بولتن NO.20

 

بولتن خبری - تحلیلی شرکت گروه مالی توسعه تعاون، آذر 1397 ، شماره 20

سخن نخست

در هفته ای که گذشت وین پایتخت اتریش شاهد اجلاس اوپک بود و این اجلاس به منظور کاهش تولید روزانه نفت برگزار گردید که با مدیریت و درایت وزیر نفت و سایر مسئولین کشور، در این شرایط تحریم کشورمان از این کاهش تولید معاف گردید. در کنار این مساله مهم شاهد ایجاد محدودیت های بیشتر از سمت بانک مرکزی در خصوص انتقال وجه بودیم که صرف نظر از بررسی تمامی آثار این موضوع، می تواند به کاهش سرعت جابجایی پول و نهایتا جلوگیری از سفته بازی کمک کند.

در ماهی که گذشت شاهد نزول قیمت سهام در بازار سرمایه بودیم که کاهش نرخ دلار و همچنین کاهش قیمت جهانی کالاها دو عامل اثرگذار بر این مساله بودند. اکنون با اینکه قیمت سهام در اکثر شرکتها به سطوح جذابی رسیده است اما اهالی بازار سرمایه به خوبی می دانند که افزایش در دو پارامتر فوق می تواند منجر به تغییر روند بازار شود.

گروه مالی توسعه تعاون از آبان سال گذشته تا به امروز موفق به تهیه و انتشار بیست شماره بولتن سرمایه گذاری نموده و با یاری خداوند متعال و تلاش همکاران و حمایت مدیران بانک سعی نمود در هر شماره به مرور اتفاقات سیاسی و اقتصادی در سطح جهان و ایران به شکل مختصر بپردازد و با عنایت به اینکه عمده فعالیت این شرکت در حوزه بورس اوراق بهادار می باشد در این بین گاهی نیز به بررسی وضعیت بنیادی و تکنیکال تعدادی از شرکتهای پذیرفته شده در بورس نیز پرداخته شد.

در یکسالگی تهیه و انتشار بولتن سرمایه گذاری از سوی این شرکت ، اینک گروه مالی توسعه تعاون بیستمین شماره بولتن خبری – تحلیلی خود را جهت استفاده مخاطبین محترم ارائه میدهد.

لازم به اشاره است که انتقادات و پیشنهادات شما سروران، روشنی بخش راهیست که در پیش خواهیم داشت.

اخبار سیاسی و اقتصادی

• فدریکا موگرینی پس از نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: انتظار دارم ساز و کاری مالی تا چند هفته آینده و پیش از پایان سال۲۰۱۸ به عنوان راهی برای حفظ و ارتقای دادوستدهای مشروع مستقر شود. وی با بیان اینکه کار به خوبی در حال پیشرفت است، درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک افزود: همگی‌ اعضاء اتفاق نظر داشتند باید سیاست کلی‌ در مقابل ایران را حفظ کنیم. این تصمیم با رغبت شدید نسبت به اجرای کامل برجام آغاز می‌شود.

• تازه‌ترین آمار اقتصادی منتشره از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد نقدینگی در مهرماه، نسبت به ماه قبل با رشد همراه شده است. نقدینگی مهرماه سال جاری 1693 هزار میلیارد تومان شده است که نسبت به مهرماه سال گذشته 20.7 درصد رشد داشته است. نقدینگی در قیاس با اسفند 96 نیز 10.7 درصد رشد داشته است.242 هزار میلیارد تومان از نقدینگی مهر ماه به سهم پول اختصاص دارد که نسبت به مهر سال قبل 47.4 درصد افزایش را نشان میدهد.شبه پول اما سهم بیشتری از نقدینگی را به خود اختصاص داده و به 1450 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال قبل 17.2 درصد رشد داشته است. حجم نقدینگی در پایان شهریورماه سال جاری به 1672 هزار میلیارد تومان رسیده بود و نقدینگی شهریور ٩٧ نسبت به شهریور گذشته معادل 20.3 درصد رشد داشت.

• براساس اسناد قیمتی که توسط رویترز مشاهده شده، ایران نفت سبک را برای ماه ژانویه یک دلار کمتر از ماه قبل عرضه خواهد کرد.ایران همچنین در راستای رقابت با عربستان قیمت نفت را برای ۳ گرید دیگر نفت خام هم برای خریداران آسیایی کاهش داده‌ که باعث شده قیمت نفت خام ایران بزرگترین تخفیف نفتی را در یک دهه گذشته نسبت به نفت عربستان برای سومین ماه پیاپی از ماه نوامبر تاکنون داشته باشد.قیمت نفت خام سبک ایران برای ماه ژانویه ۳۰ سنت ارزان‌تر از نفت خام سبک عربستان است و نفت سنگین ایران حدود ۱.۲۵ دلار کمتر از نفت گرید متوسط عربستان عرضه خواهد شد.نفت خام فروزان ایران هم حدود ۱.۱۰ دلار در بشکه کمتر از نفت عرب‌مدیوم است.

• هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره احتمال فروش نفت خریداری در بورس به مشتریان سنتی شرکت ملی نفت ایران گفت: مشتریان سنتی در حجم های بالا مثلا 300 یا 400 هزار بشکه در روز از ما نفت می خرند.خریداران بزرگ معمولا به سمت فروشنده های مطمئن می‌روند تا حداکثر نیازشان را بتوانند تامین کنند.خادمی افزود: بسیاری از پالایشگاه ها در دنیا هستند که از ما نفت نمی خرند و اگر بخش خصوصی بتواند به این پالایشگاه های کوچک و خصوصی که قابل رصد توسط آمریکا نیستند، بفروشند اتفاق خوبی رخ می دهد ولی متاسفانه کسانی که مخالف عرضه نفت در بورس هستند تاکید دارند که بخش خصوصی قادر به این کار نخواهد بود.

• اسحاق جهانگیری، معاون اول رریس جمهور در نامه ایی به دژپسند و رحمانی درباره تعیین تکلیف خسارت ناشی از دپوی خودروهای وارداتی در گمرکات اعلام کرد نباید تحت تاثیر فضا سازی ها موانع فعالان اقتصادی را برطرف نکنیم. اگر کسی تخلف کرده دستگاه قضایی برخورد می کند و نباید برای کسانی که درچارچوب قوانین و مقررات عمل کرده اند مشکل ایجاد شود.

• حسین عبده تبریزی از اقتصاد دانان کشور درخصوص پیش بینی قیمت ارز گفت: در شرایط فعلی اقتصاد ایران، با توجه به وضعیت شاخص‌های نقدینگی و تورم، بازار ممکن است تحت تاثیر شوک‌های جدید قرار گیرد و دوباره زمینه افزایش قیمت فراهم شود. تعریف از شرایط موجود تبعا نمی‌تواند آن باشد که تعادل‌ها پایدار است. با این حال حداقل تا پایان سال جاری با توجه به شرایطی که در اقتصاد حاکم است و تمهیداتی که بانک مرکزی در نظر گرفته، نرخ ارز در همین دامنه فعلی باقی می‌ماند، بعید می‌دانم قیمت ارز بیش از این افزایش پیدا کند. یعنی به نظر نمی‌رسد افرادی که ارز را به منظور سرمایه‌گذاری خریداری کرده‌اند، تا پایان سال بتوانند از عایدی یا بازدهی بیش از سود بانکی بگیرند.وی افزود: بنابراین، اگر حادثه عجیب و غریبی در اقتصاد ایران رخ ندهد و شوک بزرگی به آن وارد نشود، خیلی دور از ذهن است که قیمت ارز از دامنه فعلی آن فراتر رود و در همین دامنه قیمت ارز تا پایان سال در نوسان خواهد بود. البته تاکید می‌کنم این پیش‌بینی بر این فرض استوار است که اتفاق و شوک غیرقابل پیش‌بینی بر اقتصاد تحمیل نشود.این اقتصاددان با بیان اینکه اکنون مساله‌ای که برای اقتصاد محوری است و به ارز هم مربوط است، کنترل و جلوگیری از ایجاد نقدینگی جدید به سرعت گذشته است،ادامه داد: در حال حاضر، منبع اصلی خلق نقدینگی بانک‌ها هستند و باید سیاستگذار مانع خلق نقدینگی مازاد از این کانال شود. بانک تعهد شرعی و عرفی دارد که فراتر از مقدار درآمد، سود به سپرده‌گذاران پرداخت نکند که خواسته زیادی نیست.عبده تبریزی گفت: اکنون مدت‌هاست اقتصاد ایران وارد مرحله‌ای شده که به خاطر وجود بانک بد و برای زنده نگه داشتن آن بانک‌ها، به بانک‌ها اجازه می‌دهیم سودی بپردازند که عملا کسب نمی‌کنند در حالی که اقتصاد اصولا به بانک بد نیاز ندارد. باید بانک‌های بد را از اقتصاد حذف کرد تا بیش از این برای حفظ آنها هزینه نشود.متاسفانه اقتصاد ایران تا امروز هزینه‌های سنگینی را به این دلیل پرداخت کرده، باید بدانیم که نهایتا تاوان بانک‌ها را بخش آسیب‌پذیر جامعه داده و خواهند داد یا با تحمل تورم‌های سنگین وحشتناک یا از درآمدهای نفت.

اخبار حوزه صنعت بانکداری، ارز و سکه

• علی بختیار، نماینده مجلس با اشاره به سرنوشت مبهم20 میلیارد دلار ارز صادراتی که همچنان تکلیف آن مشخص نشده گفت: تمام پتروشیمی‌ها چه آنهایی که زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس هستند چه پتروشیمی‌های دیگر باید ارز را در سامانه نیما قرار دهند اما به دلیل نیاز به توسعه ، بخشی از ارز را وارد نمی‌کنند. وی افزود: طبق آمار از 27 میلیار دلاری که باید وارد می شد حدود 7 میلیارد آن در سامانه نیما عرضه شده و سرنوشت 20 میلیارد دلار همچنان مشخص نیست . چرا که ساز و کار مناسبی برای برآورد دقیق وجود ندارد. حتی معلوم نیست هر شرکت پتروشیمی به چه طرح‌ها و پروژه هایی برای توسعه نیاز دارد؟این نماینده مجلس ادامه داد: هیچ طرح و سامانه نظارتی برای عملکرد پتروشیمی‌ها وجود ندارد و نمی‌توان امکان‌سنجی کرد پتروشیمی‌ها به چه میزان ارز برای توسعه نیاز دارند. با این حال بعید به نظر می‌رسد که آنها برای توسعه به 20 میلیارد دلار نیاز داشته باشند. به گفته بختیار، شکی نیست که پتروشیمی ها برای توسعه صادرات و تهیه قطعات نیاز به ارز دارند اما باید میزان دقیق این نیاز سنجش و مابقی درآمد ارزی در سامانه نیما عرضه شود.

• ابراهیم محمدولی،رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: قیمت طلا در پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه طلا و جواهر اعلام می‌شود و قصد داریم اطلاع‌رسانی لحظه‌ای شود تا مردم راحت‌تر بتوانند تصمیم‌گیری کنند و اطلاعات اولیه‌ای از قیمت طلا و سکه داشته باشند. وی افزود: صنعت طلا و جواهر دارای پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی نبود که هدف از ایجاد این پایگاه اطلاع مردم از قیمت‌های روزانه و کاهش بار ترافیک است تا اصناف نیز برای اطلاع از پرونده‌های صنفی به این پایگاه ورود کنند و تعامل بهتری با بازار انجام شود.این مقام مسئول درباره اشکالات سایت قبلی گفت: پایگاه قبلی زیر مجموعه اتحادیه نبود، 5 سال پیش این پایگاه تهیه شد که قرار شده بود اطلاعات صنفی به مجموعه صنعت طلا و جواهر ارائه شود اما اطلاعات این پایگاه تبلیغاتی از یک شرکت بود که اکنون تعطیل شده است.محمدولی ادامه داد: پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه فقط قیمت‌ها و اطلاعات صنفی را اعلام می‌کند و هیچ خرید و فروشی در این پایگاه انجام نخواهد شد. در ضمن راهکارها و پیشنهاداتی داده شده تا از خرید و فروش طلا در فضای مجازی جلوگیری شود.وی گفت: خرید و فروش در فضای مجازی و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به نفع مردم و مجموعه اتحادیه طلا و جواهر نیست. از مسئولین تقاضا داریم سایت ها و فضاهای مجازی که خرید و فروش طلا را انجام می‌دهند ببندند. مردم نیز فعلا در فضای مجازی خرید و فروش طلا انجام ندهند.

• علی معقولی، مدیرکل مرکز واردات و مناطق ازاد ویژه اقتصادی با صدور بخشنامه ایی اعلام کرد: طبق مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، هر شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با رعایت مقررات بانک مرکزی به هر میزان اسکناس ارز وارد کند و هیچ یک از دستگاه‌ های امنیتی و انتظامی و گمرک، حق ممانعت ندارند.هرگونه ممانعت، تخلف اداری محسوب می‌شود و فرد متخلف، در صورت محکومیت، بار اول به انفصال موقت به مدت شش ماه و در صورت تکرار به مجازات‌ های بالاتر محکوم می‌شود.

• غلامحسین تقی نتاج، مدیرعامل بانک قوامین با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای کنترل سقف تراکنش‌های کارتخوان‌های بانکی، از آغاز اعمال محدودیت تراکنش‌‌های پوزی از هفته گذشته خبر داد و به فارس گفت: براساس این برنامه، سقف روزانه تراکنش پوزی یک کارت 50 میلیون و برای هر شماره ملی حداکثر 100 میلیون تومان است. وی افزود: هر فرد با هر تعداد کارت عابر بانک ، می تواند روزانه تا 100 میلیون تومان تراکنش داشته باشد.

• با حکم محمود واعظی رئیس هیئت امنای مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، محمد نهاوندیان جانشین مسعود نیلی در این مؤسسه شد.این مؤسسه مجموعه‌ای وابسته به نهاد ریاست جمهوری به‌عنوان یکی از نهادهای تصمیم‌ساز در دولت به‌شمار می‌رود.

• وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به رویکرد نظام اقتصادی کشور مبنی بر مردمی سازی اقتصاد، نقش شرکت‌های تعاونی سهامی عام فراگیر و جدید را در دستیابی به این هدف حائز اهمیت دانست. فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش عصرگاهی سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا اقیانوسیه ضمن بیان مطلب فوق گفت: رویکردی جامع و خردمندانه در تدوین برنامه‌های راهبردی و توسعه‌ای کشور وجود داشته و علاوه بر نگاه اقتصاد ملی، جنبه‌های اقتصاد دانش‌بنیان و بومی‌سازی فناوری‌ها و همچنین تعامل موثر با کشورها لحاظ گردیده است، همچنین اهمیت زیادی به مردمی نمودن اقتصاد در نظر گرفته‌شده و شرکت‌های تعاونی سهامی عام فراگیر از ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای نیل به این هدف برخوردارند. وی همچنین عضویت اتاق تعاون ایران در اتحادیه بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه را فرصتی مغتنم برای شکوفایی بیشتر بخش تعاون در ایران دانست و افزود: بخش تعاون برای رسیدن به سهم واقعی در اقتصاد، همت و اراده و داشته‌های خود را برای نقش‌آفرینی بیشتر در حوزه‌های اقتصادی تجهیز نموده و ظرفیت‌های خود را در به عهده گرفتن مسئولیت شرکت‌های در حال واگذاری نشان دهد. وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین تنظیم قواعد برای رعایت جنبه عدالت محوری در واگذاری‌ها را حائز اهمیت دانست و در این رابطه خاطرنشان کرد: دامنه مناسب میان سهامداران شرکت‌های تعاونی تعریف گردیده و سازوکار مناسبی برای حق رأی سهامداران تدبیر گردد.

اخبار حوزه بانک توسعه تعاون

• آقای مهدیان رئیس هیئت‌ مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در جلسه ارزیابی عملکرد بانک با اشاره به رویکرد اصلی بانک در ارائه تسهیلات خاطرنشان کرد: بانک توسعه تعاون به‌عنوان یکی از بانک‌های عامل در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، همواره سعی بر اتخاذ تمهیدات لازم در راستای تسهیل فرآیند اجرای طرح نموده تا ضمن تسریع درروند تخصیص منابع در نظر گرفته‌شده و بهره‌مندی متقاضیان واجد شرایط از تسهیلات موردنظر زمینه رفع بیکاری، کاهش بی‌عدالتی، توسعه و ایجاد اشتغال جدید و پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی همگام باسیاست‌های دولت تدبیر و امید را فراهم نماید. رئیس هیئت‌ مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در همین رابطه افزود: تمهیدات گوناگونی برای روان‌سازی و تسریع در تعیین تکلیف درخواست‌های ارسال‌شده به بانک صورت گرفته که ازجمله آن‌ها می‌توان به تشکیل کارگروه اشتغال ستادی با حضور مشاوران مدیرعامل و برخی از مدیران ستادی و همچنین تشکیل کمیته فنی از نمایندگان مدیریت‌های ستادی مرتبط، افزایش حدود اختیارات ارکان اعتباری مدیریت‌های شعب استان،کاهش سهم آورده متقاضیان و ایجاد تمهیدات لازم در راستای امکان ارائه مرحله‌ای سهم آورده متقاضیان.تفاهم با نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران جهت اعطای تسهیلات به مددجویان معرفی‌شده از سوی نهادهای مربوطه اشاره نمود. وی با اشاره به اینکه این بانک بالاترین عملکرد اعطای تسهیلات در میان سایر موسسات عامل طرح را به خود اختصاص داده است گفت: از سهمیه ابلاغی تاکنون تعداد 10721 فقره درخواست مجموعاً به مبلغ 12.000 میلیارد ریال با پتانسیل اشتغال‌زایی 27.498 نفر در شرایط انعقاد قرارداد بوده که از این میزان مبلغ 9.430 میلیارد ریال کاملاً پرداخت‌شده است؛ که نسبت تسهیلات منعقده به سهمیه اعلامی 121 درصد تحقق برنامه صورت پذیرفته است. مهدیان همچنین در حوزه اشتغال فراگیر عملکرد بانک توسعه تعاون را مطلوب ارزیابی نموده به‌گونه‌ای که این بانک به‌عنوان یکی از موسسات عامل با بیشترین میزان پرداخت تسهیلات از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طبقه‌بندی گردیده است. رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در خصوص رسیدگی به درخواست‌های معرفی‌شدگان از سوی نهادهای حمایتی به‌ویژه کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و ایثارگران در چارچوب قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری اظهار داشت: این موضوع با جدیت در حال پیگیری می‌باشد که تاکنون، تعداد 1210 فقره درخواست مجموعاً به مبلغ 675 میلیارد ریال مصوب گردیده که از این میان قراردادهای تسهیلاتی مربوط به تعداد 906 فقره درخواست مجموعاً به مبلغ 462 میلیارد ریال منعقد گردیده است.

• طی سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان سمنان و نشست مشترک با فعالان اقتصادی در جلسه توسعه و مدیریت استان، آقای مهدیان مدیرعامل و رئیس هیئت ‌مدیره بانک توسعه تعاون ضمن حضور در نشست فوق، تفاهم‌نامه‌ای را با استاندار سمنان منعقد کرد، در تفاهم‌نامه مزبور مقرر گردید بانک توسعه تعاون نسبت به پذیرش طرح‌هایی که دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی در استان می‌باشند از محل اعتبارات واگذارشده توسط صندوق توسعه ملی تسهیلات اعتباری پرداخت نماید ، شایان‌ذکر است که در این سفر ریاست هیئت ‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعبه مرکزی این بانک در استان سمنان بازدید به عمل آورد. آقای مهدیان در این بازدید ضمن تأکید بر ضرورت درک صحیح از نیازهای متقاضیان و خدمات‌رسانی با رویکرد بر تسریع و دقت برای توسعه فعالیت و کمک به ایجاد اشتغال و حفظ اشتغال موجود و افزایش سطح خدمات و تولیدات تشکل‌های تعاونی گفت: انتظار بر این است مجموعه همکاران این استان به‌ویژه شعبه مرکزی در شنیدن صدای مشتریان و تبدیل صدای مشتریان به خدمت، نهایت سعی و تلاش را از خود بروز دهند. ذکر این نکته ضروری است در حال حاضر استان سمنان دارای 7 شعبه می‌باشد که شعب مذکور طی سال جاری مبلغی بالغ‌بر 900 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان بخش تعاون پرداخت کرده است و در همین راستا میزان تسهیلات پرداختی به طرح‌های ملی اشتغال روستایی و عشایری در استان سمنان مبلغی بالغ‌بر 270 میلیارد ریال بوده که با پرداخت این مبلغ به میزان بالاتر از 100% برنامه ابلاغی محقق شده است. شایان‌ذکر است بر این اساس مدیریت شعب این استان به‌واسطه عملکرد و خدمات در بخش اشتغال روستایی و عشایری موردتقدیر از سوی استاندار سمنان قرار گرفت.

• محمد کبیری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست تخصصی اتحادیه‌های سراسری شرکت‌های تعاونی به میزبانی بانک توسعه تعاون گفت: بانک توسعه تعاون اقدامات مثبتی را در ارائه خدمات بانکی و توسعه‌ای به تعاونی‌ها ارائه نموده است و تقویت این بانک موجب می‌شود حجم ارائه خدمات به اتحادیه‌های سراسری و تعاونی‌ها در ارکان مختلف اقتصادی افزایش یابد. معاون امور تعاون وزارت تعاون، بانک توسعه تعاون را بازوی اصلی بخش تعاون یادکرد و دراین‌باره گفت: افزایش سرمایه بانک ضروری است و بی‌تردید بالا بردن و ارتقاء توان تسهیلات دهی این بانک منتج به ارتقاء و توسعه بخش تعاون در اقتصاد ملی می‌شود و دراین‌باره خاطرنشان ساخت برای تحقق این امر مهم به جد از مبادی دولت و مجلس موضوع را پیگیری خواهیم نمود. کبیری تصریح نمود: اتحادیه‌های سراسری به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی مطرح هستند و این قابلیت رادارند با هدایت تعاونی‌ها و اعضای مردمی آن‌ها به سمت این بانک توسعه‌ای و تخصصی متعلق به بخش تعاون، موجبات ارتقاء تعامل دوسویه و دستیابی به اهداف توسعه‌ای و اشتغال‌زایی را بهتر فراهم آورند. وی توانایی نقش‌آفرینی تعاون در میادین متنوع اقتصادی را بسیار متعالی دانست و خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها از مزیت سرمایه اجتماعی به نام مردم برخوردار هستند و باید با اعتلای نشان «تعاون» شاهد حضور فعال تعاونی‌ها در ارائه راهکار برای کمک به رفع چالش‌های اقتصادی به دولتمردان باشیم. کبیری نقش دولت در قبال «تعاون» را به‌عنوان تسهیل گر، ناظر و سیاست گزار تلقی نمود و به اتاق تعاون، بانک توسعه تعاون و اتحادیه‌های سراسری شرکت‌های تعاونی اعلام نمود فعالانه در میدان حاضر باشند و تعاون را به سهم واقعی 25 درصد در اقتصاد برسانند.

• چهارمین همایش مالی اسلامی به همت انجمن مالی اسلامی با مشارکت بانک توسعه تعاون و تعدادی از موسسات مالی و با حضور مقامات و صاحب‌نظران حوزه‌های پولی و مالی صبح دیروز در دانشگاه الزهرا (س) برگزار گردید. در این مراسم آیت‌الله تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار از حضور فعالانه مراکز مالی جمهوری اسلامی ایران در نهادها و سازمان‌های مرتبط با مالی اسلامی خبر داد و افزود: همکاری‌های بسیار خوبی میان کشورهای مسلمان در «مرکز خدمات مالی اسلامی» وجود دارد و استانداردهای ارائه‌شده توسط این موسسه راهگشای بانک‌های مرکزی و تجاری و سازمان‌های بورس کشورهای مسلمان گردیده است. اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی دیگر سخنران این همایش اظهار کرد: علی‌رغم پیشرفت‌های بازار سرمایه و افزایش سهم آن در تأمین مالی، همچنان اقتصاد ایران بانک محور است و تقاضاهای وسیعی به سمت بانک هدایت‌شده و چون به همه این تقاضاها پاسخ داده نمی‌شود، انتقادات از نظام بانکی افزایش می‌یابد. قائم‌مقام بانک مرکزی با اشاره به لزوم تأمین مالی بلندمدت در اقتصاد ایران گفت: قطعاً تأمین مالی بلندمدت از سوی نظام بانکی بسیار دشوار است و باید در این حوزه به سمت بازار سرمایه حرکت کنیم. وی افزود: حمایت از تولید و اشتغال سرلوحه فعالیت بانک مرکزی است، بانک‌ها نیز مدیریت منابع و مصارف را در دستور کار داشته باشند، برای مقابله با پدیده رقابت ناسالم بانک‌ها در جذب منابع مشتریان از طریق ابزار سود سپرده، بازار بین‌بانکی تشکیل گردیده است. علی صالح‌آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی و از مدیران ارشد نظام بانکی بابیان اینکه توجه به ابزارهای مالی اسلامی همواره موردتوجه سیاستگزاران پولی و مالی ایران بوده است، تأکید کرد: همه بانک‌های کشور در رده بانک‌های اسلامی هستند و ایران جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای اسلامی دارد. اوراق اجاره، رهنی، استصناع، اسناد خزانه اسلامی، اوراق گواهی سپرده و انواع دیگری از ابزارهای مالی اسلامی در کشور منتشر می‌شود که همگی می‌توانند در راستای سیاست‌های بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال موثر باشند. شایان‌ذکر است تأمین مالی اسلامی با نوآوری‌هایی همانند صکوک و ابزارهای مالی اسلامی طی دو دهه اخیر در کشورهای اسلامی به‌خوبی رونق یافته که ایران نیز به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه محسوب می‌گردد، به همین جهت بانک توسعه تعاون با توجه به رسالت خود در حیطه بانکداری و تأمین مالی اسلامی در برگزاری این همایش حمایت لازم را اعمال نموده است.

قیمت های کالایی
نفت :

(قیمت جهانی نفت برنت : اکنون 44 دلار)

قیمت جهانی نفت در کانال 13 ساله فوق قرار دارد که سقف آن برابر 80 دلار می باشد.آنچنان که از تصاویر مشخص بود قیمت به سقف کانال رسید و منجر به نزول قیمت گردید. قیمت حوالی 40 دلار حمایت مناسبی برای این کالاست و بنظر می رسد اصلاح قیمتی به پایان نزدیک شده است.

مس :

(قیمت جهانی مس : اکنون 5988 دلار)

همانطور که در بولتن های گذشته اشاره شد ، در حدود 2 ماه است بازار بدون روندی شکل گرفته که برای تشخیص مسیر باید همچنان منتظر بود.

روی :

(قیمت جهانی روی : اکنون 2555 دلار)

چنانچه تصور می نمودیم قیمتها در نوسان بین محدوده ای خاص است. مجددا باید گفت 2 ماه است بازار بدون روندی شکل گرفته که برای تشخیص مسیر باید همچنان منتظر بود.

طلا :

(قیمت جهانی طلا: اکنون 1260 دلار)

• در نمای میان مدت حدود 2 سال است در کانالی صعودی قرار گرفته که تا چندی قبل در کف این کانال قرار داشت و با شکست این سطح وارد روند نزولی گردید.بنظر می رسد شاهد آغاز روندی صعودی باشیم.

روند شاخص کل بورس اوراق بهادار:
شاخص کل :

همانطور که در تحلیل شماره گذشته اشاره گردید شاخص کل همچنان پایین تر از منحنی میانگین 60 روزه خود در حال معامله است و تا به بالای آن نرسد روند صعودی اصلی شکل نخواهد گرفت طی این مدت نیز فقط گاهی با حمایت هایی که در اندیکاتورها (RSI) دیده شد صعودی به شکل مقطعی (چند روزه) را شاهد بودیم و احتمالا این اتفاق مجددا در این سطح رخ دهد.در خصوص وضعیت کلی (بلند مدت) شاخص نیز این نکته حائز اهمیت است که عبور از قله قبلی تا حدود 2-3 ماه آینده دشوار بنظر می رسد. در چنین شرایطی به شرط حضور در بازار، نگه داشتن سهم های بنیادی با دید شرکت در مجمع توصیه می شود و با توجه به قرار داشتن در روند نزولی، نوسان گیری قیمتی سخت بنظر می رسد.

وضعیت بازار سرمایه

• شاپور محمدی، رییس سازمان بورس درخصوص کمبودهای سخت افزاری و نرم افزاری بازار سرمایه باتوجه به اختلال هفته گذشته در هسته معاملات گفت: بازار سرمایه تلاش کرده هسته معاملات را به روزرسانی کند و خوشبختانه طی 2 سال اخیر به روزرسانی انجام شده، به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری ارتقاهای خوبی صورت گرفته البته در بعضی کشورها هم اختلال در سامانه ها نسبت به ایران در تعداد کمتری بوجود می آید. این مقام مسئول ادامه داد: شرکت مدیریت فناوری بورس برنامه ریزی کرده با توان متخصصین داخلی سامانه ای بومی راه اندازی کند که امید می رود سامانه ای پایدارتر و قابل اتکاتر باشد. محمدی درخصوص کاربردهای قرارداد آتی روی سبد سهام نیز گفت: این ابزار یک از ابزارهای مهم برای ایجاد فرصت برای سرمایه گذاران است و به افزایش تعادل و ثبات بازار سرمایه در دوران رونق و رکود برای کسب سود کمک می کند،کارکرد سوم این ابزار مدیریت ریسک برای نهادهای مالی و صندوق ها است که می توانند با استفاده از آن ریسک پرتفوی را کنترل کنند. آتی روی سبد سهام جزء ابزارهای پرمعامله در دنیا محسوب می شود و امید می رود در ایران از رونق و استقبال خوبی برخوردار شود. به گفته وی با توجه به پیچیدگی محاسباتی اختیار خرید و فروش پیش بینی می شود ابزار آتی روی سبد سهام به علت ساده تر و قابل استفاده بودن برای عموم،بیشتر مورد استقبال قرار گیرد.

• فرشاد مقیمی،معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که وزارت صنعت چه برنامه‌ای برای کمک به خودروسازان در قبال اجرای تعهدات معوقه دارد گفت: بسته‌ حمایتی و ساماندهی بازار خودرو و قطعه‌سازی تدوین شده که بزودی جزئیات آن اعلام می‌شود. وی در رابطه با این‌که آیا محتویات این بسته کمکی به برآورده شدن تعهدات خودروسازان مختلف از جمله دو خودروساز بزرگ می‌کند، افزود: در این بسته بحث‌های مختلفی از تامین ارز، سرمایه در گردش و وضعیت قطعه‌سازان مطرح شده است. این مقام مسئول درباره چگونگی کمک این بسته به خودروسازان نیز گفت: فعلا نمی‌توانم جزئیات را اعلام کنم، اما این بسته مسائل را حل می‌کند. مقیمی ادامه داد: 3000 کانتینر از قطعات مورد نیاز خودرو در بنادر وجود دارد و تخصیص ارز برای واردات صورت گرفته است. ضمن اینکه مواد اولیه خودروسازان هم موجود است.وی با تاکید بر اینکه خودروسازان به تعهداتی که در قبال مردم دارند، عمل خواهند کرد گفت: در صورتی که شراکت با خودروساز خارجی‌ای صورت گرفته باشد که ایران را ترک کرده، عمل به تعهد آن خودروساز غیرممکن می‌شود.

• صبح روز یکشنبه با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران و جمعی از مدیران، کارگزاران و کارشناسان بازار سرمایه نخستین قراردادهای آتی سبد سهام بر روی ۳۰ شرکت بزرگ در بورس اوراق بهادار تهران آغاز به کار کرد.

• محمد طحان‌پور،رئیس اتحادیه تهیه و فروشندگان لوازم خانگی تهران از کاهش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی چهار برند معروف داخلی و خارجی خبر داد و گفت : این شرکت ها که از ارز نیمایی استفاده می کنند از 25 آذر اقدام به کاهش قیمت فروش محصولات و کسب سود کمتر کرده اند. وی با بیان اینکه قطعا تولید‌کنندگان دیگر هم برای کاهش قیمت به این گروه خواهند پیوست، ادامه داد: علت کاهش قیمت محصولات 4 شرکت تولیدی داخلی و خارجی، کمک به خروج بازار از رکود و لزوم رونق ماه های پایانی سال و شب عید است تا شرایط بهتری برای خریداران فراهم شود. در این میان شرایط فروش اعتباری توسط کارخانه‌ها برای فعالان بازار لوازم خانگی فراهم شده است.به گفته طحان پور برخی شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی با دادن کارت هدیه خرید در صدد جلب مشتری و رونق بازار هستند.

• مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر درخصوص دلایل توقف فروش لاستیک با اشاره به اینکه در تصمیمی جدید قرار شده قیمت لاستیک رادیال 20 درصد افزایش پیدا کند گفت: در بخش تایرهای نخی(بایاس) هم افزایش 32 درصدی قیمت‌ها به تصویب رسیده است. وی با بیان اینکه اعمال قیمت‌های جدید باعث شده تا فروش حواله‌ای لاستیک توقف کوتاهی داشته باشد، افزود: در چند روز آینده ابلاغیه قیمت‌های جدید به شرکت ها ارسال و فروش مجدد لاستیک انجام خواهد شد.با اعمال قیمت های جدید عرضه لاستیک از سوی کارخانجات با سرعت بیشتری همراه و این موضوع باعث کاهش قیمت لاستیک در بازار می‌شود.

• حسن قاضی‌زاده‌ هاشمی، وزیر بهداشت در دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان درباره آخرین وضعیت شرکت های دارویی و اثر نوسان ارز بر تولید و فروش محصولات دارویی گفت: به دلیل تخصیص حدود 3 میلیارد دلار به صنعت دارو توسط بانک مرکزی و انجام واردات با دلار 4200 تومانی ، داروخانه ها فقط 7 تا 8 قلم دارو کمبود دارند.وی با اشاره به اثر 9 تا 12 درصدی نوسانات دلار بر قیمت دارو، افزود: به دلیل همکاری شرکت‌های دارویی و حوزه پخش، قیمت ها چند برابری نشد. ممکن است قیمت داروی مشخص مثلا ضدویروس تبخال 60 درصد افزایش یافته اما پنج قلم داروی دیگر صفر درصد یا 2 درصد افزایش یافته باشد.قاضی‌ زاده‌ با اشاره به زیان برخی شرکت ها ادامه داد: سهم مواد اولیه در دارو حداکثر 35 درصد بوده و هزینه‌های دیگر مربوط به صنعت کاغذ و پتروشیمی مثل کپسول ، سرم و... است که در برابر افزایش قیمت هزینه های دیگر و فشار شرکت‌های دارویی، به وعده وفادار هستیم و تغییر قیمتی تا پایان سال رخ نخواهد داد. سال آینده تغییر قیمت منطقی خواهد بود و با کمک دولت ،اعتبار لازم در اختیار بیمه‌ها قرار خواهد گرفت .

• رضا رحمانی،وزیر صنعت در مراسم معرفی چهره های ماندگار صنعت گفت: مبنا قرار گرفتن قیمت خودرو نزدیک به حاشیه بازار تصمیمی بوده که از سوی خودروسازان اتخاذ شده و مقرر است عرضه خودروها با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار داشته باشد . مقرر است خودروسازان در هر بار عرضه قیمت را پنج درصد دیگر پایین تر از قیمت های قبلی ارائه کنند. علت اینکه این مهم، زودتر اجرایی نشده اقتضای شرایط است که هر زمان متناسب با شرایط موجود تصمیم گیری کنیم.رحمانی ادامه داد: به طور کلی دو نوع خودرو داریم که قیمت گذاری دسته نخست مجوز شورای رقابت را نیاز داشته و دسته دوم خارج از آن است. قیمت هایی که اخیراً از سوی خودروسازان برای برخی محصولات ارائه شده مربوط به خودروهای خارج از مجوز شورای رقابت بوده است.

• گمرک ایران در گزارشی اعلام کرد واردات قطعات منفصله با ساخت داخل بیش از ۵۰ درصد، با افت قابل‌توجه و واردات قطعات خودرو با ساخت داخل زیر ۳۰ درصد، با افزایش ۱۵ درصدی مواجه شده است.به این ترتیب رتبه اول فهرست کالاهای وارداتی از قطعات خودرو به خوراک دام که از ارز 4200 استفاده می‌کند، منتقل شده است. این آمارها نشان می‌دهند قطعات منفصله تولید سواری‌های با حجم 2000 سی سی با ساخت داخل کمتر از 30 درصد، حدود 1.1 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش 15 درصدی روبه‌رو شده است. همچنین قطعات منفصله با ساخت داخل 30 تا 50 درصد نیز با افزایش 26 درصدی مواجه بوده است. این درحالی است که قطعات منفصله خودرو با ساخت داخل 50 درصد و بیشتر، با واردات 274 میلیون دلاری 35 درصد کاهش یافته است.

• مجمع عادی بطور فوق العاده کانون کارگزاران بورس برای انتخاب هیات مدیره جدید و 7 نفره با حضور مدیران و نمایندگان 106 شرکت در کارگزاری بانک ملی برگزار شد .در این رویداد شرکت‌های کارگزاری توسعه معاملات کیان‌، آتیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، کارآمد، بانک سامان، بانک کارآفرین، تأمین سرمایه نوین و بانک مسکن‌، به ترتیب آرا برای دو سال آینده عضو هیأت ‌مدیره کانون کارگزاران شدند.سه کارگزاری کیان ، مسکن و تامین سرمایه نوین ، اعضا حقوقی جدید هیات مدیره این نهاد هستند.این مجمع هفتمین مجمع برای انتخاب هیئت مدیره کانون از مقطعی که کانون توسط شورا اداره می شود، بود.

• عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره وضعیت صادرات سیمان گفت: در هفت ماه سال جاری، صادرات سیمان کلینکر به ۷ میلیون و ۶۴۳ هزار تومان رسید که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.وی افزود: افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل دریایی، عامل کاهش به کشور‌های همسایه است و معاملات اقتصادی با کشور‌های همسایه معمولا با ریال انجام می‌شود و تعهد ارزی باعث محدود شدن صادرات شده است.محدودیت‌های ارزی ناشی از تحریم‌ها و افزایش هزینه حمل‌ونقل داخلی و بین‌المللی موجب اُفت میزان صادرات در ماه آبان شده است، پیش‌بینی وضعیت صادرات در پنج ماه پایانی سال جاری روند کاهشی خواهد داشت مگر آنکه تصمیمات دیگری برای تحولات ارزی صورت بگیرد.

مقاله اقتصادی برگزیده
شاخص سهام به کف رسید؟
شماره روزنامه: ۴۴۹۹ تاریخ چاپ: 1397.09.27 شماره خبر: ۳۴۷۶۰۹۹
روزنامه دنیای اقتصاد

برای سومین بار در سال جاری، ۴۳ گروه تحلیلی به برآورد سوددهی ۵۹ شرکت بورسی پرداخته‌اند. نگاهی به وضعیت عمومی بازار سهام و آخرین پیش‌بینی‌های ارائه‌شده نشان می‌دهد شاخص کل به کف‌های بنیادی خود نزدیک شده است. اگر چه برآورد تحلیلگران از متغیرهای کلان نسبت به موعد قبلی ارائه پیش‌بینی مورد اجماع کاهش یافته، برآورد از سودآوری شرکت‌ها همچنان پشتوانه بنیادی قیمت سهام است. آخرین برآوردهای مورد اجماع که تفاوت‌های قابل‌ملاحظه‌ای را نسبت به تخمین‌های پیشین آشکار می‌کند، در عین حال از سطوح جذاب قیمتی برخی از نمادهای بورسی حکایت دارد. مجموعه پیش‌بینی‌های سود مورد اجماع به همت «مدیریت سرمایه کیان» و با همکاری ۴۳ گروه تحلیلی که عمدتا شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌های بزرگ بازار سهام می‌شود گرد آمده است و آخرین انتظارات از سودآوری شرکت‌ها را در سه بازه پاییز و سال مالی جاری و همین‌طور سال مالی ۹۸ مورد بررسی قرار می‌دهد. مشارکت ۴۳ گروه متمایز مدیریت دارایی فعال در بازار سرمایه در این دوره، بیشترین تعداد مشارکت‌کننده در این برنامه از زمان شروع بوده است. ارزش‌گذاری متناسب با عوامل بنیادی

ارزش‌گذاری متناسب با عوامل بنیادی

افت نزدیک به ۲۰ درصدی بازار نسبت به آخرین دوره این گزارش در میانه مهرماه، اهمیت و حساسیت اطلاعات به‌دست آمده از گزارش فعلی را دوچندان می‌کند. آیا انتظارات بازار نسبت به سودآوری شرکت‌ها از مقطع مهرماه تاکنون، تغییر کرده است؟ ۱- تحلیلگران سود سال ۱۳۹۸ را در آذر ماه، نسبت به مهرماه، با ۲۳ درصد کاهش پیش‌بینی کرده‌اند. با بررسی اطلاعات مختلف در این گزارش عوامل اصلی افت ۲۳ درصدی سود پیش‌بینی شده سال ۱۳۹۸ نسبت به آخرین پیش‌بینی در مهرماه در سه عامل خلاصه می‌شود: یک: انتظار بازار از قیمت دلار از سطوح نزدیک به ۱۱ هزار تومان در مهرماه، به ۹۴۰۰ تومان در پیش‌بینی آذر ماه رسیده است (۱۳ درصد افت). دو: انتظار بازار از قیمت‌های جهانی، شامل فولاد، محصولات پتروشیمی و نفت، به‌طور میانگین ۱۵ درصد کاهش یافته است. سه: با اثرگذاری تحریم‌ها بر تولیدکنندگان بزرگ محصولاتی نظیر مس و LPG، آثار تحریم‌ها به‌صورت واضح‌تری لحاظ شده است. (به‌عنوان مثال، پیش‌بینی افت ۲۰ درصدی سود ملی مس نسبت به مهرماه امسال، بیش از هر چیز به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها ارزیابی می‌شود.) در نتیجه سه عامل فوق، پیش‌بینی سودآوری صنایع در آذر ماه سال ۹۸ نسبت به آخرین پیش‌بینی در مهرماه تغییر کرده است. به نظر می‌رسد افت نزدیک به ۲۰ درصدی شاخص اصلی بازار در دو ماه گذشته، متناسب با عوامل بنیادی تغییریافته طی این مدت است. افت قیمت‌های جهانی، افت قیمت ارز در بازار آزاد و مشاهده آثار تحریم‌ها در فروش شرکت‌ها، پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها را با ۱۹ درصد کاهش نسبت به گذشته همراه ساخته و همین موضوع، افت نزدیک به ۲۰ درصدی ارزش بازار سرمایه در این مدت را توضیح می‌دهد.از این منظر بازار سرمایه ایران، برخلاف آنچه مشهور است، روندی معقول و متناسب با بنیادهای سودآوری شرکت‌ها را دنبال می‌کند و بر اساس جریان ورود و خروج پول یا دستکاری صاحبان منابع بزرگ ارزش‌گذاری نشده است. این به معنی سطح مناسبی از کارآیی در محیط بازار سرمایه ایران و نشان دهنده انعکاس نسبتا درست وضعیت شرکت‌ها در قیمت آن‌هاست. ۲- بر اساس این گزارش، نسبت قیمت به درآمد شرکت‌های بزرگ بازار بر اساس سودهای پیش‌بینی شده برای سال ۹۸، به ۱/ ۴ و بر اساس سودهای پیش‌بینی شده برای سال ۹۷، به ۸/ ۴ رسیده است. با توجه به داده‌های تاریخی و با توجه به شرایط سیاسی فعلی، P/ E بازار در محدوده عدد ۴، در طول دوره‌های اخیر نسبتی مورد پذیرش بوده و در صورتی‌که شاهد افت سودآوری نباشیم، این ارزش‌گذاری رشد معقول بازار در میان‌مدت را حمایت می‌کند.۳- در صورتی‌که تبیین ما از علل افت بازار در دو ماه گذشته صحیح باشد، تغییر روند بازار، همزمان با تغییر روند سودآوری شرکت‌ها صورت می‌پذیرد و در شکل ساده خود، متکی به عواملی چون: تغییر روند قیمت ارز یا ثبات آن در محدوده کنونی، تغییر روند قیمت‌های جهانی یا ثبات در محدوده کنونی و حل مشکلات پیش آمده از تحریم‌ها برای شرکت‌های بزرگ است. در حالی‌که انتظار می‌رود موارد اول و دوم حرکتی به سود بازار در میان‌مدت انجام دهند و روند نزولی شکل‌گرفته در دو ماه گذشته دست‌کم متوقف شود، قضاوت در مورد سوم نامطمئن‌تر به نظر می‌رسد. تاثیر قوی‌تر تحریم‌ها بر شرکت‌های بزرگ بازار نسبت به آنچه تاکنون شاهد بودیم، می‌تواند در میان‌مدت روند سودآوری شرکت‌ها را با دشواری مواجه سازد؛ ولی تداوم شرایط کنونی یا بهبود نسبی آن محیط را برای رشد سودآوری از نقطه کنونی و در نتیجه رشد بازار فراهم خواهد ساخت.

غافلگیری تحلیلگران از ریزش‌های جهانی

انتشار سود مورد اجماع تحلیلگران در دور پیشین، طی مهر ماه، در شرایطی صورت پذیرفت که هر بشکه نفت برنت در سطوح نزدیک به ۸۰ دلار قرار داشت و دلار در معاملات غیر رسمی در حدود ۱۴ هزار تومان معامله می‌شد؛ نتایج جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا و چین تا این حد عیان نشده و بازارهای جهانی را تا این حد تحت تاثیر قرار نداده بود. ریزش قیمت نفت به سطوح نزدیک به ۶۰ دلار به ازای هر بشکه، سقوط قیمت متانول از ارقام بالاتر از ۴۲۰ دلار به ازای هر تن تا سطوح پایین‌تر از ۳۰۰ دلار، ریزش شدید قیمت محصولات فولادی و پتروشیمی عمدتا طی ۴۵ روز گذشته شدت گرفت. امری که بازنگری در تحلیل‌ها از سودآوری شرکت‌ها و صنایع را مستلزم بازنگری کرد. همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد ثبات قیمت‌های جهانی در محدوده‌های فعلی نیز حمایت‌کننده سطوح قیمتی سهام مربوطه خواهد بود. با این حال نوسان شدید در این بازارها می‌تواند از جمله محرک‌های اصلی حرکت سهام در جهتی همراستا باشد و بازنگری دیگری را در سودآوری شرکت‌ها ضروری سازد.

آیا انتظارات بنیادی ناجی سهام می‌شود؟

در آخرین برآورد، ۲۲ آذر ماه، تحلیلگران در بدبینانه‌ترین سطوح بازدهی ۶۰ درصدی را برای بازار سهام طی سال ۹۷ پیش‌بینی کرده‌اند. بر این اساس سطح ۱۵۴ هزار واحدی برای شاخص کل را می‌توان کمینه انتظارات موجود عنوان کرد.نگاهی به جزئیات برآورد سود شرکت‌ها گویای آن است که برخی از شرکت‌ها در سطوحی کاملا پایین‌تر از نسبت عمومی قیمت به درآمد سهام در حال‌ معامله‌اند و در مقیاس کوچکتر می‌توان حرکت این گروه از نمادها را در مسیر صعودی انتظار داشت.

چالش P/ E چهار مرتبه‌ای

در دوران اوج تلاطم اقتصادی، با توجه به فضای پررونق معاملاتی سایر بازارهای رقیب، از نرخ سود سپرده‌های بانکی گرفته تا دادوستدهای مسکن و خودرو و همچنین چشم‌انداز رکودی داخل و فضای تحریمی محاط بر کشور، نسبت P/ E چهار مرتبه‌ای به‌عنوان مرجع پرتکراری در تعیین قیمت سهام مورد استفاده قرار گرفت. محدودیت قطعی بانک‌ها در کسب سپرده با نرخ‌های بالاتر از ۲۰ درصد، فروکش التهابات ارزی و ورود معاملات مسکن به فاز رکود از جمله عواملی است که سنجش جذابیت بازار سهام را در قیاس با سایر بازارها وارد مرحله جدیدی کرده است. عدم انتظار برای کسب بازدهی‌های چشمگیر از سایر بازارها می‌تواند از فشار بازدهی مورد انتظار از سهام نیز بکاهد. در این شرایط باید انتظار بازنگری در این نسبت قیمت‌گذاری را داشت.

ترین‌های پیش‌بینی آذر ماه

قیاس دو پیش‌‌بینی اخیر اجماع در رابطه با سودآوری شرکت‌ها داده‌های جالب‌توجهی را به‌دست می‌دهد. از میان ۴۸ شرکتی که در هر دو مرتبه به برآورد سودآوری آنها برای سال ۹۷ پرداخته شده است، پیش‌بینی سود ۲۷ نماد نسبت به مهر ماه کاهش یافته است؛ ۲۰ نماد در پیش‌بینی آذر ماه با رشد سود انتظاری همراه شده‌اند و سود «غبشهر» بدون تغییر نسبت به پیش‌بینی مهرماه آورده شده است. بیشترین افت پیش‌بینی سود در رابطه با نماد «فارس» صورت پذیرفته که البته تعداد معدود مشارکت‌کنندگان نسبت به پیش‌بینی مهر ماه می‌تواند از علل حاشیه‌ای آن باشد. در آخرین پیش‌بینی سود «فارس»، ۲۹ درصد کمتر از سود برآورد شده در مهر ماه گزارش شده است. بعد از «فارس»، برآوردها از سودآوری «پرداخت» و «کاوه» با افت ۱۹ درصدی شاهد بیشترین میزان عقب‌نشینی بوده است. در سوی مقابل برآورد سودآوری «شیراز»، «شسپا» و «هرمز» بیشترین افزایش را نسبت به پیش‌بینی قبلی تجربه می‌کند. عواملی همچون سود ناشی از تسعیر ارز، رونمایی از عملکردهای ماهانه و نحوه اثرگذاری هزینه‌های مالی از جمله عوامل رشد برآورد سود این مجموعه بوده است. میانگین انتظاری تحلیلگران از سطوح نهایی شاخص کل در سال ۹۷، در حالی به ۱۷۸ هزار واحد تقلیل یافته که این عدد در پیش‌بینی مهر ماه در نزدیک ۲۱۰ هزار واحد قرار داشته است. این عدد با سطح شاخص در پایان معاملات روز گذشته فاصله‌ای ۵/ ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

منابع و ماخذ

کانال تخصصی کامودیتی در برگیرنده گزارشات تحلیلی زنجیره معدن، صنایع معدنی و انرژی کشور با نگاه ویژه به تحولات بین الملل با مدیریت امیر صباغ، مدیر تحقیق و توسعه ایمیدرو.

کانال تخصصی تحلیلی کارگزاری بانک پاسارگاد و کارگزاری بانک رفاه.

سایت تخصصی سرمایه گذاری investing.com

سایت بانک توسعه تعاون www.ttbank.ir

سایر نرم افزارهای تخصصی تحلیل سهام

سایت خبری bloomberg.com

کانال تخصصی خبری بورس پرس.

سابت خبریtsepress.com

سایت بنکر banker.ir

شایان ذکر است منابع مذکور بمنظور دسترسی به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد و تحلیلها توسط واحد سرمایه گذاری شرکت ارائه می گردد و فرضیات و اطلاعات این گزارشات ممکن است در لحظه تغییر کند، لذا محتویات این بولتن برای انجام سرمایه گذاری به تنهایی کافی نخواهد بود.
جهت اطلاع