازرسی بانک توسعه تعاون نقشی سازنده بوده است و ضمن آنکه سایه بازرسی در عملیات بانکی ملموس بوده، همکاران نیز بازرسان را امین خود دانسته و ابهامات و مسائل را با ایشان مطرح می‌کنند. آقای معادی خاطرنشان کرد: با انجام مطالعات و بررسی‌های فراوان کلیه مسائل مبتلابه همکاران استخراج و جمع‌آوری گردیده و به‌صورت بسته‌های آموزشی در اختیار همکاران قرارگرفته به‌گونه‌ای که همکاران می‌توانند با مراجعه به این منابع آگاهی کامل پیداکرده و از وقوع موارد احتمالی جلوگیری گردد. وی همچنین بابیان اقدامات انجام‌شده جهت تبدیل بازرسی سنتی به بازرسی هوشمند در این خصوص تصریح کرد: با تحولات صورت گرفته در حوزه‌های کسب کار لزوم تطبیق امر بازرسی با این تحولات به‌خوبی قابل‌درک است و به‌واقع بازرسی امری زنده، پویا و جریانی فعال است. ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان هر چه به بالندگی بیشتری می‌رسد نیاز به بازرسی فعال‌تر و پویاتر بیشتر احساس می‌شود و هنر بازرسی در این است همگام با اتفاقات حوزه عملیاتی پولی و مالی، مشکلات و عارضه‌ها را شناسایی نموده و جهت آگاه‌سازی همکاران مرتبط اقدامات مقتضی انجام دهد. شایان‌ذکر است. آقای معادی مشاور مدیرعامل و مدیر فعلی امور روابط عمومی و حوزه مدیریت پیش‌ازاین عهده‌دار مدیریت امور بازرسی بانک بود.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 60 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 6087 دلار)

همانطور که در بولتن های گذشته اشاره شد مس برای عبور از قیمت فعلی، با مقاومت کوتاه مدتی درگیر بوده است با این حال بازار بدون روندی شکل گرفته که برای تشخیص مسیر باید همچنان منتظر بود.

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2555 دلار)

چنانچه تصور می نمودیم قیمت رشد اندکی را تجربه کرد ولیکن با توجه به وجود مقاومتهایی که اشاره شده بود ریزش اتفاق افتاد. با این حال بازار بدون روندی شکل گرفته که برای تشخیص مسیر باید همچنان منتظر بود.

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1182 دلار)

• در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که تا چندی قبل در کف این کانال قرار داشت و با شکست این سطح وارد روند نزولی گردید.برای شناخت روند بهتر است منتظر گذشت زمان شویم.

روند شاخص کل بورس اوراق بهادار:
شاخص کل :

در شماره گذشته در خصوص اینکه شاخص احتمالا نوسان خاصی نخواهد داشت صحبت شد. اکنون با نگاهی به انتهای روند شاخص مشخص می شود روند نزولی روی سقف و روند صعودی در کف در حال تلاقی هستند.چنین تصویری نمایانگر یک بازار بدون روند است . (شکلی شبیه مثلث) . ادامه روند را شکست هرکدام از این اضلاع نشان خواهد داد.در خصوص وضعیت کلی شاخص نیز این نکته حائز اهمیت است که عبور از قله قبلی تا حدود 2-3 ماه آینده دشوار بنظر می رسد.

وضعیت بازار سرمایه

• معاون بازاریابی و فروش سایپا بخشنامه جدید در مورد تحویل محصولات قابل تحویل به جای تولید ۴ محصول پر تقاضا از خانواده رنو را لغو کرد. سایپا 20 آبان طی اطلاعیه ای با توجه به مشکلات پیش رو برای تولید ۴ محصول ساندرو، ساندرو استپ وی، تندر۹۰ و پارس تندر در پارس خودرو، محصولات قابل تحویل را به مشتریان معرفی کرده بود،این بخشنامه را کان لم یکن اعلام کرد. بنابراین گزارش،این طرح تبدیل در صورت تمایل مشتریان منتظر انجام می شد که می توانستند با نپذیرفتن این شرایط، منتظر اطلاعیه های بعدی و یا تحویل خودروهای ثبت نامی بمانند.

• شرکت ۱.۲۳ هزار میلیارد تومانی سنگ آهن گهر زمین که با برگزاری جلسه معارفه آماده عرضه اولیه سهام شده صورت های مالی ۶ ماهه را منتشر کرد.شرگت سنگ آهن گهر زمین که با نماد "کگهر" از 12 آبان ماه در بازار دوم معاملات فرابورس درج و توسط مدیران به فعالان بازار سرمایه معرفی شد، با انتشار صورت های مالی 6 ماهه منتهی به خرداد سال جاری، یک گام دیگر به عرضه نزدیک تر شد.این شرکت در این مدت به سود 337 ریالی به ازای هر سهم دست یافته که با جهش 179 درصدی به نسبت دوره مشابه سال قبل همراه شده است. بنابراین گزارش،در ترکیب سهامداری این شرکت ۱.۲۳ هزار میلیارد تومانی، شرکت های گل گهر با 30 درصد، سرمایه گذاری امید با 27.5 درصد، سرمایه گذاری غدیر با 22.5 درصد و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با 20 درصد حضور دارند.

• انجمن صنفی سیمان از درخواست معاون وزیر صنعت برای افزایش قیمت ۲۴ هزار تومانی هر تن سیمان پاکتی خبر داد. انجمن صنفی سیمان اعلام کرد در طول دو ماه اخیر با مکاتبات متعددی برای کاهش قیمت پاکت یا تجدید نظر در قیمت سیمان شده اما هنوز سازمان حمایت تصمیم جدیدی را اتخاذ نکرده است.در این میان جعفر سرقینی مجددا دست به نامه شده و خطاب به نوابی معاون وزیر و رییس سازمان حمایت نوشته است: متأسفانه هیچ اقدام قابل توجه و موثری در جهت کاهش قیمت پاکت های PP به عمل نیامده و عملاً صنعت سیمان در عرضه سیمان پاکتی دچار مشکل شده است.با عنایت به اینکه از ابتدای سال جاری هر عدد کیسه بسته بندی 50 کیلویی از 8 هزار ریال به 20 هزار ریال رسیده ، باید قیمت هر تن سیمان پاکتی به میزان حدود 240 هزار ریال افزایش قیمت یابد. لذا ضمن ارسال درخواست انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان مبنی بر درخواست بازنگری در قیمت‌های مصوب اعلام شده، خواهشمند است دستور فرمایید موضوع بررسی و نسبت به بازنگری قیمت‌های مصوب آن سازمان متناسب با افزایش ناشی از قیمت پاکت اقدام لازم صورت گیرد.

• مدیرامور سهام و مجامع ذوب آهن با اعلام آثار افزایش سرمایه ۸۵ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها یک شایعه را تکذیب کرد. روح اله فاضل پور با اشاره به صدور مجوز افزایش سرمایه 85 درصدی ذوب آهن از تجدید ارزیابی دارایی‌ها و برگزاری مجمع فوق العاده در پنج شنبه اول آذر، گفت: طبق دستورالعمل، زمان توقف نماد، یک روز کاری قبل از برگزاری مجمع است و بازگشایی نماد نیز در شرایط معمول حداکثر دو روز کاری پس از برگزاری مجمع خواهد بود.وی ادامه داد: ذوب آهن با این افزایش سرمایه از شمول ماده 141 لایحه اصلاحی قانون تجارت خارج خواهد شد و با سرمایه 6.15 هزار میلیارد تومانی، در نسبت مالکانه بهبود چشمگیری خواهد داشت که این موضوع نیز در بهبود رتبه اعتباری شرکت نزد بانک ها و کاهش نرخ موثر تسهیلات مالی دریافتی اثر گذار است.فاضل پور با انتقاد از شایعه پراکنی های مبنی بر عدم انجام یا عدم تایید افزایش سرمایه "ذوب" از سهامداران خواست به اخبار جعلی و شایعات توجه نکرده و تمام اخبار و مستندات رسمی شرکت را از کدال پیگیری کنند.

• سازمان خصوصی سازی بلوک 31.6 درصدی شرکت فولاد اکسین خوزستان را به وکالت از سهامدار آن در 7 آبان ماه و با قیمت 460 میلیارد تومان به فولاد مبارکه واگذار کرد. مزایده شامل یک میلیارد و 422 میلیون و 493 هزار و 607 سهم به قیمت پایه هر سهم 2131 ریال و ارزش کل پایه 303 میلیارد تومان بود.در این رابطه جعفر سبحانی در واکنش به اظهارات همایون یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس مبنی بر درحد مزایده بودن این واگذاری و عدم اجازه خروج سهام این شرکت به ایرنا گفت: این مزایده براساس چارچوب ها و موازین قانونی و زیر نظر دستگاه های نظارتی برگزار شد.قیمت پایه این واگذاری 303 میلیارد تومان بود و سه پاکت نیز دریافت شد و در نهایت 50 درصد بیشتر از قیمت پایه واگذار شد.وی افزود: فرآیند قانونی این واگذاری در حال طی شدن است و فولاد مبارکه به عنوان برنده این مزایده خود را برای پرداخت 20 درصد حصه نقدی آماده می کند.

• هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با هدف حمایت از صنایع میان دستی صادرات محصول سودده ترین زیر مجموعه را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد. انجمن صنفی صنعت پتروشیمی اعلام کرد همزمان با پیشی گرفتن تقاضا از عرضه محصول پتروشیمی استایرن منومر در صنایع میان دستی پتروشیمی، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس صادرات این محصول را تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

• فولاد خوزستان پیشنهاد افزایش سرمایه ۴۵ درصدی را از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعلام کرد.شرکت فولاد خوزستان که با سرمایه 1.4 هزار میلیارد تومانی در بازار اول معاملات بورس حضور دارد،افزایش سرمایه 45 درصدی را در برنامه دارد.این شرکت درصورت موافقت سازمان بورس سرمایه فعلی را به 2.1 هزار میلیارد تومان می رساند.این تامین مالی از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی و صرف بازیافت مخارج سرمایه ای خواهد شد.

• حجم 700 هزار بشکه نفت خام سبک ایران در یکشنبه 20 آبانماه 97 از سوی شرکت کارگزاری خبرگان سهام روانه میز فروش رینگ بین الملل بورس انرژی می‌شود. قیمت پایه هر بشکه نفت قابل عرضه در روز جاری 71.59 دلار و نوع معامله به روش کشف پرمیوم تعیین شده است.

مقاله اقتصادی برگزیده
سیمای ۱۸ بانک در چهار شاخص
شماره روزنامه: ۴۴۶۹ تاریخ چاپ: 1397.08.21 شماره خبر: ۳۴۶۲۷۰۲
صفحه بانک و بیمه
روزنامه دنیای اقتصاد

بررسی وضعیت ۱۸ بانک بورسی از چهار زاویه نشان می‌دهد که در شاخص‌های سودآوری برخی بانک‌های خصوصی وضعیت بهتری به نسبت بانک‌های دولتی و بانک‌های خصوصی شده دارند. از حدود ۳۶ بانک و موسسه مالی و اعتباری که بانک مرکزی آنها را به رسمیت می‌شناسد، صورت‌های مالی ۱۹ بانک به‌دلیل بورسی بودن آنها روی سایت کدال منتشر می‌شود و اطلاعات مالی سایر بانک‌ها به‌دلیل بورسی نبودن در دسترس نیست. علاوه‌بر این، در حال حاضر نماد ۹بانک از ۱۹ بانک در بازارهای بورس و فرابورس قابل معامله بوده و دو بانک رسالت و سرمایه در بازار پایه فعال هستند و ۸ بانک بورسی دیگر به دلایل مختلف ممنوع‌المعامله هستند. از سوی دیگر، اطلاعات صورت مالی بانک پاسارگاد برای سال‌های مالی ۹۵ و ۹۶ منتشر نشده است در نتیجه در محاسبات انجام شده اطلاعات ۱۸ بانک مورد بررسی قرار گرفته است. در این بررسی شاخص‌هایی مانند دارایی، نسبت حاشیه سودخالص، بازده کل دارایی‌ها و نسبت بازده حقوق صاحبان سهام به‌عنوان ۴ شاخص مهم برای رتبه‌بندی بانک‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. بر این اساس در هر کدام از شاخص‌ها ۳ بانک با بهترین وضعیت و ۳ بانک با بدترین رتبه معرفی می‌شود.

داراترین بانک‌های بورسی

یکی از شاخص‌های مهم در صورت مالی بانک‌ها، دارایی‌هایی است که هر بانک در ترازنامه خود اعلام می‌کند. دارایی‌های هر بانک مجموع دارایی‌هایی مانند دارایی نقد، مطالبات از بانک مرکزی، مطالبات از سایر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، مطالبات از دولت، دارایی‌های مشهود، دارایی‌های نامشهود و... است که در سمت راست ترازنامه اعلام می‌شود. بررسی صورت‌های مالی ۱۸ بانک بورسی کشور نشان می‌دهد که تا پایان سال‌مالی ۹۶، بیشترین دارایی در میان این بانک‌ها به بانک ملت با حدود ۹/ ۲۲۱ هزار میلیارد تومان تعلق داشته است. پس از آن بانک صادرات با دارایی ۱۷۹ هزار میلیارد تومان و بانک تجارت با حدود ۱/ ۱۳۹ هزار میلیارد تومان به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به‌دست آورده‌اند. کمترین دارایی نیز در میان بانک‌ها به بانک حکمت با حدود دارایی ۵/ ۴ هزار میلیارد تومان تعلق دارد. پس از آن بانک خاورمیانه با دارایی در حدود ۵/ ۹ هزار میلیارد تومان و پست‌بانک با دارایی ۸/ ۹ هزار میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. طبیعتا بانک‌هایی که بزرگ‌تر هستند حجم دارایی بیشتری دارند و این شاخص به تنهایی دلیلی برای برتری بانک نیست و در کنار آن باید به شاخص‌های سودآوری توجه کرد.

سودآوری بانک‌های خصوصی

دومین شاخص مهم بررسی شده در این گزارش، نسبت حاشیه سود خالص است که از تقسیم سود خالص بر درآمد کل بانک به‌دست می‌آید. در واقع این نسبت نشان می‌دهد که سود خالص چند درصد از درآمد کل بانک است. در نتیجه هر چقدر این نسبت بزرگ‌تر باشد سودآوری و کارآیی بانک بیشتر خواهد بود. به این ترتیب بررسی صورت مالی در دسترس بانک‌های کشور نشان می‌دهد بانک خاورمیانه با نسبت حاشیه سود خالص ۲/ ۴۴ درصد بهترین عملکرد را در این شاخص به‌دست آورده است. پس از آن بانک انصار با نسبت ۵/ ۱۸ درصد جایگاه دوم و بانک کارآفرین با نسبت ۴/ ۱۳ درصد جایگاه سوم را به‌دست آورده‌اند. در مقابل بانک‌های تجارت، صادرات و گردشگری بدترین عملکرد را در مورد نسبت حاشیه سود خالص کسب کرده‌اند. در صورت مالی منتشر شده بانک تجارت، این بانک ۴/ ۶ هزار میلیارد تومان ضرر اعلام کرده که نسبت حاشیه سود خالص آن را به‌شدت منفی کرده است. بانک صادرات و بانک گردشگری نیز در صورت مالی سال گذشته خود ضررده بوده‌اند. در مورد این شاخص باید به این نکته توجه کرد که اگر صورت کسر که سود یا ضرر خالص را نشان می‌دهد و مخرج کسر نیز که درآمد کل را نشان می‌دهد، هر دو عددی منفی باشند حاصل تقسیم آنها عددی مثبت می‌شود که البته از لحاظ تحلیلی ارزشی ندارد چون این نسبت نشان می‌دهد که بانک نه‌تنها سودی کسب نکرده بلکه ضرر کرده و از سوی دیگر جمع درآمد‌های آن نیز منفی بوده است. در این مورد دو بانک سرمایه و دی، بانک‌هایی هستند که علاوه‌بر اینکه در صورت مالی سال ۹۶ خود ضررده بوده‌اند، یعنی جمع هزینه‌های آنها از درآمدهایشان بیشتر بوده و در نتیجه به جای سود ضرر ثبت کرده‌اند، جمع درآمدهای مشاع و غیر‌مشاع آنها نیز منفی بوده است که عمده دلیل منفی بودن درآمدهای آنها به‌دلیل سود علی‌الحسابی بوده که باید این بانک به حساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری واریز کند.

بازدهی مثبت در ۱۰ بانک

سومین شاخص مهم در ارزیابی بانک‌ها نسبت بازده دارایی‌ها است که این نسبت به بررسی رابطه سود خالص و میزان دارایی‌ها می‌پردازد. این نسبت بیان می‌کند که مدیریت به ازای هر یک ریال دارایی چند ریال سود خالص ایجاد کرده است. در نتیجه هر قدر این نسبت بیشتر باشد، بیانگر این است که مدیریت بانک از دارایی‌ها استفاده بهینه‌تری داشته است. از آنجا که مخرج این کسر یعنی دارایی‌های بانک منفی نمی‌شود، در نتیجه با توجه به علامت صورت آن یعنی سود خالص یا ضرر خالصی که بانک در طول یک سال‌مالی کسب کرده است، علامت بازده کل دارایی‌ها تعیین می‌شود؛ بنابراین این نسبت در بازه بین اعداد منفی، صفر و مثبت وجود دارد. بررسی صورت‌های مالی ۱۸ بانک که مدارک آنها در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران یا به اختصار کدال موجود بوده است، نشان می‌دهد که بانک خاورمیانه با نسبت بازده دارایی‌های معادل ۶/ ۲ درصد بهترین وضعیت را از نگاه این شاخص به خود اختصاص داده است. پس از آن بانک انصار، با نسبت ۸/ ۰ درصد در جایگاه دوم، بانک کارآفرین و بانک سینا با نسبت ۴/ ۰ درصد جایگاه سوم را به‌دست آورده‌اند. ۶ بانک حکمت، گردشگری، صادرات، تجارت، دی و سرمایه نیز به‌دلیل منفی بودن سود خالص، شاخص نسبت بازده دارایی آنها نیز منفی شده است. پست‌بانک و شرکت اعتباری کوثر نیز بازدهی صفر کسب کرده‌اند.

بانک‌های منتخب برای سهامداری

چهارمین نسبت مهم در بررسی صورت‌های مالی بانک‌ها، نسبت بازده حقوق صاحبان سهام است. این نسبت بیانگر این مطلب است که بانک به ازای هر یک ریال حقوق صاحبان سهام چند درصد سود خالص کسب کرده است. بنابراین در حالت کلی هرچقدر این نسبت بزرگ‌تر باشد، مدیریت بانک توانسته است سود بیشتری را به نسبت حقوق صاحبان سهام کسب کند و به ارزش ویژه بانک اضافه کند. بررسی صورت مالی بانک‌ها نشان می‌دهد در پایان سال‌مالی ۹۶، در میان ۱۸ بانک بورسی، بانک قرض‌الحسنه رسالت با نسبت بازده حقوق صاحبان سهام ۳/ ۳۵ درصد بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده است. پس از آن بانک خاورمیانه با نسبت بازدهی ۵/ ۲۶ درصد قرار دارد. بانک ایران‌زمین نیز با نسبت بازدهی ۷/ ۱۹ درصد جایگاه سوم را به‌دست آورده است. در مقابل بانک صادرات، گردشگری و حکمت کمترین بازدهی را کسب کرده‌اند. در این شاخص نیز نکته قابل توجه این است که اگر بانکی در صورت سود و زیان خود ضرر شناسایی کرده باشد و در مقابل حقوق صاحبان سهام نیز در ترازنامه منفی باشد این نسبت که از تقسیم سود یا ضرر خالص و حقوق صاحبان سهام به‌دست می‌آید عددی بزرگ و مثبتی خواهد بود که در تحلیل نمی‌توان این نسبت را لحاظ کرد؛ چرا که نشان می‌دهد نه‌تنها بانک سود ده نبوده است، بلکه سرمایه‌ای که صاحبان سهام در اختیار بانک قرار داده‌اند نیز به خوبی مدیریت نشده و در نتیجه عمدتا به‌دلیل افزایش ضرر انباشته این بانک‌ها برای صاحبان سهام عددی منفی لحاظ شده است. به زبانی ساده‌تر، حقوق صاحبان سهام از مجموع سرمایه بانک و سهام خزانه، افزایش (کاهش) سرمایه در جریان، اندوخته قانونی و سود (زیان) انباشته و... به‌دست می‌آید. براین اساس سه بانک تجارت، دی و سرمایه بانک‌هایی هستند که علاوه بر اینکه در صورت مالی منتهی به سال‌مالی ۹۶ ضررده بوده‌اند، حقوق صاحبان سهام آنها نیز عدد منفی بوده است. در این بانک‌ها ضرر انباشته بالا دلیل منفی شدن حقوق صاحبان سهام بوده است. وزیر اقتصاد در برنامه تلویزیونی شنبه شب اعلام کرد: اصلاح نظام بانکی از هفته پیش آغاز شده است. دژپسند در مورد برنامه اصلاح نظام بانکی بیان کرد: این برنامه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مجریان با علاقه آن را اجرا کنند. البته در میان مدیران بانک‌ها این علاقه وجود دارد و هر بانکی برنامه مشخصی دهد تا با پایش آن، برنامه اجرایی شود. بررسی بانک‌های بورسی از نگاه چهار شاخص نشان می‌دهد که اگرچه بانک‌های کشور در حال حاضر فاصله معناداری با استانداردهای بین‌المللی دارند، اما در برخی شاخص‌ها برخی از بانک‌های خصوصی عملکرد مناسبی از خود نشان داده‌اند. البته در مقابل، برخی بانک‌های خصوصی و خصوصی شده در سال‌مالی گذشته به خصوص در شاخص‌های سودآوری، وضعیت چندان مناسبی نداشته‌اند؛ بنابراین نیاز است برای اصلاح نظام بانکی محدودیت‌هایی برای بانک‌های نامناسب وضع کرد. برخی از بانک‌هایی که عملکرد موفقی داشتند در حال حاضر به سوئیفت متصل هستند که می‌توان از ظرفیت آنها در شرایط تحریم‌ها برای مراوده با بانک‌های خارجی نیز استفاده کرد.

جدول مقایسه بین بانکها

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع