بولتن NO.19

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، آبان1397 ، شماره 19

سخن نخست

آی آسمان! مبارک بادت این روز و همه روز! این عطر حضور کیست که عرش را به هیجان آورده است؟

ای درخت نبوت، طوبای صداقت! شاخه هایت پر بار که امروز گل کرده ای به وجود زیباترین مولود هستی.

ای محمد (ص) ! می خوانمت به نام تمام زیبایی ها ! ای مولود زیبای آمنه علیهاالسلام.

درود خداوند بر تو باد، آن گاه که زمین از نعمت حضورت در کائنات برخوردار شد و آسمان به میزبانی زمین غبطه خورد.

ای محمد (ص) درود خداوند بر تو باد؛ مادامی که حیات در کاینات باقی است.

ای صادق آل پیامبر(ع) ! با بیانی بلیغ و کلامی فصیح، زبان رسای اسلام بودی. عطر و بوی پیامبر را می‏ دادی و شکوه او را داشتی!

سالها بعد در این روز ملائک، بال گسترده‏اند بر خاک راه تو تا پابوس احیاگر آیین محمدی صلی‏الله‏علیه ‏و‏آله باشند. امروز، روز میلاد مشق دانایی است؛ روز تحریر حکمت و شکفتن معرفت.

کدام معلمی را می ‏توان نام برد که به اندازه تو، تربیت یافته مکتب عترت داشته باشد؟کدام فقیه است که خوشه‏ چین خرمن حدیث تو نیست؟

ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)، اینک گروه مالی توسعه تعاون نوزدهمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

اخبار سیاسی و اقتصادی

• آقای دکتر شریعتمداری وزیر جدید کار به مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی دستور داد طی 7 روز نسبت به حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره 1200 نفره شرکت‌های تابعه اقدام کنند.محمد شریعتمداری در نامه ای به مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی دستور داد طی 7 روز نسبت به حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره 1200 نفره شرکت‌های تابعه اقدام و استعفای مدیران از هیات مدیره شرکت‌های تابعه را اجرایی کنند.

• سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه رانندگی شده بودند پنجشنبه گذشته، 24 آبان علیرغم تلاش پزشکان در بیمارستان فوت شدند.

• با حکم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آقای محسنی بندپی سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد.

• اعضای شورای شهر تهران در جلسه هفته گذشته از میان دو گزینه نهایی عباس آخوندی و پیروز حناچی، شهردار جدید را انتخاب کردند.در این رویداد، آخوندی 10 رأی و حناچی 11 رأی را کسب کردند تا حناچی شهردار جدید تهران معرفی شود. حناچی متولد ۱۳۴۳ تهران است و در دو عرصه دانشگاهی و دولتی سابقه فعالیت اجرایی دارد. قائم مقامی ریاست دانشکده هنر‌های زیبا تهران (۱۳۷۲–۱۳۷۴)، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تهران (۱۳۷۸–۱۳۷۹)، مشاور رئیس دانشگاه تهران (۱۳۸۰–۱۳۸۴)، رئیس مؤسسه پژوهشی فرهنگ و هنر دانشگاه تهران و مدیریت گروه مرمت ابنیه و بافت دانشکده معماری دانشگاه تهران از سوابق اجرایی وی در دانشگاه بوده‌است.در فعالیت‌های دولتی نیز مشاور وزیر مسکن و شهرسازی (۱۳۸۴–۱۳۸۸)، معاونت معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی در دولت‌های اصلاحات و اعدال سابقه ریاست مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی مشاهده می شود. وی مهر سال گذشته معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران منصوب شده بود.

• طبق اعلام وزارت صنعت، تولید انواع خودرو در ماه گذشته با کاهش ۳۹.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.وزارت صنعت اعلام کرد تولید انواع خودرو در مهرماه به ۸۳ هزار و ۲۷ دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۱۳۷ هزار و ۹۱۴ دستگاه، ۳۹.۸ درصد کاهش نشان می دهد.همچنین آمار هفت ماهه تولید انواع خودرو با کاهش ۱۹.۵ درصدی از ۸۲۴ هزار و ۶۰۱ دستگاه سال گذشته به ۶۶۳ هزار و ۴۵۱ دستگاه رسیده است.اما انواع ون، مینی‌بوس و میدل‌باس با تولید ۱۷۷ دستگاه نسبت به تولید ۳۸ دستگاه ، افزایش تولید ۳۶۵.۸ درصدی دارد و انواع مینی‌بوس و میدل‌باس نیز با تولید ۱۶۸دستگاه در مهر سال جاری نسبت به ۷۵ دستگاه در مدت مشابه سال گذشته، رشد تولید ۱۲۴ درصدی را تجربه کرده است.

• شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به منظور جلوگیری از قاچاق بنزین، خودروها و موتورسیکلت‌ها، از تاریخی متعاقباً اعلام خواهد شد، تنها با استفاده از کارت سوخت انجام شود.مالکان خودروها و موتورسیکلت‌ها کارت سوخت را گم کرده‌اند، باید از ۳ تا ۲۴ آذر ۹۷ نسبت به ثبت درخواست برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند. به منظور تسهیل در دریافت کارت سوخت جدید، امکان دسترسی به سامانه ثبت مشخصات از طریق اینترنت یا تماس تلفنی فراهم شده است. نحوه دسترسی و اقدام، از طریق رسانه‌های عمومی و رادیو و تلویزیون به اطلاع مردم می‌رسد و هیچ مبلغی از متقاضیان توسط شرکت ملی پخش دریافت نخواهد شد.بر اساس این گزارش استفاده از کارت سوخت به معنای سهمیه‌بندی و افزایش نرخ سوخت نیست، از زمان فراهم شدن امکان تحویل سوخت با کارت برای عموم دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌ها فراهم خواهد شد.

• بنابر پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و تائید رئیس جمهور، علی طیب نیا به عضویت شورای پول و اعتبار درآمد.پیش ازاین مسعود نیلی این سمت را بر عهده داشت که اخیرا استعفا داده است.

• فدریکا موگرینی قبل از آغاز نشست وزرای خارجه این اتحادیه درباره اقدامات کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی کانال ویژه تسهیل مبادلات مالی با ایران گفت: تلاش‌ها برای راه‌اندازی این فرایند در جریان است، نمی‌توان تاریخی برای آن مشخص کرد اما این ساختار به زودی راه‌اندازی می‌شود.وی در خصوص اینکه آیا در جلسه امروز درباره ادعاهای دانمارک علیه ایران هم بحث خواهد شد،گفت: درباره این موضوع در روزی که ادعاهای دانمارک مطرح شده با وزیر خارجه این کشور صحبت کرده است.با مقام‌های ایرانی به صراحت درباره مسائل مربوط به امنیت اروپا گفت‌وگو می‌کنم.ادعاهای دانمارک مهم است اما باید بین این موضوع و توافق هسته‌ای برجام تمایز قائل شد.اتحادیه اروپا کاملاً از این توافق حمایت می‌کند.

• وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای اعلام کرد : سربازان گمنام امام زمان یکی از بزرگترین شبکه های دلالی و اخلالگر محصولات پتروشیمی را متلاشی کردند.این شبکه غیرقانونی به صورت سراسری به ویژه در استان های تهران، خراسان رضوی، گیلان، قم، مازندران، گلستان، کهکیلویه و بویراحمد و قزوین فعالیت داشتند و درصدد ایجاد تقاضای کاذب در بازار بودند.حجم تخلفات مالی این شبکه حدود 500 میلیارد تومان برآورد شده که با تلاش بی وقفه سربازان گمنام امام زمان علاوه بر کشف 10 هزار تن محصولات پتروشیمی، 14 نفر از عوامل اصلی این شبکه دستگیر و به دستگاه قضایی معرفی شدند.با اقدامات اخلالگران و دلالان، بازار مواد پتروشیمی در ماه های اخیر ملتهب شد و نرخ محصولات صنایع غذایی و نساجی رشد پنج برابری داشت که با اقدامات این وزارتخانه اکنون شاهد روند کاهشی قیمت ها در این بازار هستیم و همچنان ادامه دارد.

• رئیس کمیته شهرسازی کمیسیون عمران مجلس پیش بینی کرد قیمت مسکن، مصالح ساختمانی، فولاد و آهن به دو دلیل تا 4 ماه پایانی سال جاری کاهش یابد.فرج الله رجبی درباره وضعیت بازار مسکن با اشاره به رکود تورمی بازار مسکن و کاهش معاملات حوزه املاک، کاهش قیمت مسکن تا پایان سال 97 را پیش بینی و به خانه ملت گفت: این کاهش قیمت به دو دلیل افت ارز و اثرات روانی آن رخ خواهد داد. از طرف دیگربا کاهش نرخ ارز، قیمت مصالح ساختمانی و فولاد و آهن آلات ساختمانی نیز کاهش محسوسی می یابد.وی ادامه داد: بازار مسکن نسبت به بازارهای دیگر مقاوم تر بوده و از تلاطمات اقتصادی بسیار دیرتر تأثیر می پذیرد. ،بنابراین کاهش نرخ ارز طبعا نباید در ماه های آینده نشان دهد، اما در این رابطه فضای روانی جامعه و اثرات آن بر بازار مسکن قابل توجه است. از این رو یکی از عوامل مهم کاهش قیمت مسکن در ماه های پایانی سال ، موج روانی کاهش قیمت خواهد بود.نمی توان میزان کاهش قیمت مسکن را اعلام کرد و نیازمند مجموعه اقدامات کارشناسی است اما با روند فعلی، قیمت مسکن کاهش خواهد داشت. مسئولان حوزه مسکن برای تداوم کاهش قیمت ملک باید در راستای تولید و عرضه مسکن حرکت کنند.رجبی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل کاهش قیمت مسکن، رکود تورمی بازار ملک است. امیدوارم وضعیت رکودی مسکن تداوم نداشته باشد و قیمت ملک به واسطه رونق بازار مسکن و نه به خاطر رکود تورمی کاهش داشته باشد.

• درپی اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و تحولات هفته گذشته در وزارت نفت که با تفویض اختیار مدیران عامل شرکت های ملی نفت ، ملی گاز و ملی صنایع پتروشیمی به معاونین همراه بود، فارس اعلام کرد بیژن زنگنه تصمیم نهایی را برای معرفی مدیران جدید این سه شرکت گرفته است .به این ترتیب ، مسعود کرباسیان وزیر سابق اقتصاد ، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خواهد شد .همچنین محسن دلاویز (مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت) مدیرعامل شرکت ملی گاز و فرناز علوی ( مدیر برنامه ریزی و توسعه ملی صنایع پتروشیمی) مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهند شد.علی کاردر مدیرعامل بازنشسته شرکت ملی نفت ایران هم ریاست صندوق بازنشستگی صنعت نفت را عهده دار می شود.

• سحرگاه 23 آبان وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و همدست وی به جرم افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه در زندان اعدام شدند.در این رابطه دادستانی تهران جزئیات حکم این دو را منتشر و اعلام کرد: در این پرونده بر اساس گزارش بهمن 96 بانک مرکزی و سپس با گزارشات وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی، تعدادى از عوامل مهم و موثر در اخلال ارزى و تلاطم بازار از جمله دو مجرم فوق شناسایى و دستگیر شدند.

• معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت‌های مثبت هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان در طول دو سال اخیر گفت: این صندوق اقدامات مناسبی در زمینه رفع مسائل بانک سرمایه، ورود شرکت‌های تابعه به بورس، سرمایه‌گذاری‌های جدید و پایدار انجام داده است.علی الهیار ترکمن، در جمع مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره موسسه و شرکت‌های تابعه در حالی که وظیفه صندوق ذخیره فرهنگیان را بسیار خطیر دانست، افزود: معلمان با امید به سودآوری برای آتیه خود، اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق کرده‌اند و این مساله با تلاش و پشتکار مدیران حاضر در این نهاد اقتصادی، تحقق می‌یابد. نایب رئیس هیات امنای موسسه با اشاره به لزوم تعامل هرچه بیشتر موسسه و وزارتخانه افزود: وزارت آموزش و پرورش ظرفیت‌های فراوانی دارد که شرکت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان می‌توانند با بهره‌گیری از آنها، ضمن ارائه خدمات شایسته به این وزارتخانه، از سود مناسبی برخوردار شوند که در نهایت به فرهنگیان باز‌می‌گردد. وی تصریح کرد: می‌توانیم طرح مشترکی بین آموزش و پرورش و صندوق ذخیره برای ارتقای رفاه فرهنگیان ایجاد کنیم.الهیار ترکمن همچنین وضعیت فعلی موسسه و چشم‌انداز سودآوری و سرمایه‌گذاری صندوق را مایه امیدواری فرهنگیان عضو دانست و یادآور شد اقدامات بسیار مناسبی در جهت سودآوری پایدار و اعتمادسازی از سوی صندوق صورت گرفته است.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• در گزارشی منتشر شده از سوی بانک مرکزی اعلام شد بدهی بانک‌ها و موسسات خصوصی به بانک مرکزی در یکسال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته که این مساله با انتقاد جدی رئیس کل بانک مرکزی از مدیران بانکها مواجه شده است. حجم کل بدهی‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در شهریور سال جاری به ۱۵۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان رسید، در مقایسه با شهریور ۹۶ معادل ۳۷.۳ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۴.۱ درصد رشد داشته است.از این میزان ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی بانک‌های تجاری است و نسبت به شهریور ۹۶، بیش از ۶۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۱۳.۵ درصد افت داشت و بیانگر حرکت این بانک‌ها به سمت انضباط مالی بیشتر است.بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی در شهریور سال جاری ۴۵ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان بود، ۵.۹ درصد نسبت به شهریور سال گذشته و ۳.۹ درصد نسبت به اسفندماه سال ۹۶ کاهش داشته است و بیانگر اقدامات انجام شده این بانک‌ها در جهت اهداف تعیین شده بوده است.آمارها نشان می‌دهد عمده‌ترین دلیل افزایش بدهی سیستم بانکی ناشی از اضافه برداشت بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری است. حجم بدهی این بانک‌ها و موسسات در شهریور به ۱۰۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان رسید، افزایش ۱۰۰.۱ درصدی در مقایسه با شهریورماه سال گذشته داشته است. همچنین حجم بدهی این بانک‌ها و موسسات نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲۶.۲ درصد افزایش داشته است.

• بانک مرکزی با انتشار بخشنامه ایی، دستورالعمل نحوه‌ بازگشت ارز صادرکنندگان در سه گروه و شامل صادرات سالانه یک تا بیش از ۱۰ میلیون یورو را ابلاغ کرد.در این بخشنامه تمام صادرکنندگان مکلف به ارایه تعهد برگشت ارز هستند و بانک مرکزی مکلف است صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تامین ارز کند که نحوه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانک باشد.

متن بخشنامه :

در اجرای بند"1" مصوبه شماره 97405 مورخ 97.07.23 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و حسب تصمیمات کمیته بند"2" مصوبه یادشده از یک سو و در راستای تسهیل اجرای دستورالعمل شماره 97.210782 مورخ 97.06.20 از سوی دیگر،بدینوسیله "نحوه‌ی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی کشور" به شرح زیر ابلاغ می‌شود:

- کلیه صادرکنندگان کالا و خدمات مکلف به ارائه تعهد بابت برگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی کشور می‌باشند.

- بانک مرکزی مکلف است صرفاً برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تخصیص و تأمین ارز نماید که نحوه بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی کشور مطابق ساختار ذیل مشخص باشد.

- بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها تا یک میلیون یورو، بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا ده میلیون یورو و بیش از ده میلیون یورو به شرح ذیل باشد:

الف) تا یک میلیون یورو

• از فروش ارز در "سامانه نیما" معاف است.

• در ازای واردات کالا و خدمات مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید (واردات در مقابل صادرات خود).

• به صورت مستقیم جهت واردات کالا با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به واردکنندگان دیگر پس از ثبت سفارش واگذار نماید (واردات در مقابل صادرات غیر).

• به صورت حواله یا اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا)" عرضه نماید.

ب) بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو

• مکلف‌اند 50 درصد ارز صادراتی را به "سامانه نیما" واگذار نماید.

تبصره: تا سقف یک میلیون از فروش ارز در "سامانه نیما" معاف است.

• مابقی ارز را می‌باید به طرق زیر به چرخه اقتصاد بازگردانند:

• در ازای واردات کالا و خدمات مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید (واردات در مقابل صادرات خود).

• به صورت مستقیم جهت واردات کالا با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به واردکنندگان دیگر پس از ثبت سفارش واگذار نماید (واردات در مقابل صادرات غیر).

• به صورت حواله یا اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا)" عرضه نماید.

ج) بیش از سه میلیون یورو تا ده میلیون یورو

• مکلف‌اند 70 درصد ارز صادراتی را در "سامانه نیما" عرضه نماید.

تبصره: تا سقف یک میلیون از فروش ارز در "سامانه نیما" معاف است.

• مابقی ارز را بایستی به طرق زیر به چرخه اقتصاد بازگرداند:

• در ازای واردات کالا و خدمات و هزینه‌های بازاریابی مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید (واردات در مقابل صادرات خود).

د) بیش از ده میلیون یورو

• مکلفند 90 درصد ارز صادراتی را در "سامانه نیما" عرضه نماید.

تبصره: تا سقف یک میلیون از فروش ارز در "سامانه نیما" معاف است.

• مابقی ارز را بایستی به طریق زیر به چرخه اقتصاد بازگردانند:

• در ازای واردات کالا و خدمات و هزینه‌های بازاریابی مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده نماید.

تبصره: فروش در "سامانه نیما" بیش از درصد مشخص شده در هر یک از سه دسته فوق، امکان‌پذیر است.

• متقاضیان ارز از این پس باید ضمن ارایه مدارک هویتی کارت ملی و کارت بانکی، سیم‌کارت شخصی را هم اعلام کنند. طی روزهای گذشته تغییراتی در فروش ارز صرافی‌ها رخ داده که متقاضیان باید حتما آن را رعایت کنند تا قادر به خرید باشند. به این ترتیب ، هر متقاضی در مراجعه به صرافی‌های عامل بانک مرکزی ، باید کارت ملی، کارت بانکی و سیم‌کارت شخصی را ارایه دهد.در این رابطه یکی از صرافان گفت: خریدار باید مدارک کامل هویتی را ارایه دهد تا مشخص شود با کارت ملی دیگران اقدام به خرید ارز نکرده و متقاضی واقعی است. هدف از این اقدام ، نظارت و جلوگیری از تقاضاهای کاذب و شناسایی خریداران واقعی است.طبق بررسی میدانی از صرافان فردوسی مشخص شد میزان مجاز خرید ارز در سامانه سنا دو هزار یورو بوده و اجازه ثبت خرید اسکناس بیش از این مقدار یا معادل آن در سرفصل سایر برای هر کارت ملی در هر سال داده نمی‌شود.این سقف سال پیش ۵۰۰۰ یورو بود.برخی صرافان می‌گویند این موضوع با سرفصل ارز همراه مسافر متفاوت است.ضمن اینکه سقف مجاز برای خرید ارز توسط هر مسافر با ارایه مدارک کافی نیز ۵ هزار یورو است.

• سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گزارش‌های اخیر مبنی بر درخواست لغو تحریم های ایران در ازای خروج این کشور از سوریه را تکذیب کرد. ریابکوف در گفت‌وگو با خبرنگاران تأکید کرد، روسیه هیچ پیشنهادی به رژیم صهیونیستی و آمریکا مبنی بر لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در ازای خروج این کشور از سوریه نداده است. بر اساس این گزارش، هفته گذشته، گزارش‌هایی منتشر شد که مدعی بود «روسیه ظاهرا از اسرائیل و آمریکا درخواست کرده تحریم‌های یکجانبه را لغو کنند تا نیروهای ایران از سوریه خارج شوند». معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «در خصوص این جنبه خاص لغو تحریم‌ها در ازای اقدام خاصی، من نمی‌توانم این موضوع را تأیید کنم شاید طرح‌های نزدیکی مد نظر بوده باشد اما چنین طرحی اصلا مطرح نشده است. و حتی آن طرح‌ها نیز اصلا ارائه نشده است». ریابکوف علاوه بر این تأکید کرد که روسیه در حال مشورت با اتحادیه اروپا در خصوص ایجاد سازوکاری برای حفاظت از شرکت‌هایی است که تعاملات تجاری با ایران دارند. طبق اعلام معاون وزیر خارجه روسیه، شرکای اروپایی هنوز موفق نشده‌اند، «به طرح بهینه برای سازماندهی این ساز و کار و ثبت قانونی آن برسند به همین دلیل این سازوکار به موازات بازگشت مجدد تحریم‌های ضدایرانی آمریکا در تاریخ 5 نوامبر اجرایی نشده است».

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

جلسه تودیع و معارفه فرمانده پایگاه بسیج شهید رجائی بانک توسعه تعاون با حضور مدیرعامل و اعضا هیئت‌مدیره و برخی مدیران ستادی و فرمانده پایگاه مقاومت بسیج وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. آقای مهدیان مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون در این جلسه ضمن تأکید بر مقام والای بسیج با اشاره به نقش‌های اجتماعی و انقلابی این نهاد مردمی خاطرنشان کرد: ارزش و اهمیت بسیج بر کسی پوشیده نیست و همیشه و در هر زمان در مواقع حساس بسیج با هوشیاری و بیداری درصحنه حاضر می‌باشد. وی نقش بسیج را بسیار مهم دانست و افزود: دیدگاه بسیج بر اساس عشق به خدمت‌رسانی به مردم شکل‌گرفته و بر همین اساس جامعه امروز با حضور بسیجیان به‌عنوان یک نیروی خدمتگزار در جامعه مطرح می‌باشد. شایان‌ذکر است سید محمد میرابی فرمانده پایگاه مقاومت بسیج وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی نیز از حمایت‌های همه‌جانبه مدیرعامل و اعضا هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون قدردانی نمود. در پایان این جلسه از زحمات آقای شاهسون فرمانده اسبق پایگاه بسیج شهید رجائی بانک توسعه تعاون با اهدا لوح، تقدیر و حکم انتصاب آقای توکلی به‌عنوان فرمانده جدید این پایگاه ابلاغ گردید.

• پیام تسلیت آقای مهدیان به مناسبت درگذشت آقایان نوربخش و تاج الدین :

انالله و انا الیه راجعون.خبر تلخ سانحه تصادف رانندگی و درگذشت تأثربرانگیز دو خادم مردم بزرگوار و دولت محترم جمهوری اسلامی ایران فضای کشور را غرق ماتم ساخت، عزیزانی که طی دوره مسئولیت‌های خطیر خود لحظه‌ای از هرگونه تلاش برای اعتلای ایران اسلامی فروگذار نکردند. دو همراه خانواده بزرگ و زحمت‌کش کارگری کشور، مرحوم مغفور دکتر سید تقی نوربخش و مرحوم مغفور عبدالرحمن تاج‌الدین، رئیس و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی که طی سفر مأموریت و در بازدید از پروژه‌های استان گلستان در معیت و همراهی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جناب آقای دکتر شریعتمداری درراه خدمت به مردم جان خود را از دست دادند. این‌جانب که طی سال‌های اخیر افتخار همکاری از نزدیک با هر دو عزیز بزرگوار را داشته‌ام در این لحظات سخت ضمن عرض تسلیت و تعزیت از دست رفتن دو خادم صدیق، متعهد و پرتلاش میهن به حضور و ساحت مقام معظم رهبری، مردم بزرگوار و دولت محترم و به‌ویژه خانواده بزرگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی برای آن عزیزان فقید از درگاه خداوند متعال رحمت واسعه و علو درجات و برای خانواده‌ها و بازماندگان داغدار ایشان صبر و اجر مسئلت دارم.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 54 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.آنچنان که از تصاویر مشخص بود قیمت به سقف کانال رسید و منجر به نزول قیمت گردید اکنون بنظر می رسد قیمت 49 دلار حمایت مناسبی برای این کالا باشد.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 6260 دلار)

همانطور که در بولتن های گذشته اشاره شد مس برای عبور از قیمت فعلی، با مقاومت کوتاه مدتی درگیر بوده است با این حال بازار بدون روندی شکل گرفته که برای تشخیص مسیر باید همچنان منتظر بود.

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2570 دلار)

چنانچه تصور می نمودیم قیمت رشد اندکی را تجربه کرد ولیکن با توجه به وجود مقاومتهایی که اشاره شده بود ریزش اتفاق افتاد. با این حال بازار بدون روندی شکل گرفته که برای تشخیص مسیر باید همچنان منتظر بود.

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1210 دلار)

• در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که تا چندی قبل در کف این کانال قرار داشت و با شکست این سطح وارد روند نزولی گردید.برای شناخت روند بهتر است منتظر گذشت زمان شویم.

روند شاخص کل بورس اوراق بهادار:
شاخص کل :

در شماره گذشته در خصوص اینکه شاخص احتمالا نوسان خاصی نخواهد داشت صحبت شد. با نگاهی به انتهای روند شاخص مشخص شد روند نزولی روی سقف و روند صعودی در کف در حال تلاقی بودند در ادامه شکست ضلع پایین اتفاق افتاد و منجر به کاهش 10هزارواحدی شاخص شد.لازم به ذکر است شاخص همچنان پایین تر از منحنی میانگین 60 روزه خود در حال معامله است و تا به بالای آن نرسد روند صعودی اصلی شکل نخواهد گرفت با این حال انتظار می رود با توجه به حمایت هایی که در اندیکاتورها (RSI) دیده می شود صعودی به شکل مقطعی (چند روزه) را شاهد باشیم.در خصوص وضعیت کلی شاخص نیز این نکته حائز اهمیت است که عبور از قله قبلی تا حدود 2-3 ماه آینده دشوار بنظر می رسد.

وضعیت بازار سرمایه

• به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های فنی، اجرایی و پژوهشی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی و این کانون در راستای ارتقاء مدیریت و توسعه بازار بدهی بخش عمومی منعقد شد.

• نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: باید اجازه دهیم ایران خودرو و سایپا به صورت خصوصی اداره شوند.اقتصاد دولتی در هیچ کجای دنیا موفق نبوده در ایران نیز موفق نمی‌شود.فریدون احمدی در خصوص هزینه تولید خودروسازان داخلی، به خانه ملت گفت: دولت حدود 18 درصد در سایپا و ایران‌ خودرو سهم دارد اما آنها را اداره می‌کند و تغییر هرساله مدیرعامل خودروسازان مشکلات را برطرف نمی‌کند. باید خودروسازی‌ها خصوصی اداره شوند. اقتصاد دولتی در هیچ جای دنیا موفق نبوده در ایران نیز موفق نمی‌شود. مدیران خودروسازی مقصر شرایط موجود نیستند. این صنعت دولتی است و سازو کار آنها خصوص نیست. خودروسازان در مقایسه با بخش خصوص دارای بهره‌وری پایین‌تری هستند و زیان بیشتری دارند. هزینه تولید خودروسازان با ساختار دولتی به دلایل مختلف از جمله انباشت نیرو و کاهش بهره‌وری، زیاد است. احمدی ادامه داد: قیمت‌های موجود در حاشیه بازار و قیمت‌های تحملی بر خودروسازان همخوانی ندارند، باید از ابتدای سال همزمان با تغییر نرخ ارز اجازه تعدیل قیمت‌ها داده می‌شد. با توجه به شرایط و عدم افزایش قیمت‌ خودرو در سال جاری دو خودروساز حدود 5 هزار میلیارد زیان می‌بینند، راه حل جلوگیری از خسارت و زیان‌دهی خودروسازان در سیاست‌گذاری است و دولت باید از تصدی‌گری آنها دست بردارد.

• مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به سود بسیار خوب شرکت در۶ ماه نخست سال، از بهبود وضعیت اقتصادی شرکت حفاری شمال در ماه‌های آتی خبر داد. حمیدرضا گلپایگانی مدیرعامل این شرکت، ضمن اعلام خبر فوق و با اشاره به این نکته که اصلاح زیر‌ساخت‌ها از مهم‌ترین موضوعات برای یک شرکت است.مدیرعامل شرکت حفاری شمال گفت: خوشبختانه با رایزنی‌های صورت گرفته، شرکت در حال مذاکره برای فروش ساختمان مرکزی است و پول فروش این ساختمان به‌طور کامل صرف تسویه بخشی از بدهی با بانک خواهد شد تا ضمن تعدیل بدهی، نرخ بهره نیز به عددی معقول کاهش یابد. یقین دارم با فروش ساختمان و پرداخت بخشی از بدهی به بانک، این شرکت رونق و جان دوباره‌ای خواهد گرفت. وی ادامه داد: همچنین دکل شرکت حفاری شمال در حوزه برون‌مرزی دریای خزر، در مرحله انعقاد قرارداد برای تمدید آن است و به زودی فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

• شرکت پالایش نفت بندرعباس با انتشار اطلاعیه ای در شبکه کدال از افتتاح پروژه نفت گاز یورو4 در این شرکت خبر داد. شرکت پالایش نفت بندرعباس با انتشار اطلاعیه ای در شبکه کدال از افتتاح پروژه نفت گاز یورو4 در این شرکت خبر داد. زمان شروع این پروژه ابتدای اسفند سال 85 بوده و در تاریخ یکم آذر سال جاری به بهره برداری می رسد."شبندر" در این اطلاعیه آورده است، ظرفیت تولید نفت گاز شرکت قبل از بهره برداری از واحد جدید روزانه به میزان 16هزار و 600 میلیون لیتر، نفت گاز با گوگرد 10 هزارppm بوده که با راه اندازی و بهره برداری این واحد با ظرفیت 8میلیون لیتر در روز تولیدات نفت گاز شرکت به 14میلیون لیتر نفت گاز یورو ۴ با گوگرد ١٠ppm و 2میلیون و 600 لیتر با گوگرد 2هزار و 500 ppm تبدیل شده است.

• معاون بازرگانی ذوب آهن ضمن اشاره به آخرین وضعیت قراردادهای ریل، از مذاکره انعقاد اولین قرارداد فروش ریل صادراتی و زمان تفاهم نهایی با انجمن زغالسنگ خبر داد.نعمت الله محسنی اظهار داشت: 15هزار تن ریل UIC60 " ذوب" فروخته شده و حدود 2هزار تن ریل U33 از قرارداد قبلی در انبارها باقی مانده که منتظر بارگیری و حمل راه آهن هستیم.آخرین قرارداد ذوب آهن فروش 15 هزار تن ریل UIC60 با معاونت امور زیربنایی و زیرساخت راه آهن بوده هرچند که فروش های متفرقه نیز داشته ایم.وی از مذاکره این شرکت فرابورسی برای انعقاد اولین قرارداد فروش ریل صادراتی خبر داد و گفت: صادرات طبق روال معمول در حال انجام است.همچنین تفاهم با انجمن زغال‌سنگ درباره قیمت گذاری این محصول در هفته جاری نهایی می شود و درخصوص تامین کک و زغال برای بلند مدت برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

• بهرام سبحانی که در دهه ۸۰ سکان داری شرکت ذوب آهن را بعهده داشت در این هفته بعنوان رییس هیئت مدیره این شرکت اصفهانی منصوب شد. وی از طرف شرکت صدر تامین و با اکثریت قاطع آرا، بعنوان رئیس هیات مدیره شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان معرفی شده است.

• شنبه گذشته تعداد 615 میلیون معادل 5 درصد از کل سهام شرکت سنگ آهن گهر زمین برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران به روش ثبت سفارش عرضه و به قیمت هر سهم 680 تومان کشف قیمت شد. بر اساس این گزارش ،دوره ثبت سفارش ازساعت 10 و 30 دقیقه امروز آغاز و در ساعت 12 و 30 دقیقه پایان یافت و تمام معامله گران برخط و غیر برخط به صورت همزمان طی دوره ثبت سفارش می‌توانستند اقدام به ورود سفارش خریدکنند. در این عرضه اولیه ، دامنه قیمت در ثبت سفارش از مبلغ 650 تومان تا مبلغ 680 تومان بود و حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی تعداد 6,000 سهم تعیین شده بود.ثبت سفارش با کد گروهی نیز در این عرضه اولیه مجاز ممنوع اعلام شد. به گزارش فارس مدیر عرضه «کگهر» شرکت کارگزاری بانک سپه و متعهد خرید و سقف تعهد تا 50 درصد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه نیز شرکت تأمین سرمایه امید تعیین شده بود.

مقاله اقتصادی برگزیده
مساله‌ای به نام غول نقدینگی
شماره روزنامه: ۴۴۷۱ تاریخ چاپ: 1397.08.23شماره خبر: ۳۴۶۳۵۴۸
دکتر تیمور رحمانی
روزنامه دنیای اقتصاد

در ۵ سال گذشته تدریجا و در یک سال اخیر که تلاطم در بازار دارایی‌ها شدت گرفت، شاید یکی از پراستفاده‌ترین عبارات در محافل و نوشتارهای اقتصادی رشد نقدینگی و هم‌خانواده‌های آن از قبیل غول نقدینگی، نقدینگی سرگردان و امثالهم بوده است. به‌طور مشخص، روی این موضوع نیز بسیار تاکید شده است که دولت یازدهم حجم نقدینگی سه برابر شده است. یعنی از حدود ۵۹۰ هزار میلیارد تومان در انتهای سال ۱۳۹۲ به حدود ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. آیا واقعا در دوره پنج ساله اخیر رشد نقدینگی از نظر نرخ و افزایش، رفتاری متفاوت از گذشته از خود نشان داده و آیا دولت اقدام نامتعارفی انجام داده است که به رشد بالای نقدینگی منجر شده باشد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا به نمودار نرخ رشد نقدینگی در طول کل دوره تاریخی که برای نقدینگی داده وجود دارد، یعنی دوره ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ نگاهی می‌اندازیم. همان‌طور که در نمودار نیز به وضوح دیده می‌شود، بالاترین نرخ رشد نقدینگی در تاریخ ایران مربوط به سال ۱۳۵۳ با نرخ ۵۷ درصد است و سپس در سال ۱۳۵۴ با نرخ ۴۱ درصد و پس از آن در سال ۱۳۵۵ و ۱۳۸۵ هر دو با نرخ ۳۹ درصد و پس از آن در سال ۱۳۵۸ و ۱۳۷۴ با نرخ ۳۸ درصد است؛ درحالی‌که بالاترین نرخ رشد نقدینگی ۵ سال اخیر که البته بخشی از آن نیز به‌دلیل گسترش پوشش آماری بوده مربوط به سال ۱۳۹۳ با نرخ ۳۲ درصد بوده است. بنابراین پنج سال اخیر هیچ کدام از رکوردهای قبلی نرخ رشد نقدینگی را تجربه نکرده است. از سوی دیگر، در کل این دوره تاریخی متوسط ساده نرخ رشد نقدینگی ۶/ ۲۴ درصد بوده و اگر دهه ۱۳۴۰ را کنار بگذاریم که دوره‌ای با ثبات و با نرخ رشد پایین متغیرهای پولی و تورم پایین بوده است، از ابتدای دهه ۱۳۵۰ تاکنون متوسط ساده نرخ رشد نقدینگی ۹/ ۲۶ درصد بوده است. در دوره ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ نیز متوسط نرخ رشد نقدینگی برابر با ۷/ ۲۶ درصد بوده است که اگر گسترش پوشش آماری مرتبط با سال ۱۳۹۳ را کنار بگذاریم نشان‌دهنده این است که متوسط نرخ رشد نقدینگی نیز در این دوره هیچ رفتار نامتعارفی از خود نشان نداده است. اگر روی حدود سه برابر شدن نقدینگی نیز تاکید می‌شود، لازم است اشاره شود که از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۵ نیز نقدینگی بیش از سه برابر شد یا از سال ۱۳۸۱ تا سال ۱۳۸۵ بیش از سه برابر شد و بازهم نشان‌دهنده این موضوع است که رشد نقدینگی در سال‌های اخیر امری بی‌سابقه محسوب نمی‌شود و مشابه وضعیت کنونی در گذشته رخ داده است. لازم به ذکر است که از نظر رشد پایه پولی و رشد حجم پول به‌طور متوسط در پنج سال اخیر نرخ رشد کمتر از کل دوره تاریخی ایران بوده است که برای آن داده وجود دارد. پس نه رشد‌های بالای نقدینگی در پنج سال گذشته در مقایسه با روند تاریخی آن امری غیرعادی بوده و نه حدود اندکی کمتر از سه برابر شدن آن از انتهای سال ۱۳۹۲ تا انتهای سال ۱۳۹۶. اگر چنین است چرا تا این اندازه روی رشد بالای نقدینگی تاکید می‌شود و از غول نقدینگی بحث به میان می‌آید و کجای کار اشکال داشته است؟ هنگامی که دولت یازدهم روی کار آمد تیم اقتصادی دولت به‌صورت یک‌دست به این جمع‌بندی رسید که اولویت اول دولت کاهش و کنترل تورم است که از این نظر تصمیم اشتباهی نگرفتند و ثبات بخشی به اقتصاد بدون کنترل تورم ناممکن است. تیم اقتصادی دولت به‌صورت یک‌دست بر این باور بودند که باید برای کنترل تورم به کنترل پایه پولی پرداخت و اگر قرار است نقدینگی رشد کند نباید از محل پایه پولی باشد، بلکه باید از طریق افزایش ضریب فزاینده خلق نقدینگی باشد و در عمل نیز این جمع‌بندی آنها خود را در کاهش قابل توجه رشد پایه پولی در سال ۱۳۹۳ نشان داد و اینکه در دوره ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ متوسط رشد پایه پولی کمتر از کل دوره تاریخی ایران بوده است. این جمع‌بندی و اقدام نیز بر اساس تحلیل متعارف اقتصاد کلان مبتنی بر هدف‌گذاری کل‌های پولی انجام شد و بنابراین تیم اقتصادی دولت آنچه را که در این شیوه هدف‌گذاری مرسوم و شناخته شده بود انجام داد و اقتصاددانان مخالف دولت نیز نقدی بر این سیاست نداشتند و راه‌حلی غیر از این را نمی‌شناختند که عرضه کنند و اساسا همه تصور می‌کردند که با کنترل پایه پولی تورم به‌صورت موفقیت آمیزی کنترل خواهد شد. به یاد دارم که حدود یک سال قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم مصاحبه‌ای با رابرت لوکاس، برنده جایزه نوبل اقتصاد در ارتباط با تورم در ایران انجام شده بود و ایشان نیز گفته بود چاپ پول را متوقف کنید تا تورم کنترل شود و متوقف کردن یا کاهش چاپ پول نیز همان کنترل پایه پولی است. از این جهت، آنچه در برنامه اقتصادی دولت در پیش گرفته شد توصیه رایج و متداول در شرایط هدف‌گذاری کل‌های پولی بود. به‌عبارتی، همه تصور می‌کردند با کنترل پایه پولی فارغ از شرایط اقتصادی و بانکی موجود تورم کنترل خواهد شد. نویسنده در سال ۱۳۹۳ در چند نوشتاردر نقد این سیاست یادآور شده بود که در شرایط رکودی تاکید بر کنترل پایه پولی و اجازه افزایش دادن به ضریب فزاینده روش مناسبی نیست و اگر هم قرار باشد نگران کنترل تورم باشیم، باید همان‌طور که پولیون تاکید کرده بودند به دنبال کنترل نقدینگی می‌بودیم؛ گرچه نویسنده خود امکان کنترل نقدینگی را هم ضعیف می‌دانست. اما حتی نویسنده نیز با وجود اطلاع از زیان‌بار بودن تاکید بر کنترل پایه پولی و اتکا به افزایش ضریب فزاینده برای رشد نقدینگی که به معنی فشار بر نرخ سود بود، اذعان داشت که راه‌حل ساده‌ای برای حل مشکل رکود در آن زمان وجود نداشت. آنچه مهم است اینکه سیاست پولی تیم اقتصادی دولت مبتنی بر آموزه‌های متداول اقتصاد پولی در کشورهای با هدف‌گذاری کل‌های پولی بود و چون آلترناتیوی وجود نداشت، نتیجه سیاست‌گذاری اگر هم مطلوب نبوده باشد ناشی از انتخاب روش بد از میان چند روش پیشنهادی نبود، بلکه ناشی از نبود راه‌حل برای چنین شرایطی بود. در واقع اگر اقتصاد ایران از سال‌ها قبل از ۱۳۹۳ دچار تنگنای اعتباری و ناترازی در نظام بانکی نشده بود که با ترکیدن حباب بخش مسکن و بورس و کاهش تزریق رانت نفت تشدید شده بود، همان سیاست کنترل پایه پولی به شکل موفقیت‌آمیزی زمینه کاهش پایدار تورم را فراهم می‌ساخت. آنچه پنج سال اخیر را متمایز می‌کرد و تقریبا تمام اقتصاددانان در درون و بیرون از دولت در سال ۱۳۹۳ در درک آن عاجز بودند، همزمان شدن برنامه کنترل پایه پولی با پدیدار شدن ناترازی شدید در نظام بانکی بود که زمینه افزایش شدید نرخ سود اسمی و حقیقی و تشدید ناترازی در نظام بانکی را فراهم ساخت. نرخ سود بالا خود تبدیل به وسیله‌ای برای ایجاد نرخ رشد بالا در نقدینگی به‌دلیل افزوده شدن سود سپرده‌ها به اصل آن شد؛ اما همان نرخ سود بالا که عامل بالا بودن نرخ رشد نقدینگی و بالا بودن ضریب فزاینده خلق نقدینگی بود، در عین حال عاملی برای عدم پدیدار شدن آثار تورمی و قیمتی رشد نقدینگی و نهفته شدن این نیروی تورمی شد. همین موضوع هم سبب شد که تصور شود کنترل پایه پولی موفقیت‌آمیز بوده است؛ اما با تحولات یک سال اخیر و تحریک انتظارات تورمی، این نیروی نهفته تورمی شروع به نمایان شدن کرد و آنچه در ماه‌های اخیر رخ داده است عمدتا ناشی از این تحولات است که هم مستقیما و هم با فراهم ساختن بستر تحریک انتظارات، آثار تورمی آن رشد‌های نقدینگی را بروز داده است. با توجه به اینکه برخلاف دوره‌های گذشته که رشد بالای نقدینگی عمدتا همراه با وفور درآمدهای نفتی و توسل به واردات برای کنترل تورم بوده است، در شرایط کنونی چنین امکانی نه تنها وجود ندارد، بلکه عکس آن وجود دارد؛ به همین دلیل رشدهای بالای نقدینگی سال‌های گذشته که با متوسط تاریخی آن تفاوت نداشته است دارای نیروی تورمی قابل توجه به‌نظر می‌رسد. بنابراین مشکل اصلی که در سال‌های اخیر وجود داشته، رشد نقدینگی ناشی از ناترازی در نظام بانکی بوده و علت ناپایدار بودن سیاست کنترل تورم آن است که در شرایط بی‌ثباتی مالی، چنین سیاستی امکان توفیق ضعیف دارد که در مقاله نویسنده در همایش سیاست‌های پولی و ارزی سال ۱۳۹۶ نیز به آن اشاره شده بود. تحولات برونزای یک سال اخیر نیز سبب شده است آثار تورمی آن رشد‌های نقدینگی بسیار بیش از شرایط متعارف شود. در آن صورت، می‌توان گفت چون هیچ راه‌حلی غیر از کنترل پایه پولی برای کنترل تورم در سال ۱۳۹۳ وجود نداشت، اتخاذ این سیاست بهترین سیاست ممکنی بوده است که آموزه‌های متعارف اقتصاد در اختیار سیاست‌گذاران قرار داده بود و حتی اگر امروز ما آن را کاملا موفق ندانیم، نمی‌توانیم تیم اقتصادی دولت را سرزنش کنیم؛ چون آنچه را انجام داده‌اند که مرسوم و متداول به نظر می‌رسیده و به‌طور مشخص از نظر صرف نرخ رشد کمیت‌های پولی تفاوتی با دوره‌های پیشین وجود نداشته و پیامدهای کنونی شیوه رشد نقدینگی چند سال گذشته نیز از سوی اغلب اقتصاددانان غیرقابل پیش‌بینی بوده است. آنچه بیش از هر چیز از این تجربه آموخته‌ایم و باید بر آن متمرکز شویم، آن است که کنترل و هدف‌گذاری کل‌های پولی و به‌ویژه پایه پولی روش سودمندی برای سیاست‌گذاری پولی نیست و همانند آنچه اکنون در دنیا و حتی کشورهای در حال توسعه‌ای همسطح توسعه ایران متداول است، بهتر است به هدف‌گذاری نرخ سود روی بیاوریم؛ گرچه صرف روی آوردن به هدف‌گذاری نرخ سود به معنی پایان کار نیست. بنابراین اگر بخواهیم شرط لازم برای توفیق در سیاست پولی را داشته باشیم، نیازمند این تغییر نگاه و چارچوپ پولی هستیم و تا زمانی که رویه هدف‌گذاری همانند گذشته تداوم یابد، شانس توفیق در سیاست‌گذاری پولی و در حالت کلی‌‌تر سیاست‌گذاری اقتصاد کلان را نخواهیم داشت؛ گرچه حتی با هدف‌گذاری سود نیز کار سختی در پیش است.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع